Poradnik
Wyprawka Maluszka - Pielęgnacja Pępuszka

Wyprawka Maluszka - Pielęgnacja Pępuszka

Pielęgnacja pępuszka w wyprawce dla maluszka

Pierwsze chwile z dzieckiem to piękny czas. Warto jednak się do niego dobrze przygotować. Oprócz wiedzy merytorycznej należy również przygotować wyprawkę dla maluszka uzupełnioną o wszelkie niezbędne artykuły. W tej kategorii znajdziesz produkty, dzięki którym będziesz mógł zadbać o pielęgnację pępka u noworodka.

Znalezione produkty : 4
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 250 ml
30,59 zł
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 50 ml
18,69 zł
Viscoplast, gaza opatrunkowa, jałowa, 17-nitkowa, 1/2 m2, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Viscoplast, gaza opatrunkowa, jałowa, 17-nitkowa, 1/2 m2, 1 sztuka
2,79 zł
Viscoplast, gaza opatrunkowa, jałowa, 17-nitkowa, 1 m2, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Viscoplast, gaza opatrunkowa, jałowa, 17-nitkowa, 1 m2, 1 sztuka
2,99 zł
1 - 4 z 4 produktów

Pielęgnacja pępka u noworodka

Po porodzie noworodek ma kikut (resztki) pępowiny, którego długość wynosi około 1 – 2 cm. Na przełomie paru dni kurczy się i czernieje, a w ciągu kolejnych dni odpada. Aby uchronić kikut przed zakażeniem, należy go oczyszczać. Powinno to następować przynajmniej dwa razy dzienne, a najlepiej przy każdym przewijaniu i po kąpieli. Odpowiednia higiena i pielęgnacja pępka u noworodka jest bardzo ważna do odpowiedniego przebiegu tego procesu. Ważny jest również dostęp powietrza, tak, aby kikut mógł samoistnie wysychać, a rana mogła się goić.

Jeśli przed opadnięciem kikuta pojawiła się wydzielina, która długo się sączy, należy skonsultować się z lekarzem. Po odpadnięciu resztek pępowiny można zauważyć małą ilość krwi. Powstaje mała rana, która w ciągu paru dni przy odpowiedniej pielęgnacji się goi. Może się również zdarzyć, że pępek będzie opuchnięty. Nie należy go wtedy uciskać. Opuchlizna powinna ustąpić samoistnie. Jeśli jednak tak się nie zdarzy, należy zasięgnąć porady lekarza.

Co na pielęgnację pępka po odpadnięciu kikuta?

Pielęgnacja pępka po odpadnięciu kikuta jest bardzo ważna. Odpowiednia higiena i dbałość zminimalizuje ryzyko zakażenia. Rodzice sobie zadają pytanie co do pielęgnacji pępka noworodka? Niezbędne na pewno będą jałowe gaziki do dezynfekcji. Można również wspomóc się patyczkami higienicznymi dla niemowląt. Do przemywania można zastosować Octenisept na pępek noworodka bądź inny preparat dezynfekujący jak fiolet gencjanowy.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo