Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
2

Jak zadbać o podrażnioną i delikatną skórę malucha?

Słuchaj artykułu

Skóra noworodka i niemowlęcia jest niezwykle delikatna, dlatego potrzebuje przemyślanej i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Zbyt silne produkty mogą ją dodatkowo podrażnić i wywołać reakcje alergiczne. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry noworodka? Jakie kosmetyki dla niemowląt stosować? Wyjaśniamy. 

Jak zadbać o podrażnioną i delikatną skórę malucha?

Skóra noworodka przypomina skórę dorosłego człowieka, jednak istnieje między nimi kilka kluczowych różnic. Jedną z nich jest fakt, że skóra maluchów jest nawet pięć razy cieńsza od skóry osób dorosłych. U niemowląt zarówno warstwa rogowa, jak i hydrolipidowa jest bardzo cienka. Z tego względu ich naskórek jest znacznie mniej odporny na wszelkiego rodzaju podrażnienia i otarcia. Co więcej, dopiero u 8- lub 9-letnich dzieci skóra osiąga „pełną dojrzałość” i finalną grubość. Dodatkowo skóra noworodków bardzo szybko się zmienia. W pierwszych dniach ma tendencję do przetłuszczania, co ma ścisły związek z hormonami matki, a następnie do przesuszania.


Pielęgnacja niemowlęcia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?  

Pierwsza kąpiel noworodka to temat, który wielu świeżo upieczonym rodzicom spędza sen z powiek. Jest to jednak jeden z podstawowych kroków pielęgnacji noworodka, który wbrew pozorom nie powinien być powtarzany zbyt często. Noworodek nie poci się ani nie ma wielu okazji do tego, aby ubrudzić się od stóp do głów – zaleca się więc, aby z decyzją o pierwszej kąpieli noworodka zaczekać do momentu odpadnięcia kikuta pępowiny, a także wygojenia się ewentualnych ran.   

Przed przystąpieniem do kąpieli warto przygotować następujące rzeczy:

  • wanienkę,
  • dwie myjki,
  • dermokosmetyki dla noworodków,
  • gaziki do przemywania oczu,
  • delikatny ręcznik kąpielowy.

Pamiętaj również o kilku zasadach: 

  1. Przygotuj wodę o temperaturze około 37°C.  
  2. Zanurzaj dziecko w wodzie stopniowo, podtrzymując głowę i plecy, aby złagodzić jego strach.  
  3. Pierwsza kąpiel noworodka powinna być krótka (maksymalnie 5 minut).  
  4. Wybierz delikatny szampon lub żel do mycia 2w1, który oczyści i nawilży wrażliwą skórę dziecka. Zwróć uwagę na to, aby produkt nie szczypał w oczy i mógł być stosowany do pielęgnacji ciemieniuchy. Na koniec delikatnie osusz skórę dziecka ręcznikiem.  

Bezpośrednio po kąpieli sięgnij po produkty nawilżające – bardzo dobrze sprawdzą się naturalne emolienty, które przyniosą skórze malucha ukojenie i nawilżenie. Wybierz produkty, które mogą być stosowane już od 1. dnia życia, opierające się na naturalnych składnikach, posiadające funkcje odbudowujące naskórek oraz ochronne. Zwróć również uwagę na to, aby w składzie znajdowały się kwasy tłuszczowe Omega-6 i niacynamid, czyli aktywna postać witaminy B3, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry.  

Zmiany skórne u noworodków i niemowląt 

Pojawiające się u noworodków i niemowlaków zmiany i wysypki skórne są czymś zupełnie normalnym. Jedną z najczęstszych ich form jest pieluszkowe zapalenie skóry, które zwykle powstaje na skutek zetknięcia się skóry dziecka z mokrą lub brudną pieluszką. Pielęgnacja takich zmian skórnych u niemowlęcia powinna opierać się przede wszystkim na właściwej higienie, a także stosowaniu łagodnych kosmetyków oraz unikaniu podrażnień mechanicznych.  

Jak postępować w przypadku pojawienia się zmian skórnych u niemowląt w okolicy pieluszkowej? Odparzenie delikatnie przetrzyj wacikiem nasączonym przegotowaną wodą i zaczekaj, aż skóra wyschnie samodzielnie, by uniknąć dodatkowego pocierania. Ostatnim krokiem jest wklepanie delikatnego kremu bogatego w substancje regenerujące skórę, np. ekstrakt z młodych pędów Owsa Rhealba czy olej jojoba, który ma  zdolności wspomagające regenerację skóry.

Naturalne produkty nie powinny podrażnić delikatnej skóry dziecka. 

Zmianami skórnymi, które często pojawiają się na skórze noworodków, są wypryski, niewielkich rozmiarów krostki, a także prosaki. Te jednak zwykle samoistnie znikają po trzech miesiącach.  Zdecydowana większość dzieci w 3. miesiącu życia zmaga się również z nasilonym swędzeniem i suchością skóry. Jest to wynikiem atopowego zapalenia skóry niemowlaka, zwanego inaczej wypryskiem niemowlęcym. Najczęściej dotkniętymi przez tę chorobę alergiczną miejscami są:  

  • twarz,  
  • zgięcia rąk oraz nóg,  
  • szyja,  
  • skóra głowy,  
  • skóra wokół ust.  

W przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia kluczowa jest pielęgnacja z zastosowaniem emolientów. Aby nawilżyć skórę, zaleca się stosowanie zmiękczających kremów przeznaczonych do skóry suchej i skłonnej do atopii. Takie produkty, dzięki składnikom aktywnym, przywracają skórze komfort, jednocześnie nawilżając i wspomagając regenerację. W składzie warto szukać takich składników jak w przypadku kremu, tj. ekstraktu z owsa Rhealba czy witaminy B3. Podczas kąpieli unikaj mydła, które w składzie posiada zazwyczaj substancje drażniące. Jeśli jest to konieczne, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. 

Pielęgnacja niemowlaka? Nie zapominaj o kremie ochronnym 

W pierwszych dniach życia noworodka skóra mocno się łuszczy. W niektórych przypadkach problem może zniknąć samoistnie, w innych konieczne będzie regularne nawilżanie i silne natłuszczanie emolientami. Tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie pieczenia i pękania naskórka oraz podrażnień i zaczerwienień.  

Bardzo ważne w pielęgnacji niemowlęcia jest stosowanie łagodnych preparatów przeznaczonych do trwałej ochrony skóry (szczególnie zimą). Doskonale sprawdzą się kremy wzmacniające naturalną barierę skóry i chroniące ją przed czynnikami zewnętrznymi, m.in.: 

  • wiatrem i niskimi temperaturami; 
  • fizycznymi czynniki drażniącymi, np. nadmiernym pocieraniem. 

Podczas zakupu kremu dla niemowląt zwróć uwagę na to, aby mógł być stosowany od 1. miesiąca życia. Kremy zapewniające efekt tzw. drugiej skóry nie tylko zabezpieczają skórę przed wyżej wymienionymi czynnikami, ale też wspomagają regenerację naskórka. Dzięki wyciągowi z młodych pędów owsa Rhealba skóra pozostanie ukojona i odżywiona. Codzienna pielęgnacja niemowlęcia powinna opierać się na wzmacnianiu naturalnej bariery ochronnej i wspomaganiu regeneracji naskórka oraz oczyszczaniu podrażnionej lub uszkodzonej skóry.

Pielęgnacja to podstawa

Kompleksowa pielęgnacja noworodka i niemowlęcia to podstawa w walce z podrażnieniami i suchością skóry. Stosowanie delikatnych emolientów myjących podczas kąpieli, a także dogłębne nawilżanie przynoszą ulgę i ukojenie. Ważna jest również odpowiednia formuła – nieklejące i niepozostawiające tłustego filmu dermokosmetyki zapewniają komfort podczas aplikacji, a dodatkowo nie brudzą ubrań maluszka.  

Silne podrażnienia i zaczerwienienia skóry mogą być objawem atopowego zapalenia skóry lub reakcji alergicznej, w tym m.in. pieluszkowego zapalenia skóry. Regularna obserwacja pozwoli na natychmiastową reakcję i podjęcie właściwego działania. 

Przeczytaj również:
Łuszczyca u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

 Źródła:

  1. T. Lane, G. Rigby, D. Green, Encyklopedia zdrowia dziecka, Publicat, Poznań 1999, s. 102.
  2. M. Sznajder, Zdrowie twojego dziecka, Hachette Polska, Warszawa 2009, s. 159.
  3. S. Jones, M. Jones, Będziemy rodzicami! Ciąża i opieka nad noworodkiem, Świat książki, Warszawa 2006, s. 419.
  4. K. Cooke, Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat, Insignis, Kraków 2014, s. 47.
  5. B. Brand-Hoersting, Leksykon chorób wieku dziecięcego, Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2005, s. 61. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę