Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
1

Serum na przebarwienia skóry – czy warto je stosować?

Słuchaj artykułu

Przebarwienia pojawiające się na skórze twarzy to problem występujący wśród sporej grupy kobiet. Pojawiają się one tam, gdzie skóra ma najczęstszy i najdłuższy kontakt ze słońcem – na czole, nosie, policzkach. Zmiany mogą mieć różną wielkość i intensywność. Powody pojawiania się zmian pigmentacyjnych na twarzy mogą być różne, ale w każdym przypadku warto sięgnąć po specjalistyczny produkt, który pozwoli na ich zminimalizowanie i zapobiegnie pojawianiu się nowych zmian.

Serum na przebarwienia skóry – czy warto je stosować?

Skąd biorą się przebarwienia na skórze? 

Geneza powstawania przebarwień może być bardzo różna. Jednak w każdym przypadku odpowiednie serum na przebarwienia będzie pomocne w ich rozjaśnianiu. Po serum przeciw przebarwieniom skóry warto sięgnąć, jeśli zmagamy się ze zmianami wywołanymi przez: 

  • zaburzenia hormonalne połączone z działaniem promieni UV – w wyniku tego połączenia na skórze tworzy się melasma [1], zwana także ostudą. Takie plamy często pojawiają się podczas ciąży czy menopauzy, a także w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej czy hormonalnej terapii zastępczej; 
  • nadmierną ekspozycję na słońce, czyli zmiany posłoneczne; 
  • przebarwienia genetyczne, takie jak piegi – dzięki serum na przebarwienia można je znacząco rozjaśnić i zmniejszyć liczbę widocznych plamek; 
  • przebarwienia pozapalne wynikające z uszkodzenia skóry lub z przebytych stanów zapalnych (np. potrądzikowe). 

Co ciekawe, na powstawanie przebarwień na skórze ma także wpływ zanieczyszczenie powietrza, nasilając zmiany aż o 25% [2].


Sera na przebarwienia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak działa serum na przebarwienia? 

Produkty kosmetyczne o udowodnionej klinicznie skuteczności w walce z przebarwieniami to najczęściej wysoko skoncentrowane formuły w postaci serum. Największą siłą serum na przebarwienia są jego składniki aktywne (inspirowane tymi, które na co dzień w swoich gabinetach stosują lekarze medycyny estetycznej).  Serum przeciwko zmianom pigmentacyjnym ma wiele zadań. Powinno: 

  • stopniowo złuszczać naskórek; 
  • ograniczać proces wytwarzania barwnika, czyli melaniny; 
  • chronić przed działaniem promieniowania UV i zanieczyszczeniami powietrza; 
  • opóźniać procesy starzenia; 
  • zmniejszać przebarwienia pozapalne. 

Do składników aktywnych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając serum na przebarwienia, należą:  

  • niacynamid, czyli aktywna postać witaminy B3 – pomaga ujednolicić koloryt skóry, spowalnia procesy starzenia skóry, działa przeciwzapalnie, normalizuje pracę gruczołów łojowych i nawilża; 
  • kwas glikolowy należący do kwasów AHA – złuszcza naskórek, niweluje zmiany potrądzikowe, zmniejsza pory, odżywia, regeneruje i wygładza skórę, spłyca zmarszczki, przyspiesza odnowę komórkową, wyrównuje koloryt oraz rozświetla skórę; 
  • witamina C – złuszcza naskórek i ogranicza ilość produkowanego pigmentu, spowalnia także powstawanie plam starczych oraz działa antyoksydacyjnie, spowalniając proces starzenia się komórek powodowany przez stres oksydacyjny. 

Niwelowanie przebarwień to proces, który wymaga czasu, systematyczności i działania na różnych etapach procesu ich powstawania. Procesy następujące w skórze cechują się stopniowym przebiegiem, w związku z czym efekt może przynieść jedynie powtarzalność.  

By zredukować przebarwienia, należy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje indywidualny plan terapii do potrzeb pacjentki – typu przebarwień, rodzaju skóry i środowiska, w którym żyje.  

Najlepsze efekty można uzyskać dzięki połączeniu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej i codziennej pielęgnacji opierającej się na produktach bogatych w składniki o udowodnionej skuteczności w redukowaniu przebarwień [5]. 

Serum na przebarwienia – kiedy powinno się je stosować? 

Stosowanie specjalistycznych kuracji przeciw przebarwieniom dermatolodzy rekomendują na czas w ciągu roku, w którym słońce słabiej oddziałuje na skórę.  

W związku z tym okresem intensywnego rozjaśniania przebarwień pigmentacyjnych w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych jest późna jesień, zima i wczesna wiosna.  

W trakcie kuracji i po jej zakończeniu obowiązkowo należy pamiętać o stosowaniu produktów z wysokim filtrem UV o szerokim spektrum ochrony. Warto też wybrać sprawdzony gabinet, ponieważ nieprawidłowe stosowanie laserów, także tych wykorzystywanych w usuwaniu przebarwień, może je wywołać lub zaostrzyć [3]. 

Serum przeciw przebarwieniom można stosować przez cały rok, pamiętając o zastosowaniu odpowiedniej ochrony przed promieniami UV w ciągu dnia.  

Jak stosować serum redukujące przebarwienia? 

Serum nakłada się na noc, a częstotliwość stosowania określa producent na opakowaniu. W kuracjach niektórymi preparatami zalecane są przerwy, inne można stosować codziennie jako element wieczornej pielęgnacji – na całą twarz lub punktowo na widoczne zmiany pigmentacyjne.  W stosowaniu serum na przebarwienia najważniejsza jest systematyczność, konsekwencja i cierpliwość. Należy przestrzegać zaleceń dermatologa lub producenta kosmetyku podanych na opakowaniu.  

Ważne, aby redukowanie zmian połączyć z codzienną fotoprotekcją zapobiegającą powstawaniu nowych przebarwień. 

Mimo że przebarwień nie da się usunąć z dnia na dzień, to ich skuteczne i bezpieczne redukowanie jest możliwe także w domowym zaciszu. Warunkiem jest systematyczność w stosowaniu serum na noc i pielęgnacja fotoprotekcyjna z zastosowaniem wysokiego filtra UV na dzień. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Amrani C., Melasma Treatment – What Have We Achieved in 42 years?, The PMFA Journal, 2019. 
  2. Krutman, J. i in. The Skin Ageing exposome, Journal od Dermatological Science, 2017. 
  3. Cohen S.R. i in.,  Clinical Outcomes and Complications Associated with Fractional Lasers: A Review of 730 Patiens, Aesthetic Plastic Surgery, 2017. 
  4. dr Agnes Frankel, dermatolog, specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę