3
27 października 2021

Witamina C na włosy – jaki ma na nie wpływ?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta ma wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Dzięki dostarczanym składnikom odżywczym, minerałom, a także witaminom organizm zachowuje homeostazę (stan względnie utrzymanych stałych parametrów, samoregulacja procesów biochemicznych i biologicznych). Jednym z objawów niedoboru określonych witamin może być wypadanie włosów. Czy zbyt mała ilość witaminy C w diecie ma wpływ na ten proces?

Kobieta z długimi włosami

Produkty do pielęgnacji włosów

Wypadanie włosów to częsty problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Aby starać się mu zaradzić, można suplementować witaminy i minerały. Są one niezbędnymi składnikami do powstawania nowych komórek oraz ich prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też przyjmuje się, że suplementacja witamin i minerałów jest dobrym sposobem na zahamowanie wypadania włosów, choć nie zawsze skutecznymBadania potwierdzające skuteczność suplementacji są dość sprzeczne. Jaki jest zatem wpływ witaminy C na proces powstawania bądź wypadania włosów?  

Witamina C, inaczej kwas L-askorbinowy, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która musi być dostarczana egzogennie (organizm nie jest w stanie jej samodzielnie wyprodukować ze względu na brak enzymu oksydazy L-gulonolaktonowej). Jej źródłem w pożywieniu są m.in. cytrusy, dzika róża, porzeczka, pietruszka, ziemniaki, papryka, kiszona kapusta i inne.  

Witamina C pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie: 

 • stymuluje syntezę kolagenu, 
 • chroni organizm przed wolnymi rodnikami, pełni funkcję antyoksydacyjną,  
 • zwiększa jelitowe wchłanianie żelaza,  
 • jest kofaktorem w wielu reakcjach enzymatycznych,  
 • przyspiesza gojenie ran.  

Witamina C na włosy – czy warto jej używać? 

W przypadku wypadania włosów rola witaminy C jest niejasna.  

Na ten moment nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających związek między wypadaniem włosów a ewentualnym niedoborem witaminy C.  

Spekuluje się, że przyjmowanie witaminy C może pobudzać ekspresję genów odpowiedzialnych za wzrost nowych włosów. Badanie to zostało przeprowadzone na myszach. 

Witamina C na włosy – kiedy warto jej używać? 

Dowiedziono, że dzięki właściwościom antyoksydacyjnym kwasu L-askorbowego może mieć on pozytywny wpływ na hamowanie łysienia androgenowego (AGA).  

Łysienie androgenowe to choroba uwarunkowana genetycznie, polegająca na uzależnionym od stężenia androgenów nadmiernym wypadaniu włosów. Dotyka ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mechanizmem tego schorzenia jest zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT). DHT uszkadza mieszki włosowe, wskutek czego zahamowany zostaje wzrost zdrowych włosów. Z czasem dochodzi do znacznego przerzedzenia włosów czy występowania łysiny.  

Udowodniono, że w łysieniu androgenowym w skórze głowy dochodzi do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników. Podobnie jak DHT, wolne rodniki uszkadzają mieszki włosowe i zwiększają stres oksydacyjny w komórkach. W dalszej części tych badań wykazano, że witamina C przyjmowana wraz z pożywieniem wspiera procesy antyoksydacyjne i odpowiedź na powstawanie wolnych rodników. Dodatkowo stwierdzono, że egzogenne źródła witaminy C (suplementy diety zawierające duże dawki witaminy C) mogą prowadzić do zachwiania równowagi pomiędzy procesami utleniania i redukcji w komórkach, a nawet nasilić wytwarzanie wolnych rodników.  

Badanie sugerują zatem, aby głównym źródłem witaminy C w diecie były owoce i warzywa.  

Witamina C w kosmetykach do pielęgnacji włosów 

Witamina C obecna w kosmetykach do pielęgnacji włosów może przyczyniać się do poprawy ich wyglądu. Dzięki swoim właściwościom chemicznym stanowi dodatkowo środek konserwujący bądź klarujący w preparacie. Ponadto wykazuje dobroczynne działanie na włosy, np.: 

 • zamyka łuskę włosa, dzięki czemu stają się one bardziej lśniące,  
 • nawilża włosy, co zapobiega ich plątaniu się i łamaniu,  
 • może zapobiegać rozdwajaniu się końcówek oraz łamaniu włosów, 
 • w przypadku włosów farbowanych chroni przed drażniącym działaniem rozjaśniaczy czy środków koloryzujących.  

Witamina C obecna w kosmetykach może być jednocześnie nieaktywna chemicznie lub biologiczne. Pamiętajmy, że swą aktywność wykazuje ona w kwaśnym pH, które często nie jest zapewnione w przypadku kosmetyków. Zdarza się, że występuje w nich w zbyt małych ilościach, by wykazywać wymienione działania pielęgnacyjne. W środkach do pielęgnacji włosów poszukujmy jej zatem w postaci pochodnych lub wyciągów owocowych, będących jednocześnie źródłem innych związków pożądanych dla zdrowego wyglądu włosów.  

Domowe spa – maseczka z witaminą C 

Maseczka z witaminy C na włosy regeneruje je i sprawia, że stają się one błyszczące. Do jej sporządzenia potrzebujemy: 

 • olej rycynowy,  
 • żółtko jaja kurzego,  
 • kilka kropel soku z cytryny (jako źródła witaminy C).  

Dzięki tym składnikom włosy staną się lśniące, nawilżone i odżywione. Stosując samodzielnie wykonaną maskę, mamy pewność, że wszystkie obecne w niej składniki pochodzą z naturalnych źródeł, a dodatkowo koszt jej przygotowania nie będzie wysoki.

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?

Źródła: 

 1. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, Hind Almohanna, Azhar Ahmed, John Tsatalis, Antonella Tosti, 2019. 
 2. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, Emily Guo, Rajani Katta, 2017. 
 3. Transcriptome Analysis of Skin from SMP30/GNL Knockout Mice Reveals the Effect of Ascorbic Acid Deficiency on Skin and Hair, Koji Wakame, Ken-Ichi.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Kobieta z długimi włosami

Produkty do pielęgnacji włosów

Czytaj także
17 kwietnia 2020 mgr farm. Marta Grabowska
10 stycznia 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
12 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)