Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
10

Osłabienie po antybiotyku – jak wrócić do formy?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Agaty
Mam wrażenie, że po kuracji antybiotykiem jestem osłabiona. Jak zadbać o siebie, żeby szybko wrócić do formy po chorobie?

Osłabienie obserwowane po zastosowaniu antybiotyku zazwyczaj wynika z nałożenia się dwóch czynników. Pierwszym jest sama choroba, której zwalczenie wymagało aktywacji wielu procesów i sporego wydatku energetycznego – zwłaszcza, jeśli przebiegała z wysoką gorączką. Dlatego w czasie rekonwalescencji odczuwamy senność, szybko się męczymy, mamy trudność w podejmowaniu codziennych czynności i wyzwań. Organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować i wzmocnić. Drugim czynnikiem jest stosowanie antybiotyku i jego wpływ na florę jelitową. 

Antybiotyki wykazują aktywność bakteriobójczą lub bakteriostatyczną. Niestety działanie to nie jest wybiórcze i poza patogenami chorobotwórczymi obejmuje także bakterie kolonizujące nasze jelita. Zaburzenie mikrobioty jelitowej powoduje biegunki, niestrawność, nietolerancje pokarmowe, predysponuje do wystąpienia zespołu jelita drażliwego, a także obniża odporność.  

Standardem w przypadku antybiotykoterapii jest przyjmowanie probiotyku. Ponieważ kolonizacja jelit to proces długotrwały, zaleca się stosowanie probiotyku nawet do 6. tygodni po zakończonej kuracji przeciwbakteryjnej. W tym czasie warto zwiększyć spożycie tzw. naturalnych probiotyków, do których zaliczamy kiszonki czy fermentowane przetwory mleczne. Ponadto wskazane jest ograniczenie cukru, żywności wysokoprzetworzonej, smażonych potraw i alkoholu na rzecz świeżych, sezonowych warzyw i owoców. 

Ze względu na możliwe interakcje oraz fakt, że niektóre witaminy są pożywką dla bakterii, nie zaleca się ich przyjmowania w trakcie antybiotykoterapii. Zakończenie kuracji to moment, w którym można wrócić do codziennej suplementacji. Krótkotrwałe stosowanie bardziej skoncentrowanego preparatu witaminowo-mineralnego wzmocni organizm i przyspieszy jego regenerację.  

Powrót do pełni sił po przebytej chorobie zwykle wymaga czasu. W okresie rekonwalescencji wskazane jest wydłużenie snu, unikanie stresu oraz stopniowe wznawianie aktywności fizycznej, zaczynając od spacerów. 

Przeczytaj również:
Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?


Probiotyki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://dietetycy.org.pl/regeneracja-po-chorobie-i-odbudowa-flory-bakteryjnej-2/. 
  2. http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/pytania/FAQ_2013-01-28.pdf. 
  3. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.19.7.18
  4. https://www.domzdrowia.pl/artykul/dlaczego-profilaktyka-kuracja-poantybiotykowa-jest-tak-wazna-617.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę