Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
2

Wcierka do włosów. Jak wybrać odpowiednią?

Słuchaj artykułu

Od stanu skóry głowy w dużej mierze zależy kondycja włosów. W pielęgnacji skalpu może pomóc wcierka do włosów. Jak ją dobrać i jak stosować? Przeczytaj w artykule.

Wcierka do włosów. Jak wybrać odpowiednią?

Czym jest wcierka do włosów? 

Wcierka jest to kosmetyk w formie płynnej lub olejowej przeznaczony, wbrew zwyczajowej nazwie, do stosowania na skórę głowy. Zadaniem wcierek jest pielęgnacja skóry głowy, co znacząco przekłada się na kondycję wyrastających z niej włosów. Wcierki do włosów mogą mieć różne właściwości, w zależności od zawartych składników aktywnych.  

Wcierka do włosów – kiedy po nią sięgnąć? 

Po wcierkę może sięgnąć tak naprawdę każdy. Najważniejsze jednak jest to, by do tematu podejść holistycznie i stosować ją równolegle z innymi działaniami w zależności od problemu.  Wcierkę do włosów możesz stosować zarówno przy problemach z wypadaniem, jak i przy problemach skórnych. Mogą one działać wspomagająco w przypadkach łysienia, np. androgenowego. Najpopularniejszą substancją jest w tym przypadku minoksidyl, którego stosowanie należy jednak skonsultować z dermatologiem. 

Wcierki do włosów o charakterze pobudzającym będą przydatne także w łysieniu telogenowym. Utrata włosów jest tutaj odwracalna, jeśli wyeliminujemy przyczynę. 

Jak dobrać wcierkę do swoich potrzeb? 

Wcierka do włosów to produkt, który najczęściej nie jest spłukiwany, a więc ma długi kontakt ze skórą głowy. Z tego względu powinna być dobrana do rodzaju skóry. Warto skonsultować działanie wcierki ze specjalistą – trychologiem, który pomoże w wyborze odpowiedniego produktu.  

Wcierki pobudzające

To produkty przeznaczone dla osób o normalnej skórze głowy, które nie cierpią na żadne choroby (np. łupież). W składzie szukaj kozieradki, łopianu, pokrzywy, czarnej rzepy i skrzypu. Dużą popularnością cieszą się także wcierki z dodatkiem ekstraktów z chmielu, gorczycy i chrzanu. Składniki te doskonale sprawdzają się w stymulacji mieszków włosowych do wzrostu, ale także mogą hamować wypadanie. Wcierki o działaniu stymulującym to np. Anwen Grow Me Tender, Serum peptydowe Eveline, wcierka stymulująca HairQueen. Wcierki pobudzające mogą wywołać zaczerwienienie skóry i nadmiernie ją przesuszyć. Jeśli Twoja skóra głowy jest sucha, ze skłonnością do podrażnień, sięgaj raczej po produkty nawilżające.

Wcierki nawilżające 

Są przeznaczone do skóry z tendencją do nadmiernej suchości. Pomagają nie tylko ją nawilżyć, ale także wzmocnić i zregenerować oraz zniwelować uczucie ściągnięcia. W składzie nawilżającej wcierki do włosów powinny się znaleźć takie substancje jak pantenol, aloes, gliceryna. Znajdziesz je np. w kuracji z ampułkami Placenta, serum Darling Clementine Anwen, mgiełce do włosów Biolaven, czy we wcierce Joanna Konopie. Takie wcierki (ze względu na zawartość gliceryny, glikolu czy pantenolu) mogą jednak przeciążać włosy. 

Wcierki regulujące produkcję sebum 

Ich głównym zadaniem jest regulacja pracy gruczołów łojowych, a tym samym zmniejszenie nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. W składzie wcierek seboregulujących mogą znajdować się ekstrakty z pokrzywy, łopianu, brzozy lub skrzypu, olejki eteryczne, wyciągi z liści brzoskwini, wyciąg z fermentacji bakterii Lactobacillus. Przykłady takich produktów: wcierka normalizująca Vianek, ekstrakt Bandi Tricho, lotion Biokap Anticaduta. 

Wcierki olejowe  

Ich bazą, jak sama nazwa wskazuje, są oleje. Olejowa wcierka do włosów to produkt przeznaczony do stosowania przed myciem ze względu na gęstą i obciążającą formułę. Stosowana jest najczęściej, by zredukować łupież czy przetłuszczanie skóry głowy, jednak nie każda skóra „polubi się” z tą metodą. Produkty olejowe ciężko się zmywa, a i ich nieumiejętne stosowanie może wręcz nasilić problemy skórne i wypadanie włosów. 


Wcierki do włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak stosować wcierkę do włosów? 

  • Wykonaj peeling trychologiczny. Usunięcie martwego naskórka znacząco poprawi wchłanianie substancji aktywnych. 
  • Umyj włosy i nałóż wcierkę na wilgotną skórę głowy. Rozprowadź ją dokładnie na całej skórze, oddzielając włosy pasmo po paśmie. 
  • W trakcie nakładania wcierki wykonuj delikatny masaż. Ucisk opuszków palców pobudzi mikrokrążenie i rozluźni mięśnie czepca ścięgnistego (na sklepieniu czaszki). 

Na początku stosowania wcierek może dojść do wzmożonego wypadania włosów. Jest to spowodowane rozpulchnieniem skóry głowy i pozbywaniem się włosów telogenowych, czyli tych, które już są w fazie wypadania. Wcierka tylko ten proces przyspiesza.

Przeczytaj również:
Siwienie. Czy można je cofnąć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Siemiątkowska J., Trychologia kosmetyczna, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015. 
  2. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Grupa wydawnicza Foksal, Warszawa, 2021.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę