Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
8

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Słuchaj artykułu

Prawidłowa higiena jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Szczotkowanie zębów nie usuwa jednak wszystkich zalegających resztek pokarmowych, dlatego nitkowanie zębów jest równie ważne i powinno stanowić nieodłączny element codziennej pielęgnacji.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Rodzaje nici dentystycznych

Rynek produktów stomatologicznych oferuje wiele rodzajów nici dentystycznych o różnych właściwościach. Wybór nici to kwestia indywidualna. Najważniejsze, to sprawdzić, która z nici najlepiej zmieści się w przestrzeniach międzyzębowych, bo to właśnie tam gromadzą się resztki pokarmowe, których zaleganie prowadzi do rozwoju próchnicy. Aby podjąć trafną decyzję, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi doboru nici.

Rodzaje nici dentystycznych:

  • Nić dentystyczna niewoskowana – wykonana z nylonu, polecana pacjentom, u których występują stłoczenia zębowe (bardzo blisko ustawione zęby). Wymagają one użycia nici charakteryzującej się wysoką odpornością na pękanie. Jednak podczas użytkowania może się ona strzępić.

Stosowane w higienie jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
  • Nić dentystyczna woskowana – wykonana z nylonu i pokryta cienką woskową warstwą, dzięki której jest niezwykle odporna na pękanie. Pozwala na zachowanie lepszego poślizgu podczas nitkowania.
  • Taśmy dentystyczne – szersze niż standardowe nici, występują w formie woskowanej i bez wosku. Dedykowane są dla osób ze stłoczeniami zębowymi, dla których nić nie spełnia swojego zadania. Charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością niż standardowe nici.  
  • Nić z fluorem – zawartość fluoru w nici pozwala zabezpieczyć zęby przed próchnicą w najbardziej narażonych na nią miejscach, czyli wąskich przestrzeniach międzyzębowych.
  • Nici smakowe – zawierają w swoim składzie substancje smakowe i zapachowe (najczęściej miętowe), które odświeżą oddech.
  • Nić ze środkiem wybielającym – pozwala na usunięcie niechcianych przebarwień występujących na szkliwie okolic stycznych (miejsca kontaktu sąsiadujących zębów).

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Należy pamiętać, że nitkowanie zębów jest nieodzownym elementem wieczornej higieny jamy ustnej. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek dla poprawy jego efektywności.

  1. Zawiń nić – ok. 50 cm nici nawijamy na palce wskazujące obu dłoni. Dla prawidłowego efektu należy naciągnąć nić, przytrzymując ją kciukami. Długość nici pomiędzy palcami powinna wynosić ok. 2 do 3 cm.
  2. Umieść nić między zębami – należy delikatnie wprowadzić nić w przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zęby.
  3. Zawsze po ściance – bezwzględnie należy unikać wprowadzania nici dentystycznych pionowo ku dziąsłu. Prawidłowo wykonanie tej czynności polega na delikatnym oparciu nici na ściance zęba. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzeń dziąsła i nieprzyjemnego krwawienia po zabiegu nitkowania.
  4. Wyciągnij nić – gdy nitka znajduje się już w okolicy dziąsła, należy wyciągnąć ją zdecydowanym ruchem ku powierzchni żującej zęba.
  5. Przewiń nić – przed przystąpieniem do dalszego nitkowania należy zmienić zużyty kawałek nici.

Każdy ząb posiada dwie powierzchnie, z którymi kontaktuje się z zębem sąsiadującym. Dla prawidłowego efektu nitkowania zębów każdą przestrzeń międzyzębową należy nitkować dwukrotnie. Czy nitkowanie zębów powinno nastąpić przed czy po umyciu zębów? Najlepiej używać nici po umyciu zębów, aby usunąć resztki zalegającego pokarmu, do których nie udało nam się dotrzeć szczoteczką.

Flosser do zębów – co to jest i jak go używać?

Flosser to przyrząd służący do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, składający się z rękojeści zakończonej naciągniętą nitką dentystyczną. Może okazać się przydatny dla osób, u których występuje wzmożony odruch wymiotny. Sprawdza się przy nitkowaniu zębów trzonowych znajdujących się w tylnej części łuków zębowych. Dostępne są flossery jednorazowego oraz wielorazowego użytku.

Dla zachowania pięknego uśmiechu na dłużej należy dbać o prawidłową higienę uzębienia i jamy ustnej. Podczas rutynowych zabiegów szczotkowania warto pamiętać również o nitkowaniu przestrzeni między zębami. Tylko prawidłowe oczyszczenie zębów z zalegających resztek pokarmowych może uchronić zęby przed powstawaniem nadmiernej ilości płytki nazębnej, a w konsekwencji próchnicy.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę