Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
40

Koronawirus a grypa – co je łączy, a co różni?

Słuchaj artykułu

Koronawirus i grypa to choroby wirusowe o podobnym przebiegu, powodujące infekcje układu oddechowego. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego należy zapobiegać im w ten sam sposób. Podstawową różnicą jest rodzaj wirusa wywołującego chorobę i możliwość zaszczepienia się przeciw grypie.

Koronawirus a grypa – co je łączy, a co różni?

Grypa a koronawirus – rozprzestrzenianie 

Pierwszą istotną różnicą jest czynnik wywołujący chorobę. W przypadku COVID-19 jest to koronawirus, natomiast grypę powodują wirusy grypy typu A, B lub C, przy czym epidemiczne zachorowania u ludzi spowodowane są typami A i B.Obie choroby rozprzestrzeniają się przede wszystkim drogą kropelkową i przez bliski kontakt z osobą zakażoną. W obu przypadkach najbardziej prawdopodobne jest zakażenie od kogoś, kto wykazuje objawy choroby, choć osoby będące jedynie nosicielami wirusa również mogą być źródłem potencjalnej infekcji. Wirusy te mogą przenosić się także w wyniku dotykania zainfekowanych powierzchni lub przedmiotów. 

Przeczytaj również:

Jakie są objawy koronawirusa?

Jak zapobiec zakażeniu? 

W związku z podobnymi drogami rozprzestrzeniania się wirusa obu rodzajom można zapobiegać w ten sam sposób. Do działań profilaktycznych należy unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz dokładne mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. W przypadku braku dostępu do wody i środka myjącego warto używać środków na bazie alkoholuNie powinno się również dotykać oczu, nosa i ust, gdyż sprzyja to transmisji wirusa. Kiedy sami mamy objawy infekcji, powinno się ograniczyć jej rozprzestrzenianie przez zakrywanie nosa i ust podczas kichania lub kaszlu chusteczką higieniczną oraz pozostać w domu aż do ustąpienia objawów choroby. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Istotnym elementem profilaktyki są również szczepienia ochronne. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko koronawirusowi. Można zaszczepić się jedynie przeciwko grypie. Warto pamiętać, że szczepienie to należy powtarzać co ok. 12 miesięcy i można je wykonać o każdej porze roku.  

Przeczytaj również:
Koronawirus – co to jest?
Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19?

Grypa i koronawirus – przebieg choroby 

Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 4 dni (średnio 2 dni), natomiast w przypadku zakażenia koronawirusem objawy mogą pojawić się w ciągu 2-14 dni po ekspozycji. Oba zakażenia mogą być źródłem podobnych dolegliwości, do których należą przede wszystkim: 

  • kaszel, 
  • gorączka,  
  • bóle mięśniowe,  
  • ból gardła,  
  • ogólne osłabienie i rozbicie.  

Rzadziej chorzy skarżą się na dolegliwości żołądkowojelitowe, takie jak wymioty i biegunka 

Przebieg grypy i COVID-19 może przyjmować postać infekcji o różnym stopniu nasilenia – od bezobjawowych zakażeń, przez łagodny nieżyt dróg oddechowych, aż po wirusowe zapalenie płuc i niewydolność wielonarządową.  

Przeczytaj również:
Czy grozi nam nowa epidemia wirusa z Chin?

Pobierz infografikę

Grypa a wirus z Chin – leczenie 

Leczenie obu schorzeń polega przede wszystkim na postępowaniu objawowym i łagodzeniu dolegliwości. W przypadku grypy możliwe jest także celowane leczenie przyczynowe z użyciem leków przeciwwirusowych, aktywnych tylko wobec wirusów grypy, takich jak np. oseltamiwir czy zanamiwir. Przeciwko koronawirusowi nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku i możliwe jest jedynie postępowanie objawowe. 

Według danych z dnia 1.09.2020 na świecie jest obecnie 25 638 230 potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 854 775 osób. Tymczasem co roku na świecie rejestruje się 3-5 mln ostrych przypadków grypy, z czego umiera 290 000650 000 osób.

Aktualne dane dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa można śledzić na mapie.

Grypa i COVID-19 to choroby, które mogą powodować podobne objawy i przebiegać w zbliżony sposób. Bardzo istotne jest zatem zachowanie czujności, stosowanie się do zasad profilaktyki, nielekceważenie objawów infekcji i unikanie kontaktu z osobami chorymi. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć transmisję wirusa i chronić swoje własne zdrowie. 

Przeczytaj również:
Grypa i inne wirusy – jak się przed nimi uchronić?
Szczepionka przeciwko grypie – czy warto ją stosować?

Źródła: 

  • https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/3/  
  • https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd  
  • https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html  
  • https://www.cdc.gov/flu/index.htm  
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal).
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę