Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
33

Prostata – jak zadbać o jej zdrowie?

Słuchaj artykułu

Aby uniknąć problemów z prostatą, należy ograniczyć białko zwierzęce w diecie, utrzymywać prawidłową masę ciała i wprowadzić aktywność fizyczną. Warto także sięgnąć po naturalne składniki, np. owoc granatu, pestki dyni, korzeń pokrzywy, palmę sabałową czy śliwę afrykańską. 

Prostata – jak zadbać o jej zdrowie?

Ponad połowa Polaków po pięćdziesiątym roku życia  ma problemy z prostatą. Powoduje to  problemy nie tylko z oddawaniem moczu, ale i życiem intymnym.  Problemy z prostatą mogą stać się źródłem wielu męskich kompleksów, które sprawiają, że zamiast czerpać przyjemność z życia seksualnego, mężczyznę zaczyna „boleć głowa”.  

Przerost i choroby prostaty, często kończące się nowotworem, stanowią w Polsce ogromny problem. Umieralność na raka prostaty jest u nas nadal wysoka (to druga przyczyna zgonów po raku płuc), ponieważ jest on najczęściej bardzo późno zdiagnozowany. Mężczyźni mają tendencję do zaniedbywania zdrowia, w szczególności sfery intymnej. Niestety, pomimo działań edukacyjnych, od lat niewiele zmienia się w tej sytuacji. Wielu mężczyzn kłopoty z oddawaniem moczu lub z życiem seksualnym tłumaczy sobie wiekiem i przyjmuje, że „tak to już jest”. Sama myśl o tym, że lekarz miałby badać ich palpacyjnie przez odbyt, skutecznie odstrasza większość z nich od wizyty w gabinecie. To jest najczęstsza przyczyna późnego wykrywania silnego przerostu lub nowotworów prostaty. 


Preparaty na prostatę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przyczyny kłopotów z gruczołem krokowym są znane od lat.  Wśród najważniejszych należy wymienić: 

  • spożywanie nadmiernych ilości białka zwierzęcego (mięso, nabiał), 
  • dużą nadwagę lub otyłość (otyłość brzuszna), 
  • palenie papierosów, 
  • siedzący tryb życia, 
  • wstrzemięźliwość seksualną. 

Nadmiar białka zwierzęcego 

Coraz więcej badań sugeruje, że mięso i nabiał, poza już stwierdzonym działaniem sprzyjającym powstawaniu nowotworów, działają bezpośrednio na prostatę. Prostata leży w bezpośrednim sąsiedztwie końcowego odcinka jelita grubego. Gromadzą się tam odchody przeznaczone do wydalenia, a w nich znajdują się gnijące resztki białek zwierzęcych, które zawierają różne substancje toksyczne. Mogą one przenikać przez błonę jelita i przedostawać się także do prostaty. Dlatego tak ważne jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa (do np. dwóch porcji w tygodniu) oraz spożywanie dużej ilości owoców, warzyw i produktów z pełnego ziarna, które są bogate w błonnik i inne substancje pochłaniające toksyny. 

Nadwaga i otyłość 

Nadmiar tłuszczu w organizmie, w szczególności otyłość brzuszna (tzw. brzuch piwny) oznaczają  zazwyczaj podwyższony poziom cholesterolu, co przyczynia się do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Cholesterol może być przekształcany w hormony płciowe, w tym dihydrotestosteron (DHT) i testosteron. Ich nadmiar niekorzystnie wpływa na zdrowie prostaty. 

W tym przypadku należy dążyć do przywrócenia prawidłowej masy ciała. Warto również przyjmować sterole roślinne, zwłaszcza beta-sitosterol, który hamuje powstawanie DHT oraz wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. 

Palenie papierosów 

Palenie papierosów negatywnie wpływa na cały organizm, w tym libido i płodność, powodując odkładanie się wielu substancji toksycznych i zakwaszających. Mogą one gromadzić się także w prostacie i znacząco pogorszyć jej stan. Dlatego też w razie stwierdzenia problemów z prostatą należy bezwzględnie porzucić ten nałóg. 

Siedzący tryb życia 

Powoduje on gorszy przepływ krwi przez prostatę i oczyszczanie jej z produktów przemiany materii. Jednakże siedzący tryb życia nie oznacza tylko siedzenia na kanapie. Dotyczy to wszystkich mężczyzn pracujących na siedząco – pracowników biurowych, kierowców, operatorów pojazdów lub maszyn itp. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ilość ruchu, dużo spacerować i uprawiać sporty zwiększające przepływ krwi w organach miednicy małej. 

Wstrzemięźliwość seksualna 

Od lat podejrzewano, że brak aktywności seksualnej lub nieregularne współżycie seksualne (z długimi okresami przerw) działają niekorzystnie na kondycję prostaty. Badania potwierdzają to zjawisko i tłumaczą je zaleganiem nasienia. W tym przypadku zalecane są zastępcze zachowania seksualne – masturbacja. 

Co zrobić w przypadku problemów z prostatą? 

Oczywiście pierwszą rzeczą jest kontakt z lekarzem, który zaleci odpowiednie zmiany w stylu odżywiania i trybie życia oraz wsparcie farmakologiczne. Warto sięgnąć także po naturalne związki roślinne, które mogą wspomóc profilaktykę i leczenie dolegliwości związanych z prostatą. 

Oto kilka z nich: 

Wspomniany już beta-sitosterol (pozyskiwany z sosny), nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wyciąg z zielonej herbaty pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Ważne,  by spożywać wyciąg z zielonej herbaty, ponieważ sama herbata zawiera zwykle duże ilości aluminium. Jeżeli pijasz zieloną herbatę, szukaj takiej, w której znajduje się zredukowana ilość tej substancji.

Pestki dyni – są od lat polecane w profilaktyce zdrowia prostaty i mężczyźni powinni traktować je jako codzienną przekąskę, dodatek do zup lub mieszanek orzechowych. Zawierają cynk, który sprzyja płodności (wspomaga funkcjonowanie jąder) oraz fitosterole. 

Korzeń pokrzywy – związki w nim zawarte mają właściwości regulujące utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu, co jest bardzo ważne dla zdrowia prostaty. Wyciąg z pokrzywy działa ochronnie na już przerośnięte komórki prostaty tak, aby nie nabierały one charakteru nowotworowego.   

Palma sabałowa – wyciąg z jej owoców najprawdopodobniej zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy – enzymu zmieniającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT), który z czasem powoduje typowe uciążliwe problemy z prostatą. Wyciąg z palmy sabałowej zawiera trójglicerydy i fitosterole (beta-sitosterol, stigmosterol, kampesterol, cykloartenol), które obniżają poziom cholesterolu, co ma korzystny wpływ na równowagę hormonów, w tym testosteronu. Jest pomocny w łagodnym przeroście prostaty (trudności w oddawaniu moczu). 

Śliwa afrykańska – zawiera wiele substancji, które mają korzystny wpływ przeciwzapalny i antynowotworowy (fitosterole, garbniki, estry triterpenowe, kwasy tłuszczowe i fenolokwasy). Do wspomagania leczenia przerostu gruczołu krokowego zwykle stosuje się ekstrakt z jej gorzkiej kory. Główną rolę ponownie odgrywają tu  fitosterole, które normalizują zaburzenia cholesterolowo-testosteronowe. 

Wierzbówka kipszyca – w ziołolecznictwie  stosuje się ją w profilaktyce i leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Łagodzi stany zapalne gruczołu krokowego i ma właściwości moczopędne. Zawiera związki biologicznie czynne, które m.in. wpływają na gospodarkę androgenami i estrogenami, wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. W badaniach zaobserwowano także korzystny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie antynowotworowe (badania dotyczyły nowotworu prostaty). Takie właściwości przypisuje się głównie zawartym w niej flawonoidom, fitosterolom oraz taninom. 

Owoce granatu

Owoc granatu  –  sprzymierzeniec mężczyzny 

Wymienione wcześniej substancje roślinne odgrywają  ważną rolę w profilaktyce i przy problemach z prostatą. Jednakże jest jeden owoc, który zdaje się być wyjątkowo skuteczny na tym polu – jest nim granat. 

Granat zawiera bardzo dużo aktywnych polifenoli. Ich korzystny wpływ na prostatę potwierdza wiele badań, w tym obszerny raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Ich oddziaływanie na prostatę potwierdziły badania Allana J. Pantuck’a (Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Rakiem, 2006) oraz Jacoba i Klippela opublikowane także w polskim „Przeglądzie Urologicznym”. 

Stosowanie preparatów z  granatu przynosi wymierne korzyści nawet u osób z chorobą nowotworową prostaty. U pacjentów, u których po operacji lub naświetlaniach choroba nadal postępuje, przyjmowanie preparatów z granatu stabilizuje wartość PSA (ang. prostate specific antigen) lub nawet ją obniża. PSA, czyli swoisty antygen prostaty, to substancja wytwarzana przez prostatę, która w przypadku zapalenia, przerostu lub raka ma podwyższoną wartość we krwi. Na podstawie tej wartości można określić stopień zaawansowania choroby oraz jej postęp lub regres. Im wolniej wzrasta wskaźnik PSA, tym lepsze są rokowania co do leczenia i długości życia. W sześcioletnich badaniach przeprowadzonych przy udziale „National Cancer Institute” (USA) wzrost PSA  wydłużył się średnio aż czterokrotnie! Okres podwojenia wskaźnika PSA podniósł się nawet z 15,4 miesiąca do 60 miesięcy. Średnio czas wzrostu wskaźnika spadł o 60%. 

Uznano, że przyjmowanie polifenoli z granatu w trakcie terapii wspomaga działanie tradycyjnych metod leczenia. Udowodniono, że owoc granatu działa przeciwko szkodliwym reakcjom powodowanym przez komórki raka prostaty i może stanowić istotne uzupełnienie blokady hormonalnej organizmu. Ponadto prawdopodobnie dzięki swemu silnemu działaniu antyoksydacyjnemu polifenole z granatu mogą zwiększyć skuteczność chemioterapii i naświetlania oraz zmniejszać ich skutki uboczne. Podobne pozytywne rezultaty zaobserwowano także w przypadku nowotworów piersi, płuc, jelit oraz białaczki.  

W 2012 roku wynik jednego z badań zaprezentowany został na corocznym kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. W USA przez kilka lat mężczyznom z nowotworem prostaty podawano regularnie do picia sok z granatu. Badania nie potwierdziły jednoznacznie, że granat może być skutecznym lekiem na raka prostaty, ale wyniki były zaskakujące. Aż u 80% badanych nastąpiło ponad czterokrotne spowolnienie wzrostu PSA – wskaźnika postępu choroby! Nie stwierdzono jednak, dlaczego u 20% badanych nie wystąpił taki efekt. 

Przefermentowany sok z granatu 

Przełomem okazało się odkrycie niemieckich doktorów medycyny Karla i Ludwiga Jacoba, którzy poddali koncentrat z granatu lekkiej fermentacji. Uwolniło to ogromną ilość dobroczynnych polifenoli, wcześniej nieprzyswajalnych dla osób ze słabym trawieniem (stąd brak efektów u 20% badanych). Przefermentowany koncentrat ma ponad 75% więcej polifenoli niż zwykły sok z granatu. 

Dzięki wykorzystaniu metody fermentacji bakteryjnej soku z granatu polifenole stały się łatwo przyswajalne nawet dla osób z osłabionym trawieniem (większość osób po 60 roku życia). Na podstawie tego odkrycia stworzono naturalne suplementy diety stosowane z powodzeniem dla utrzymania zdrowia prostaty, ale także serca, naczyń, w tym mózgowych, oraz ogólnej witalności. 

Już niecały miesiąc przyjmowania przefermentowanych polifenoli z granatu potrafi znacząco wpłynąć na poprawę komfortu życia (ograniczyć ciągłą potrzebę oddawania moczu) oraz wywołać korzystne zmiany w wynikach PSA. Polifenole z przefermentowanego granatu mają korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu, a tym samym na zdrowie prostaty. Usunięcie nadmiaru cholesterolu z naczyń przynosi jeszcze jeden korzystny efekt – poprawę krążenia, co w przypadku mężczyzn oznacza także poprawę jakości erekcji. 

Bardzo ważną cechą stosowania przefermentowanych polifenoli z granatu jest to, że nie powodują one postępującej impotencji, która może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych terapii prostaty (ostateczną decyzję co do postępowania zawsze powinien podjąć lekarz). Wręcz przeciwnie, dzięki korzystnemu wpływowi na naczynia i krążenie wielu panów pozbywa się męskich kompleksów! Dlatego dla wielu mężczyzn przefermentowane koncentraty z granatu stały się bardzo ważną alternatywą dbania o zdrowie prostaty. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Afaq F, Malik A, Syed D, Maes D, Matsui MS, Mukhtar H. (2005a) Pomegranate fruit extract modulates UV-B-mediated phosphorylation of mitogen-activated protein kinases and activation of nuclear factor kappaB in normal human epidermal keratinocytes paragraph sign. Photochemistry and Photobiology. 81: 38-45. 
  2. Afaq F, Saleem M, Krueger CG, Reed JD, Mukhtar H. (2005b) Anthocyanin-and hydrolyzable tannin-rich pomegranate fruit extract modulates MAPK and NF-kappaB pathways and inhibits skin tumorigenesis in CD-1 mice. International Journal of Cancer. 113: 423-433. 
  3. Ahmed S, Rahman A, Saleem M, Athar M, Sultana S. (1999) Ellagic acid ameliorates nickel induced biochemical alterations: diminution of oxidative stress. Hum Exp Toxicol. 18:691-8. 
  4. Ahmed S, Wang N, Hafeez BB, Cheruvu VK, Haqqi TM (2005) Punica granatum L. extract inhibits IL-1betainduced expression of matrix metalloproteinases by inhibiting the activation of MAP kinases and NF-kappaB in human chondrocytes in vitro. Journal of Nutrition. 135: 2096-2102. 
  5. Albrecht M et al. (2004) Pomegranate extracts potently suppress proliferation, xenograft growth, and invasion of human prostate cancer cells. Journal of Medicinal Food 7: 274-283. 
  6. Aviram M, Rosenblat M, Gaitini D, Nitecki S, Hoffman A, Dornfeld L, Volkova N, Presser D, Attias J, Liker H, Hayek T. (2004) Pomegranate juice consumption for 3 years by patients with carotid artery stenosis reduces common carotid intima-media thickness, blood pressure and LDL oxidation. Clinical Nutrition. 23: 423-433. 
  7. Azmi AS, Bhat SH, Hanif S, Hadi SM. (2006) Plant polyphenols mobilize endogenous copper in human peripheral lymphocytes leading to oxidative DNA breakage: a putative mechanism for anticancer properties. FEBS Lett. 23 580(2): 533-538. 
  8. Beer TM, Lalani AS, Lee S, Mori M, Eilers KM, Curd JG, Henner WD, Ryan CW, Venner P, Ruether JD, Chi KN; and the ASCENT Investigators. Jun (2008) C-reactive protein as a prognostic marker for men with androgen-independent prostate cancer: results from the ASCENT trial. Cancer.1;112(11):2377-83. 
  9. Brewer GJ et al. (2000) Treatment of metastasic cancer with tetrathiomolybdate, an anticopper, antiangiogenic agent: Phase I Study. Clinc. Cancer Res. 6: 1-10. 
  10. Cavalieri E, Frenkel K, Liehr JG, Rogan E, Roy D. (2000) Estrogens as endogenous genotoxic agents-DNAadducts and mutations. J Natl Cancer Inst Monogr. 27: 75-93. 
  11. Cerdá B, Espín JC, Parra S, Martínez P, Tomás-Barberán FA. Aug (2004) The potent in vitro antioxidant ellagitannins from pomegranate juice are metabolised into bioavailable but poor antioxidant hydroxy-6Hdibenzopyran-6-one derivatives by the colonic microflora of healthy humans. Eur J Nutr 43(4):205-20. 
  12. Charles KA, Rivory LP, Stockler MR, Beale P, Beith J, Boyer M, Clarke SJ. (2006) Predicting the toxicity of weekly docetaxel in advanced cancer. Clin Pharmacokinet. 45(6):611-22. 
  13. Chen D, Peng F, Cui QC, Daniel KG, Orlu S, Liu J, Dou QP. Sep (2005) Inhibition of prostate cancer cellular proteasome activity by a pyrrolidine dithiocarbamate-copper complex is associated with suppression of proliferation and induction of apoptosis.Front Biosci. 1;10:2932-9. 12 Czytelnia www.DrJacobsMedical.pl 
  14. Esmaillzadeh A, Tahbaz F, Gaieni I, Alavi-Majd H, Azadbakht L (2006) Cholesterol-lowering effect of concentrated pomegranate juice consumption in type II diabetic patients with hyperlipidemia. Int J Vitam Nutr Res. 76 (3): 147-151. 
  15. Faria A, Monteiro R, Azevedo I, Calhau C. (2007). Pomegranate juice effects on cytochrome P450s expression: in vivo studies. J Med Food. 10 (4): 643-649. 
  16. Farkas D, Oleson LE, Zhao Y, Harmatz JS, Zinny MA, Court MH, Greenblatt DJ. Mar (2007) Pomegranate juice does not impair clearance of oral or intravenous midazolam, a probe for cytochrome P450-3A activity: comparison with grapefruit juice. J Clin Pharmacol. 2007 47(3):286-94. 
  17. Fischer-Zorn M, Ara V. (2007) Granatapfelsaft – Chemische Zusammensetzung und mögliche Verfälschungen. Flüssiges Obst 08:386-393. 
  18. Fuhrman B, Volkova N, Aviram M. (2005) Pomegranate juice inhibits oxidized LDL uptake and cholesterol biosynthesis in macrophages. J Nutr Biochem. 16(9) :570-576. 
  19. Griffin JD. Oct (2001) Leukemia stem cells and constitutive activation of NFαB. Blood, 15. 98(8):2291-2291. 
  20. Hadi SM, Bhat SH, Azmi AS, Hanif S, Shamim U, Ullah MF. Oct (2007) Oxidative breakage of cellular DNA by plant polyphenols: A putative mechanism for anticancer properties. Semin Cancer. Biol. 17(5):370-6. 
  21. Hidaka M, Okumura M, Fujita K, Ogikubo T, Yamasaki K, Iwakiri T, Setoguchi N, Arimori K. (2005) Effects of pomegranate juice on human cytochrome p450 3A (CYP3A) and carbamazepine pharmacokinetics in rats. Drug Metab Dispos. 33(5):644-8. 
  22. Hong MY, Seeram NP, Heber D. May (2008). Pomegranate polyphenols down-regulate expression of androgen-synthesizing genes in human prostate cancer cells overexpressing the androgen receptor. J Nutr Biochem. Epub ahead of print. 
  23. Huang TH et al. (2005) Pomegranate flower extract diminishes cardiac fibrosis in Zucker diabetic fatty rats: modulation of cardiac endothelin-1 and nuclear factor-kappaB pathways. Journal of Cardiovascular Pharmacology. 46: 856-862. 
  24. Ignarro LJ, Byrns RE, Sumi D, de Nigris F, Napoli C. Sep (2006) Pomegranate juice protects nitric oxide against oxidative destruction and enhances the biological actions of nitric oxide. Nitric Oxide. 15(2):93-102. 
  25. Jefcoate CR, Liehr JG, Santen RJ, Sutter TR, Yager JD, Yue W, Santner SJ, Tekmal R, Demers L, Pauley R, Naftolin F, Mor G, Berstein L. (2000) Tissue-specific synthesis and oxidative metabolism of estrogens. J Natl Cancer Inst Monogr. 27:95-112 
  26. Kawaii S, Lansky EP. (2004) Differentiation-promoting activity of pomegranate (Punica granatum) fruit extracts in HL-60 human promyelocytic leukemia cells. Journal of Medicinal Food. 7: 13-18. 
  27. Polifenole z owocu granatu w leczeniu raka stercza. Nowe perspektywy oraz kliniczne i przedkliniczne dane na temat działania polifenoli owocu granatu. Dr n. med. Ludwig Manfred Jacob, prof. dr med. Karl Friedrich Klippel. Przegląd Urologiczny  2009/10/5 (57). 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 5 lutego 2023, 13:30
    Ryszard

    Myślę,że informacje podane w tym artykule są bardzo ważne i poprawią stan zdrowia oraz samopoczucie wielu mężczyzn.

  2. 31 marca 2023, 17:52
    jan

    SUPER

    1. 3 kwietnia 2023, 09:51
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  3. 19 listopada 2023, 21:03
    Władysław

    Artykuł bardzo pouczający,daje wyobraznię o tej chorobie.
    dobry ,szczegółowy opis

    1. 20 listopada 2023, 09:01
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  4. 13 stycznia 2024, 14:04
    marian

    mam 69 lat biorę prostamnic i finaster psa mam 4.2mg/ml a lekarz proponuje mi biopsje prostaty

    1. 23 lutego 2024, 22:34
      Zbigniew

      Mój znajomy, który ma ponad 80 lat, ma raka prostaty pr-y PSA 0,385, a więc nie ma reguły, a z doświadczenia wiem, że przy biopsji prostaty 12 wycinków, a PSA 1,1 zaczęły się moje kłopoty, zapalenia, zwężenia cewki moczowej i przeróżne bóle. Moja nieświadomość i konsekwencji niepotrzebnej biopsji prostaty, moje najgorsze decyzje w życiu.

  5. 9 marca 2024, 11:01
    Tadeusz

    Ważne , że choć polecają bez żenady masturbację ! Nie tylko dla zdrowia , ale i przyjemność można mieć .

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę