Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
1

Żele antybakteryjne – jakie substancje powinny zawierać?

Słuchaj artykułu

Stosowanie żeli antybakteryjnych do dłoni stało się naszą codziennością, odkąd na świecie pojawił się wirus SARS-CoV-2. Dezynfekujemy ręce, wchodząc do sklepu, biura, odbierając dzieci z przedszkola czy szkoły, a także dodatkowo kilka razy dziennie, aby zapewnić sobie ochronę i bezpieczeństwo przed drobnoustrojami.

Żele antybakteryjne – jakie substancje powinny zawierać?

Jak żele antybakteryjne działają na naszą skórę? 

Środki chemiczne zawarte w płynach odkażających skutecznie niszczą wirusy i bakterie, ale także wpływają negatywnie na stan naszego naskórka. Przede wszystkim liczy się nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie, dlatego dopiero po pewnym czasie zwracamy uwagę na kondycję skóry naszych rąk. Dłonie są wizytówką każdego z nas, dlatego warto zadbać o ich estetyczny wygląd oraz poprawę jakości skóry.  


Żele antybakteryjne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Środki chemiczne na bazie alkoholu, które występują w żelach do odkażania dłoni, powodują zaburzenia w warstwie lipidowej naskórka. Dłonie stają się szorstkie, skóra jest napięta, a czasami nawet bolesna. Dłonie stają się bardziej podatne na mikrouszkodzenia oraz podrażnienia.  

Przeczytaj również:
Czym dezynfekować dłonie i powierzchnie podczas pandemii?

Jakie składniki powinny zawierać żele antybakteryjne? 

Przede wszystkim warto wybierać te żele antybakteryjne, w których składzie jest dodatek substancji poprawiających stan skóry. 

Kwas hialuronowy 

Dzięki dodatkowi kwasu hialuronowego skóra dłoni zostaje dogłębnie nawilżona oraz przywrócone zostaje odpowiednie napięcie naskórka, dzięki czemu dłonie wyglądają młodziej. Kwas hialuronowy pobudza także produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu skóra jest elastyczna, ujędrniona i gładsza. 

Aloes 

Aloes wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu potęguje działanie środków odkażających zawartych w żelach antybakteryjnych. Dodatkowo działa łagodząco, regenerująco oraz nawilżająco na skórę. Aloes ma właściwości wymiatające wolne rodniki (działa przeciwutleniająco), dzięki czemu spowalnia procesy starzeniowe w skórze. Wspomaga także regenerację wcześniej uszkodzonych komórek naskórka. 

Gliceryna 

Dodatek gliceryny w żelach antybakteryjnych łagodzi wysuszające właściwości alkoholi. Gliceryna zastosowana na dłonie tworzy warstwę ochronną i zapobiega utracie wody z komórek skóry. Wykazuje działanie zmiękczające zrogowacenia oraz łagodzi podrażnienia na skórze. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i gładka. 

Pantenol 

Główną właściwością pantenolu jest jego działanie łagodzące podrażnienia oraz zaczerwienienia. Dodawany do żeli antybakteryjnych koi spierzchniętą skórę dłoni i tworzy na niej warstwę ochronną. Dodatkowo dzięki właściwościom głęboko nawilżającym zmiękcza oraz uelastycznia skórę.  

Witaminy A i E 

Dodatek tych dwóch witamin jest bardzo korzystny dla naszych dłoni podczas stosowania środków odkażających. Charakteryzują się one wysokimi właściwościami przeciwutleniającymi. Wymiatają wolne rodniki i regenerują naskórek. Witamina A wykazuje działanie wybielające przebarwienia powstałe na skutek uszkodzenia naskórka oraz działa wygładzająco. Z kolei witamina E działa odżywczo oraz chroni dłonie przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.  

Jak prawidłowo stosować żel antybakteryjny do dłoni? 

Na suche dłonie należy nanieść niewielką ilość żelu – taką, jaka zmieści się w zagłębieniu dłoni. Następnie rozprowadzamy żel na całej powierzchni skóry dłoni, pamiętając o przestrzeniach między palcami, kciuku, opuszkach palców oraz grzbiecie dłoni. Żel należy wcierać przez minimum 30 sekund lub do czasu, aż dłonie będą całkowicie suche, a produkt odparuje. Dłoni nie trzeba wycierać za pomocą ręcznika.  

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę