3
30 listopada 2020

Jak inhalatory wspierają układ oddechowy?

W dzisiejszych czasach inhalator to jedno z podstawowych urządzeń medycznych, zaraz obok termometru, pulsoksymetru i ciśnieniomierza, które w trosce o zdrowie całej rodziny powinno znaleźć się w domowej apteczce. W powszechnych dolegliwościach układu oddechowego inhalatory są bezpiecznym i wygodnym sposobem na łagodzenie najczęstszych objawów, przynoszą ulgę i pomagają zdrowo oddychać.   

Kiedy stosuje się inhalacje? 

Inhalatory to urządzenia przeznaczone do prowadzenia terapii wziewnej w warunkach domowych. To bezpieczny i bezinwazyjny sposób aplikacji leków i soli fizjologicznej. Taka droga podania substancji umożliwia jej szybkie dotarcie bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu terapia nie obciąża żołądka i zmniejsza się ryzyko działań niepożądanych.  

Ważne, aby inhalator tworzył cząsteczki w zakresie 1-5 μm, co gwarantuje dotarcie do oskrzeli i płuc. W sprzedaży dostępne są również takie, które generują cząsteczki o wielkości 1,5 μm, umożliwiając tym samym terapię dolnych partii układu oddechowego.  W niektórych inhalatorach możliwa jest regulacja wielkości cząstek i zmiana szybkości przepływu aerozolu, co pozwala na dobranie parametrów inhalacji do konkretnej osoby i dolegliwości.   

Inhalacje to rekomendowany sposób terapii, profilaktyki i higieny w przypadku wszelkich schorzeń układu oddechowego. Są stosowane w takich przypadkach jak:  

  • infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,  
  • przewlekły nieżyt nosa i gardła,  
  • przeziębienia,  
  • schorzenia oskrzeli,  
  • stany po zapaleniu płuc. 

Inhalacje pomagają nawilżać i łagodzić podrażnione gardło i śluzówkę. Są też pomocne dla osób chorujących na różne alergie.  

Inhalatory to także bardzo istotna broń przeciw smogowi, który dusi nasze miasta. Regularnie stosowane mają pozytywny wpływ na układ oddechowy, ponieważ pomagają usuwać śluz gromadzący się w drogach oddechowych z powodu smogu wiszącego w powietrzu. Inhalacje wpływają na rozrzedzenie wydzieliny śluzowej, co prowadzi do odksztuszania i usuwania jej z organizmu. Dlatego też warto podkreślić ich ważną rolę w profilaktyce i dbaniu o higienę dróg oddechowych.  

Jak przeprowadzać inhalacje? 

Powolny, spokojny oddech umożliwia lepsze dotarcie aerozolu do dróg oddechowych, dłuższą obecność cząstek i zwiększa stopień ich osadzania się, co przekłada się na lepsze oddziaływanie substancji. 

Prowadzenie inhalacji u dziecka nie należy do łatwych zadań. Często się zdarza, że dzieci krzyczą, płaczą, wiercą się i maseczka nie przylega przez cały czas do ich twarzy. W ten sposób inhalacja staje się mało skuteczna, a dodatkowo może powodować niepotrzebną ekspozycję skóry twarzy i oczu na lek lub gromadzenie się aerozolu w nosie (nawet do 70%). Lepiej korzystać z ustnika, zastosowanie maseczki jest dopuszczalne tylko u małych dzieci, u których użycie ustnika jest niemożliwe. W niektórych modelach dla dzieci dodatkowym akcesorium jest ustnik w formie smoczka. Z myślą o najmłodszych pacjentach można wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach i przyjaznym dla dziecka wyglądzie, np. sympatycznego zwierzątka z uśmiechniętą buźką.   

Rodzaje inhalatorów 

Większość inhalatorów to urządzenia, które składają się z kompresora, ustnika, przewodu powietrza, maseczki oraz kabla. Są jednak i takie, które są mobilne, małe i przenośne, zasilane bateriami lub kablem USB, w sam raz do schowania np. w damskiej torebce. Są to tzw. inhalatory siateczkowe, znane także jako membranowe lub typu MESH. To wygodne kieszonkowe rozwiązanie dla całej rodziny. Dzięki cichej i wydajnej pracy znajdują one zastosowanie także w terapii osób leżących. 

Nowoczesne inhalatory posiadają dwie istotne funkcje w jednym urządzeniu: oczyszczanie i inhalację. Możliwość oczyszczania (irygacji) jest szczególnie ceniona przez osoby cierpiące na problemy z zatokami lub alergików 

Inhalatory stanowią również ogromną pomoc dla rodziców, którzy chcą leczyć dziecko w jak najskuteczniejszy sposób. Pomagają łagodzić przebieg choroby, przynoszą spokojny sen i zmniejszają ryzyko komplikacji. Niektóre z nich można stosować już od pierwszych dni życia (0+).  

Inhalatory skutecznie walczą z infekcjami, które dotykają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Skracają czas choroby, pomagają dzieciom swobodnie oddychać i przynoszą ulgę w kaszlu. W łagodny sposób oczyszczają i nawilżają drogi oddechowe. Tradycyjny syrop na kaszel lub „parówki” nad miską nie są tak skuteczne, jak inhalacje, które kierują leki prosto do dróg oddechowych. 

Inhalator to zakup na lata – przy właściwej eksploatacji i konserwacji może służyć kolejnym członkom rodziny, w trosce o zdrowie i swobodny oddech. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Leczenie kataru u dorosłych

W leczeniu cieknącego kataru zaleca się stosowanie aerozolów do nosa zawierających chlorowodorek oksymetazoliny. Chlorowodorek oksymetazoliny to lek działający obkurczająco na…

Zobacz więcej

Stosowanie olejków eterycznych w inhalatorach

Olejki eteryczne można stosować jedynie w inhalacji parowej (czyli inhalacji na bazie ciepłej wody), ewentualnie w specjalnych dyfuzorach do olejków…

Zobacz więcej

Tabletki antykoncepcyjne a leki na astmę - interakcje

Zgodnie z dostępną wiedzą farmaceutyczną pomiędzy wymienionymi preparatami nie występują interakcje mające wpływ na wchłanianie bądź działanie substancji. Domyślam się,…

Zobacz więcej

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
26 sierpnia 2020 mgr farm. Monika Cichocka
31 maja 2022 mgr farm. Anna Richert
28 września 2020 Poradnik Gemini
22 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
23 października 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)