W związku z potrzebą jak najlepszego dopasowania środków do potrzeb maleństwa i jego skóry można przebierać w różnorakich emolientach – mając pewność, że będą ciało dziecka pielęgnować bez podrażnień i skutków ubocznych.
Do najczęściej spotykanych emolientów dostępnych na rynku należą te posiadające właściwości:
- nawilżające,
- natłuszczające,
- chroniące,
- odbudowujące,
- kojące,
- zmiękczające.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w większości przypadków emolient nadaje się do zastosowania na całej powierzchni skóry dziecka. Na rynku nie brakuje również tych propozycji dedykowanych poszczególnym jej partiom – takim jak twarz, czy dłonie.
Emolienty – właściwości nawilżające
Jednymi z najczęściej wybieranych emolientów są te dedykowane skórze suchej i wrażliwej. Ich głównym celem jest to, by zapewnić działanie ochronne kierowane w stronę warstwy lipidowej naskórka u dzieci i niemowląt. Nie jest to jednak jego jedyna cecha – w omawianej grupie dodatkowo można również zwrócić uwagę na działanie nawilżające, co ma szczególne znaczenie w przypadku skóry skłonnej do alergii i podrażnień.
Wybierając emolienty nawilżające dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, by:
- nie zawierały barwników oraz substancji zapachowych,
- należały do grupy produktów hipoalergicznych,
- zapobiegały utracie wody, poprawiając miękkość i elastyczność skóry.
Chcąc zdecydować, który emolient o właściwościach nawilżających będzie odpowiedni dla naszego dziecka, warto szukać w jego składzie elementów takich jak witamina E, masło shea czy gliceryna.
Emolient – stosowanie
Emolienty chętnie stosowane są jako dodatek do kąpieli. W tym przypadku niezwykłe znaczenie ma to, w jaki sposób dokładnie się ich używa, co przekłada się na jakość samej kąpieli emoliacyjnej. Posługując się przykładem produktu nawilżającego, należy dobrać te o mniejszym bądź większym stężeniu – dopasowanym do potrzeb skóry, w tym przypadku do jej suchości. Tak dobrany środek w formie olejku dodaje się do wody, w której będzie kąpane dziecko, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do ilości czy sposobu postępowania zawsze warto skontaktować się z położną, farmaceutą czy nawet lekarzem. Zwykle cała procedura kąpielowa trwa mniej więcej kwadrans. Ważne jest również to, by kąpieli skóra dziecka nie była pocierana, ale jedynie delikatnie osuszona.
Emolienty od urodzenia
Większość emolientów to produkty, jakich można używać nawet w przypadku noworodków. Niemniej jednak zawsze warto się co do tego upewnić, gdyż jak wiadomo – bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Producenci oferują szerokie gamy kosmetyków, gdzie nie brakuje również tych hipoalergicznych. Warto szukać tych, które dodatkowo chronią skórę dziecka przed niebezpiecznym działaniem promieni UVA i UVB, najlepiej przy pomocy filtrów mineralnych, które je zatrzymują i odbijają. Dodatkowe właściwości pozwalające na łagodzenie ewentualnych podrażnień i zaczerwienień, to kolejne kryterium, którym można się kierować. Z ich pomocą można mieć większą pewność, iż skóra dziecka jest nie tylko prawidłowo chroniona, ale i nawilżona już od pierwszego dnia życia.