Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron

Parenting

Sortuj wg

Parenting – porady i praktyczny poradnik 

Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami. Staramy się zapewnić naszym dzieciom odpowiednie warunki rozwoju już na etapie ciąży. Następnie, gdy dziecko pojawi się na świecie, szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania w kwestiach wychowawczych, żywieniowych czy zdrowotnych. Tym właśnie jest parenting – szukaniem właściwej drogi wychowania swojego dziecka.  Czytaj więcej...

Parenting – co to jest? 

Zastanawiasz się, co to jest parenting? To nic innego jak rodzicielstwo. Słowo parenting pochodzi z języka angielskiego i oznacza właśnie rodzicielstwo, wychowywanie dzieci. Jest to termin określający nie tylko sam fakt bycia rodzicem. Ma on znaczenie bardziej emocjonalne, związane z relacjami i czynnościami rodzicielskimi. W tym kontekście wychowanie rozumiane jest bardziej jako sprawowanie opieki niż kształtowanie postaw młodych ludzi. Odpowiednikiem w języku polskim mogłoby być więc rodzicielstwo, mieszczące w sobie bycie rodzicem w czasie ciąży, wydawanie dziecka na świat i sprawowanie nad nim opieki po porodzie.  

Rodzicielstwo i wszystko, co z nim związane, jest niezwykle subiektywne. To, co dla Ciebie będzie w pełni akceptowalne, dla innych będzie nie do zniesienia. I odwrotnie. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice są przecież różni. Mają inne temperamenty, preferencje, doświadczenia życiowe i inną sytuację społeczną. Suma tych wszystkich czynników składa się na ostateczny obraz Twojego rodzicielstwa.

Niestety do dzieci nie dołącza się instrukcji obsługi. Dlatego wychowywanie dzieci jest zarazem piękne i trudne. Możesz korzystać z wiedzy i doświadczenia innych, ale ostateczny rezultat zależy od Ciebie, Twojego dziecka i Waszej ogólnej sytuacji życiowej.

Dobry parenting, czyli jaki? 

Właściwie można założyć, że ilu ekspertów, tyle różnych opinii na temat wychowania dziecka. Tym samym nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jaki jest dobry parenting. Do bycia rodzicem można się jednak choć w części przygotować, zgłębiając wiedzę o sposobach wychowania. 

Możemy spotkać wiele nurtów wychowawczych, m.in.: 

  • Attachment parenting, potocznie zwany rodzicielstwem bliskości, to filozofia rodzicielska oparta na teorii przywiązania. Zakłada ona, że dziecko tworzy wraz ze swoimi opiekunami więź emocjonalną, która ma wpływ na całe jego przyszłe życie.  
  • Co-parenting, czyli współwychowywanie dziecka przez osoby niepozostające ze sobą w romantycznej relacji. 
  • Slow parenting, czyli ruch, który przeciwstawia się szybkiemu i powierzchownemu stylowi życia. Kładzie nacisk na wychowanie dziecka bez presji i zapewnienie mu radosnego dzieciństwa. Skupia się na potrzebie bliskości, budowaniu więzi z bliskimi, wspólnym odpoczynku i ekologicznym stylu życia. 
  • Playful parenting, inaczej rodzicielstwo przez zabawę. Podchodzi do kwestii zabawy jako środka do poznawania świata, komunikowania się, radzenia sobie z w codziennych sytuacjach.  

Każdy z nas musi samodzielnie wybrać zasady, jakie chce wprowadzić podczas wychowywania swojego dziecka. Ważne jest oczywiście ich dostosowanie do charakterów i potrzeb naszych oraz naszych dzieci.

W dobrym parentingu ważne jest postawienie sobie celu, jakim jest nie tylko szczęśliwe dzieciństwo naszych pociech, ale również szczęśliwe rodzicielstwo. 

Jak wybrać portal parentingowy? 

Ogrom wiedzy wychowawczej znajduje się w serwisach parentingowch. Są to witryny skierowane do przyszłych i obecnych rodziców. Poza artykułami znajdziemy na nich różne kalkulatory, tablice drobnych ogłoszeń, wyszukiwarki przedszkoli czy porady ekspertów. Z roku na rok zyskują one coraz większą popularność, dzięki temu, że w jednym miejscu możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. 

Na portalach parentingowych można znaleźć tematy dotyczące ciąży, porodu, rozwoju dziecka, problemów wychowawczych oraz cieni i blasków rodzicielstwa. Aspektami dość często poruszanymi w rodzicielskiej blogosferze są szczepienia, karmienie piersią, kobiety zajmujące się domem i kwestie wychowania dzieci. To zagadnienia budzące wiele emocji, dlatego bardzo często stają się przedmiotem burzliwych dyskusji wśród rodziców. 

Jeśli chodzi o zdrowie najmłodszych, cennym źródłem informacji będą artykuły pisane przez specjalistów: lekarzy pediatrów, psychologów dziecięcych, fizjoterapeutów. Dobrym wyborem będą zatem portale oferujące ciekawe i potwierdzone badaniami naukowymi metody wspierające wychowanie dzieci. 

Warto mieć na uwadze fakt, że osoby edukujące w temacie parentingu dają jedynie wskazówki i pokazują potencjalne rozwiązania. A to, czy i jak je wykorzystasz, zależy już wyłącznie od Ciebie. 

Wszyscy staramy się być dobrymi rodzicami, dążymy do doskonałości. Tylko czasami zapominamy o tym, że ktoś taki jak idealny rodzic po prostu nie istnieje. Ważne, by w tak ważnej kwestii jak wychowanie dziecka, zachować zdrowy rozsądek i zdać się na własne przeczucie. W dobrym parentingu chodzi bowiem przede wszystkim o to, by zarówno dziecko, jak i rodzice byli szczęśliwi. 

Źródła: 

  • http://lukaszrokicki.pl/2013/06/15/parenting-parentingowy/ 
  • Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. “Serwisy Parentingowe. Zawartość i popularność serwisów, profil użytkowników”. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę