Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Dzień Dziecka 2024
X - Zadbaj o swoje włosy
X - Strefa opalania
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Witaminy i minerały dla dzieci i dorosłych
X - Produkty dla seniorów

Dziecko

Sortuj wg

Dziecko i jego zdrowie – poradnik wychowania dla rodziców 

Dbałość o zdrowie dziecka jest jedną z kluczowych ról, którą odgrywają rodzice w wieloletnim procesie wychowania. W zależności od aktualnego wieku szczegółowe potrzeby zdrowotne dziecka zmieniają się, jednak można wyodrębnić obszary, które wpływają na utrzymanie dobrego zdrowia niemowląt, małych dzieci i nastolatków.  Czytaj więcej...

Jak możemy zadbać o zdrowie dziecka? 

W latach 70. M. Lalonde wyróżnił cztery obszary wpływające na zdrowie: czynniki genetyczne, opiekę zdrowotną, środowisko fizyczne oraz styl życia. Wrodzone uwarunkowania są elementem, na który rodzice nie mają wpływu w trakcie procesu wychowania. Stanowią one jednak tylko od 16% do 20% wszystkich czynników wpływających na zdrowie dziecka.  

Dostępność do świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej wpływa na stan zdrowia w około 10%. Posiada ona dwa aspekty. Jednym z nich jest profilaktyka w postaci regularnych badań monitorujących zdrowie i rozwój dziecka oraz szczepienia ochronne. Drugim filarem opieki zdrowotnej jest zastosowanie odpowiedniego leczenia w przypadku zachorowania. Rolą rodzica jest stała obserwacja stanu zdrowia i samopoczucia dziecka w celu jak najwcześniejszego wykrycia pierwszych symptomów choroby oraz wdrożenie i przestrzeganie leczenia zaleconego przez pediatrę. 

Środowisko fizyczne, w którym rozwija się dziecko to kolejne, około 20% pole zdrowotne. Istotny wpływ na zdrowie dziecka ma ograniczenie ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczone powietrze lub żywność.  

Ostatnim, najważniejszym czynnikiem, którego wpływ na zdrowie dziecka szacuje się na około 52%, jest styl życia, a więc przede wszystkim dieta oraz aktywność fizyczna. To nie tylko pole o największym wpływie, ale również obszar, na którego rozwój rodzice mają ogromny wpływ w trakcie wychowania. Jakie są zatem zadbać o dziecko? Porady znajdziesz poniżej: 

Zdrowa dieta dla dziecka 

Jednym z czynników wpływających na zdrowy tryb życia dziecka jest odpowiednia dieta dostosowana do jego etapu rozwoju i indywidualnych potrzeb. W wieku niemowlęcym istotną rolę odgrywa karmienie piersią, w kolejnych latach ważne dla zdrowia dziecka staje się regularne przyjmowanie zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków, w których podstawę stanowią warzywa i owoce.  Wykształcone w dzieciństwie odpowiednie nawyki żywieniowe mają bezpośrednie przełożenie na prowadzenie zdrowego trybu życia w dorosłości. 

Aktywność fizyczna a zdrowie dziecka 

Systematyczne uprawianie aktywności fizycznej przynosi szereg korzyści dla zdrowia dziecka, do których należą m.in.: poprawa ogólnej sprawności fizycznej i oddechowej, usprawnienie układu krążenia, poprawa samopoczucia, zmniejszenie napięć. Zaszczepienie w dziecku nawyku regularnej aktywności ruchowej to nieoceniona rola rodziców w budowaniu jego dobrego zdrowia i samopoczucia również w dorosłości. 

Uczenie i utrwalanie wzorców zdrowego stylu życia to kluczowy element w profilaktyce prozdrowotnej. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego warto, aby zasady zdrowego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej były także stałym elementem codziennego życia rodziców.  

Źródła: 

  • Karski J.B., Promocja zdrowia, Wyd. IGNIS, Warszawa, 1999.  
  • Lalonde M., A new perspective on the health of Canadians: a working document, Ottawa, Canada Information, 1974.  
  • Ponczek D.,  Olszowy I., „Styl życia młodzieży i jego wpływ na zdrowie” [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012, 93(2): 260-268. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę