Badania czynnościowe
Badania czynnościowe to grupa badań dostarczających informacji na temat działania „czynności” określonego układu. Mają one charakter nieinwazyjny i są ważnym narzędziem diagnostycznym. Z uwagi na to, jaki układ poddawany jest diagnostyce, wyróżnia się badania czynnościowe m.in.:
Wśród badań tego typu wskazać należy te, które mogą być wykonywane przez pacjenta samodzielnie, np. pomiar ciśnienia tętniczego, oraz przez personel medyczny przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Badania czynnościowe stanowią bardzo różnorodną grupę nie tylko z uwagi na to, że odmienny może być przedmiot ich badań, ale również ze względu na wykorzystywane techniki i urządzenia. Mogą także w różnym stopniu wymagać zaangażowania pacjenta, a czas ich wykonywania waha się do kilku minut nawet do 24 godzin.
Do najpopularniejszych badań czynności narządów należą te, które służą diagnostyce chorób płuc i oskrzeli. Testami czynnościowymi układu oddechowego są:
Badania czynnościowe mają duże znaczenie także w diagnostyce chorób układu krążenia. Zalicza się do nich:
Badania czynnościowe dostarczają różnych informacji na temat czynności narządów i są nieocenione przy diagnostyce chorób, zwłaszcza układu krążenia, płuc i oskrzeli.
Źródła: