Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Skin cycling
X - Kosmetyki dla całej rodziny
X - Dzień niespodziewanego całusa
X - Adamed Recigar
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Sale do -50%
X - Nowości 2024

Zdrowie mamy

Sortuj wg

Zdrowie mamy po porodzie – porady dla zdrowia matek 

Podczas pierwszych tygodni po porodzie ciało kobiety powraca do stanu sprzed ciąży. W tym czasie piersi rozpoczynają produkcję mleka, ręce i plecy uczą się nosić maluszka, a organizm przestawia się na tryb ciągłego czuwania. Pierwsze miesiące po porodzie będą pełne wzruszeń i radości, ale także zmęczenia i stresu. Maluszek nie pozwoli Ci już spać tyle, co kiedyś, zdarzy się też, że nie zdążysz zjeść ciepłego posiłku. Dlatego ważne jest, byś dbała o zdrowie, bo dzięki temu zyskasz siłę, by przetrwać ten etap i w pełni się nim cieszyć.  Czytaj więcej...

Jak mama może zadbać o swoje zdrowie? 

By zadbać o zdrowie po porodzie, warto stosować się do kilku wskazówek: 

 • zdrowo się odżywiaj,  
 • dbaj o odpowiednią suplementację, 
 • pij dużo płynów, 
 • nie dźwigaj, 
 • dbaj o higienę okolic intymnych, 
 • stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną, 
 • zadbaj o prawidłową pozycję podczas karmienia piersią, 
 • śpij, gdy tylko nadarzy się okazja, 
 • znajdź czas na relaks. 

W przypadku problemów zdrowotnych powinnaś skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Jeżeli pojawiają się u Ciebie problemy z nietrzymaniem oczu, możesz udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zaleci Ci odpowiednie ćwiczenia poprawiające Twój komfort. 

W problemach laktacyjnych możesz zwrócić się do certyfikowanych doradców laktacyjnych lub położnych. Prawidłowe pozycja podczas karmienia jest ważna dla twojego kręgosłupa, a odpowiednie przystawienie dziecka do piersi uchroni Twoje brodawki przed uszkodzeniami. 

Możesz także skorzystać z pomocy psychologa, który podpowie Ci, jak możesz poradzić sobie z problemami i gdzie szukać ewentualnej pomocy. Czasami już samo opowiedzenie o swoich uczuciach i rozmowa z kimś, kto Cię zrozumie, przynoszą ulgę. 

Dlaczego mamy powinny dbać o swoje zdrowie? 

Kobiety powinny dbać nie tylko o zdrowe ciało, ale także o zdrowy umysł. Zdrowy organizm to więcej sił na zmierzenie się z nową sytuacją, jaką jest pojawienie się małego człowieka w Twoim życiu. Dbając o swoje samopoczucie, dbasz także o samopoczucie swojego maluszka. Dzieci bowiem doskonale rozpoznają emocje swoich rodziców i przejmują je na siebie. 

Niestety prawda jest taka, że mamy nie mają też czasu na chorowanie. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc innych osób, będziesz musiała opiekować się dzieckiem nawet wtedy, gdy dopadnie Cię choroba. Dodatkowo opiekując się niemowlakiem, spędzasz bardzo dużo czasu blisko niego. Jeśli więc zachorujesz, możesz w łatwy sposób zarazić dziecko, u którego nawet katar jest niezwykle uciążliwy. 

Jak dbać o samopoczucie po ciąży? 

Niestety często jest tak, że przez 9 miesięcy ciąży kobieta jest w centrum zainteresowania, a w momencie pojawienia się dziecka przestaje być widoczna. Mało kto jest wtedy zainteresowany stanem jej zdrowia i samopoczuciem.  Wiele kobiet słyszy po porodzie „najważniejsze, że dziecko jest zdrowe”. Oczywiście, że jest to ważne, ale równie istotne jest zdrowie matki. Na szczęście w obecnych czasach coraz większą uwagę przykłada się do komfortu psychicznego kobiet podczas porodu i na wczesnym etapie macierzyństwa.   

Kondycja psychiczna jest równie ważna, a niekiedy nawet ważniejsza od formy fizycznej. Dla zachowania dobrego samopoczucia należy starać się utrzymywać kontakty towarzyskie, ale także mieć chwilę tylko dla siebie. Poproś więc tatę lub babcię dziecka, by zaopiekowali się nim przez kilka godzin, abyś mogła wziąć relaksującą kąpiel i zadbać o swoje ciało i duszę. Daj sobie czas na odzyskanie sił po ciąży i porodzie. 

Rezultatem dobrego porodu jest zarówno zdrowe dziecko, jak i zdrowa mama. Po porodzie kobieta powinna o siebie dbać tak samo, jak podczas ciąży. Zdrowy tryb życia pozwoli lepiej poradzić sobie w pierwszych miesiącach macierzyństwa, kiedy Twój organizm musi walczyć ze zmęczeniem. Należy pamiętać, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. Warto zatem, oprócz pytania o zdrowie maluszka, zapytać młodą mamę o jej samopoczucie. Zaproponowanie pomocy i chwila życzliwej rozmowy na pewno dodadzą jej energii. 

Źródła: 

 • https://mataja.pl/2020/05/co-czuja-i-czego-potrzebuja-swiezo-upieczone-mamy-obserwacje-z-nowego-badania/ [dostęp: 08.03.2021 r.] 
 • https://pragnieniakobiet.pl/jak-dbac-o-zdrowie-po-ciazy/ [dostęp: 08.03.2021 r.]. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę