Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania

Twarz i cera

Sortuj wg

Pielęgnacja twarzy i cery 

Właściwa pielęgnacja twarzy pomaga zachować jej zdrowy i promienisty wygląd oraz opóźnić proces starzenia się skóry. Cera jest narażona na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego wymaga szczególnej troski w trakcie codziennego rytuału pielęgnacyjnego. W jaki sposób pielęgnować twarz i cerę?  Czytaj więcej...

Pielęgnacja twarzy 

Codzienna pielęgnacja twarzy składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest oczyszczanie. Dokładne i staranne oczyszczanie to nie tylko demakijaż, ale również usuwanie zanieczyszczeń, które nagromadziły się na skórze przez cały dzień, np. drobin unoszących się w powietrzu. W przypadku korzystania z kosmetyków do demakijażu lepiej przytrzymać na chwilę wacik nasączony płynem, by składniki aktywne produktu zaczęły działać, niż pocierać skórę, powodując jej zaczerwienienie. Nigdy nie należy oczyszczać skóry twarzy mydłem, ponieważ podrażnia ono i przesusza cerę.  

Kolejnym etapem pielęgnacji twarzy jest tonizowanie skóry. Cera po oczyszczeniu robi się zbyt zasadowa, a przywrócenie jej naturalnego pH wspomaga mechanizmy obronne. Na rynku dostępne są toniki dedykowane poszczególnym rodzajom skóry. 

Punktem, który zalicza się do niezbędnego minimum w codziennej pielęgnacji twarzy, jest nawilżanie. Lekki krem, który pomaga utrzymać cerze odpowiednie nawilżenie, jest bazą, na którą z powodzeniem można aplikować makijaż. Cięższe, bardziej złożone preparaty warto stosować na noc. Nawilżenie, odżywienie i regeneracja skóry to klucz do opóźnienia procesu jej starzenia się i niwelowania jego efektów.  

Aplikowanie produktów kosmetycznych dedykowanych pielęgnacji okolic oczu i ust powinno stać się codziennym nawykiem. To właśnie te miejsca najczęściej są narażone na pojawienie się pierwszych zmarszczek. Posiadają one inne pH niż kosmetyki do pielęgnacji całej twarzy, dlatego należy je stosować tylko w miejscach, do których są przeznaczone. 

Pielęgnacja twarzy to także jej ochrona. Kosmetyki z filtrem UV powinny być stosowane przez cały rok. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko powstawania przebarwień, przesuszenia skóry, wystąpienia poparzeń słonecznych czy powstawania zmarszczek. Pamiętaj, że promienie słoneczne przyspieszają proces starzenia się skóry. 

Pielęgnacja cery – różne typy skóry 

Przyglądając się kosmetykom do pielęgnacji twarzy, można zauważyć, że są one dedykowane poszczególnym rodzajom skóry. Określenie typu cery ma duże znaczenie w jej pielęgnacji. Stosowanie niewłaściwych preparatów podczas pielęgnacji skóry może prowadzić do np. przesuszenia, nadmiernego wydzielania sebum czy pogłębiania niedoskonałości, takich jak popękane naczynka lub zaskórniki. 

Skóra normalna 

Pielęgnacja cery normalnej opiera się przede wszystkim na utrzymaniu jej dobrej kondycji i zapobieganiu procesowi starzenia się. Codzienne oczyszczanie i nawilżanie warto wzbogacić o wykonanie raz w tygodniu peelingu enzymatycznego, dzięki któremu stosowane kosmetyki będą się lepiej wchłaniać. Od czasu do czasu warto sięgnąć również po maseczki odżywcze.  

Skóra sucha 

Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest zapewnienie jest odpowiedniego nawilżenia. Specjalne kosmetyki, które są jej dedykowane, posiadają głęboko nawilżające i natłuszczające składniki. Należy unikać ziarnistych peelingów, mydła i produktów na bazie alkoholu, ponieważ pogłębiają one problemy skóry suchej. 

Skóra tłusta 

Cera tłusta charakteryzuje się nadmiarem wydzielanego sebum, dlatego w jej pielęgnacji należy bezwzględnie unikać mydła i kosmetyków na bazie alkoholu. Podczas oczyszczania twarzy warto sięgać po płyny micelarne i toniki antybakteryjne. Pielęgnacja skóry tłustej powinna być oparta na kremach zawierających mniej substancji lipidowych, za to bogatych w składniki antyoksydacyjne. 

Skóra wrażliwa 

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga szczególnej uwagi, ponieważ wiele składników może ją podrażnić albo wywoływać reakcję uczuleniową. Przy wyborze odpowiednich preparatów zawsze warto przeczytać ich skład i wybierać produkty hipoalergiczne o silnych właściwościach nawilżających i odżywczych. Bardzo ważna w pielęgnacji skóry wrażliwej jest ochrona przed wiatrem, mrozem i promieniami UV. 

Pielęgnacja twarzy i cery – o czym warto pamiętać? 

Na ogólną kondycję skóry ma wpływ wiele czynników. Codzienną pielęgnację twarzy warto wspierać domowymi zabiegami, np. peelingami lub maseczkami oraz wizytami u kosmetyczki. Na pielęgnację twarzy powinna także składać się zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Skóra to najważniejszy narząd człowieka, który ma także ścisły związek ze stylem życia i stanem psychicznym. Kiedy jesteśmy niewyspani, skóra wokół oczu staje się sina, podczas zdenerwowania na twarzy pojawiają się rumieńce, dieta bogata w mleko i jego przetwory pogłębia problemy skóry tłustej. By utrzymać skórę w dobrej kondycji, pielęgnacja cery powinna mieć charakter kompleksowy. 

Promienista i zadbana cera jest marzeniem każdego. Codzienna pielęgnacja twarzy wymaga systematyczności, jednak nie musi zajmować wiele czasu. Wystarczy określić, co dla danego typu skóry jest najlepsze i wykształcić odpowiednie nawyki pielęgnacyjne, dzięki którym skóra będzie mogła zachować zdrowy i piękny wygląd na dłużej.  

Źródła: 

  • Drygas B., Mrozowska M., Szpirod R., Twarz, szyja, dekolt. Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca, Warszawa, 2014. 
  • Lenartowicz I., Skin doctor. Bibla zdrowej cery, Kraków, 2018. 
  • Społowicz B., Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Kraków, 2017. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę