Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień francuskich marek 10.06-16.06
X - Niezbędnik wakacyjny
X - Aurovitas Flexistav
X - Ukąszenia owadów
X - Zadbaj o swoje włosy
X - Zdrowie dziecka

Szkoła rodzenia

Sortuj wg

Szkoła rodzenia online – wszystko dla przyszłych rodziców 

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny, stajemy w obliczu wielkiej życiowej zmiany. W momencie gdy lekarz potwierdzi ciążę, rośnie lista rzeczy do zrobienia i trzeba wiele kwestii odpowiednio zaplanować. W okolicach 20. tygodnia, czyli mniej więcej w połowie ciąży warto rozejrzeć się za szkołą rodzenia. Nie każdy z Was ma jednak czas i możliwości, by uczęszczać do tradycyjnej szkoły rodzenia. Pandemia koronawirusa również narzuciła nam konieczność pozostania w domach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest internetowa szkoła rodzenia.   Czytaj więcej...

Czym jest szkoła rodzenia? 

Szkoła rodzenia to przedporodowy kurs dla przyszłych rodziców. Prowadzony przez położne, niejednokrotnie wspierane przez Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych, fizjoterapeutów czy ekspertów od chustonoszenia, ma na celu jak najlepsze przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Jest to nie tylko wiedza techniczna, ale przede wszystkim psychiczne przygotowanie do porodu i posiadania dziecka. 

Podstawowe tematy poruszane w szkole rodzenia: 

  • ciąża i przygotowania do porodu (plan porodu, wyprawka, wybór szpitala, ćwiczenia oddechowe, masaż krocza), 
  • poród (fazy porodu, metody łagodzenia bólu, przygotowanie do planowanego cesarskiego cięcia, rola partnera), 
  • noworodek i niemowlę (pielęgnacja maluszka, noszenie, pierwsza pomoc), 
  • połóg (pielęgnacja, depresja poporodowa, baby blues), 
  • laktacja (techniki karmienia piersią, nawał pokarmu, zapasy mleka, podstawowe problemy laktacyjne). 

Szkoła rodzenia online – co możecie w niej znaleźć? 

Dzięki wykorzystaniu e-learningu możecie przygotować się do porodu, nie wychodząc z domu. Szkoła rodzenia online może mieć dwojaką formę. Pierwsza to poradniki w postaci filmów i artykułów, prowadzone m.in. przez znane marki produkujące akcesoria dla niemowląt. Druga opcja to wirtualne spotkania z doświadczoną położną. Szkolenia odbywają się najczęściej w grupach, możliwe są więc dyskusje z innymi uczestnikami, a także zadawanie pytań. Taka forma daje możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistą i np. korygowania błędów podczas wykonywania ćwiczeń. 

Poza kursem rodzice często otrzymują dostęp do zamkniętego forum czy grupy na Facebooku, gdzie mają możliwość dyskusji z innymi uczestnikami na nurtujące ich problemy. 

Dlaczego warto skorzystać ze szkoły rodzenia online? 

Korzystanie ze szkoły rodzenia online to przede wszystkim wygoda. Gdy ze względów zdrowotnych musisz leżeć, dokuczają Ci ciążowe mdłości czy jesteś po prostu zmęczona, możesz brać udział w kursie, siedząc w ulubionym fotelu z kubkiem herbaty. Może zdarzyć się również tak, że w Twojej miejscowości nie ma szkoły rodzenia, a nie chcesz lub nie możesz dojeżdżać do innego miasta. W takim przypadku internetowa szkoła rodzenia będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.  

Podczas kursu online będziecie mieli możliwość obejrzenia filmików instruktażowych i zdjęć, co w stacjonarnej szkole rodzenia nie zawsze jest możliwe. Jest to również nieograniczony dostęp do materiałów szkoleniowych, by móc powtórzyć dane zagadnienie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Na stronach szkół rodzenia online można znaleźć także inne materiały przydatne podczas ciąży i po narodzinach dziecka. Często znajdziecie na nich kalendarz przebiegu ciąży tydzień po tygodniu, kalkulator masy ciała dla ciężarnych, ćwiczenia z ciążowym brzuszkiem czy wyszukiwarkę położnych. Będziecie mieli możliwość wykreowania własnego planu porodu i wydrukowania gotowej listy wyprawkowej. 

Pojawienie się dziecka może wywrócić Wasze życie do góry nogami. Nie na wszystkie sytuacje możecie się przygotować i Wasz maluszek pewnie niejednokrotnie Was zaskoczy. Macie jednak możliwość psychicznego przygotowania się do posiadania dziecka, korzystając ze szkoły rodzenia online. Poza niezbędną wiedzą zyskacie także spokój i pewność, że jesteście dobrze przygotowani. 

Źródła: 

  • https://zaufajpoloznej.pl/kurs-online [dostęp: 3.03.2021 r.]. 
  • https://szkolarodzeniaprenalen.pl/ [dostęp: 3.03.2021 r.]. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę