Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas LipiForma 3
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
x - Aurovitas ApoD3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości

Choroby męskie

Sortuj wg

Choroby męskie – porady, objawy, leczenie, profilaktyka i rodzaje 

Mężczyźni często lekceważą pojawiające się u nich objawy, bojąc się konsultacji z lekarzem. Tymczasem im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na pozbycie się uciążliwych symptomów. Czy wiesz, które męskie choroby występują najczęściej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.  Czytaj więcej...

Czym są męskie choroby? 

Choroby męskie to zbiór chorób obejmujących męskie narządy płciowe. Łagodny rozrost prostaty, zaburzenia erekcji czy stulejka – to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą wystąpić u mężczyzn.  

Jakie są najczęstsze przyczyny męskich chorób? 

Istnieje wiele przyczyn męskich chorób. Są to: 

 • czynniki genetyczne, 
 • styl życia (np. palenie papierosów, nieprawidłowa dieta),  
 • inne współistniejące choroby,  
 • nieprawidłowa higiena osobista,  
 • infekcje, 
 • zaburzenia psychiczne. 

Męskie choroby – objawy 

Objawy męskich chorób zależą od przyczyny. Każdy niepokojący objaw, taki jak zaburzenia oddawania moczu, ból, zaburzenia erekcji czy krwawienie, powinien być skonsultowany z lekarzem. Niektóre choroby mogą przebiegać bezobjawowo. 

Najczęstsze choroby męskie i narządów płciowych 

Do najczęstszych męskich chorób zaliczamy choroby gruczołu krokowego – łagodny rozrost prostaty, rak prostaty, a także zaburzenia erekcji, stulejkę, chorobę Peyroniego czy zapalenie jądra i najądrza.   

Łagodny rozrost prostaty (BPH) 

Łagodny rozrost prostaty to zwiększenie objętości prostaty, które nie jest stanem nowotworowym. Prostata powiększa się wraz z wiekiem. Powoduje to ucisk pęcherza moczowego i zwężenie cewki moczowej, czego rezultatem są zaburzenia w oddawaniu moczu. Należą do nich:  

 • słaby strumień moczu,  
 • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, 
 • częste oddawanie moczu (również w nocy). 

Początkowo objawy są mało intensywne, jednak z czasem się nasilają. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów i rodzaju dolegliwości. Istotna jest zmiana stylu życia (ograniczenie nikotyny i kofeiny), jednak w niektórych przypadkach konieczna jest farmakoterapia, a nawet leczenie chirurgiczne. Bez względu na rodzaj stosowanego leczenia mężczyźni z łagodnym rozrostem prostaty powinni pozostawać pod kontrolą urologa. 

Rak prostaty 

Rak prostaty zajmuje w Polsce pierwsze miejsce pod względem zapadalności na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Często nie daje objawów, a niekiedy pierwszym symptomem są bóle kostne wywołane przerzutami. Rak prostaty w zdecydowanej większości przypadków zostaje rozpoznany we wczesnym stadium rozwoju. Najczęstszym objawem raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Każdy mężczyzna rozpoznający u siebie takie objawy powinien być zbadany przez urologa. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego materiału pobranego podczas biopsji. Podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy osoby z podejrzeniem raka nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. W leczeniu stosuje się hormonoterapię, radioterapię, a także leczenie operacyjne (wycięcie guza). 

Zaburzenia erekcji 

Zaburzenia erekcji to stan, w którym występują trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji wystarczającej do odbycia zadowalającego stosunku płciowego, utrzymujące się co najmniej przez 3 miesiące. Dotyczą ponad 150 mln mężczyzn na świecie, a do 2025 roku przewiduje się dwukrotny wzrost tego zaburzenia.  

Przyczyny możemy podzielić na:  

 • organiczne – zaburzenie układu naczyniowego, nerwowego lub hormonalnego, 
 • psychogenne – najczęściej są to lęk, zaburzenia emocjonalne, problemy w relacjach partnerskich, 
 • mieszane, czyli kombinacja dwóch powyższych. Jest to najczęstsza przyczyna zaburzeń erekcji. 

Inną przyczyną może być też zażywanie niektórych leków, m.in. przeciwnadciśnieniowych, przeciwarytmicznych, przeciwdepresyjnych czy hormonalnych, a także stosowanie substancji psychoaktywnych (opiaty, marihuana, nikotyna, alkohol). 

Leczenie zaburzeń erekcji powinno się rozpocząć od leczenia chorób przyczyniających się do ich powstawania. W większości przypadków zaburzenia erekcji leczy się objawowo, stosując:  

 • leki (np. sildenafil),  
 • aparaty próżniowe,  
 • terapię seksuologiczną, 
 • psychoedukację.  

Jeśli te metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, można zastosować zastrzyki do ciał jamistych lub preparaty podawane do cewki moczowej. W ostateczności stosuje się leczenie operacyjne – protezowanie i zabiegi naczyniowe. 

Stulejka 

Stulejka to stan, w którym nie można odprowadzić napletka i odsłonić żołędzi prącia. Wynika z wytworzenia się włóknistego pierścienia na szczycie napletka, uniemożliwiającego jego odprowadzenie. U chłopców do 5 lat jest uważana za stan normalny. U osób dorosłych stulejka spowodowana jest najczęściej przewlekłym stanem zapalnym lub złą higieną.  

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli przyczyną jest infekcja, stosuje się antybiotyki albo leki przeciwgrzybicze. Przy przyczynie nieinfekcyjnej stosujemy maść sterydową, która zmiękcza skórę napletka i wówczas łatwiej go odprowadzić. Czasami może być niezbędny zabieg operacyjny usuwający zrosty lub obrzezanie, czyli chirurgiczne usuwanie całości lub części napletka. Przy zmniejszeniu otworu napletka w niewielkim stopniu istnieje ryzyko wystąpienia załupka przy stosunku. Załupek to niemożność sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. 

Choroba Peyroniego 

Choroba Peyroniego to zbliznowacenie tkanek wewnętrznych prącia, które może prowadzić do deformacji. Występowanie choroby zwiększa się z wiekiem i sięga 9%. Objawia się zgrubieniem tkanek w prąciu, skróceniem jego długości oraz bolesnymi wzwodami.  

Leczenie zależy od stadium choroby. W łagodnym stadium zalecana jest obserwacja. W późniejszych stadiach można stosować: 

 • leczenie farmakologiczne – leki doustne, iniekcje do prącia lub żele, których celem jest rozpuszczenie zwłóknień, 
 • leczenie operacyjne. 

Zapalenie jądra i najądrza 

Zapalenie jądra i najądrza występuje najczęściej jako konsekwencja infekcji układu moczowego. W poradni urologicznej infekcje układu moczowego stanowią około 40% wizyt, z czego 5% to zapalenie jądra i najądrza. Objawia się zwykle silnym bólem, obrzękiem jądra i gorączką. Podstawą rozpoznania i różnicowania jest badanie fizykalne, wywiad, a także badanie USG. Wykonanie posiewu moczu i wymazu z cewki moczowej pozwala na wykrycie etiologii zapalenia i zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Dodatkowo stosuje się również leki przeciwzapalne. W przypadku braku efektów włącza się leczenie chirurgiczne. 

Choroby męskie – jak wygląda leczenie? 

Leczenie chorób męskich zależy od przyczyny danej choroby. Czasami wystarczy zmiana stylu życia lub zachowań, niekiedy konieczna jest farmakoterapia, a nawet leczenie operacyjne. 

Choroby męskie – profilaktyka 

W profilaktyce chorób męskich podstawą jest prawidłowa higiena osobista, która zmniejsza ryzyko infekcji, a tym samym wielu chorób. Zdrowy styl życia, czyli zrównoważona dieta, wysiłek fizyczny i brak nałogów również przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób męskich narządów płciowych i nie tylko. Niestety nie jesteśmy w stanie ich całkowicie uniknąć, dlatego istotne jest obserwowanie swojego organizmu, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian skonsultowanie ich z lekarzem. 

Źródła: 

 • Noszczyk W., Chirurgia. Tom 1-2, wyd. 1, PZWL 2005. 
 • Drewa T. Juszczak K. Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów. PZWL 2018. 
 • http://www.klinikaurologii.edu.pl/lagodny-rozrost-stercz/. 
 • https://www.mp.pl/onkologia/wytyczne/136979,rak-gruczolu-krokowego-podsumowanie-aktualnych-2015-wytycznych-esmo. 
 • https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/. 
 • https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego,1. 
 • https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-medyczne-a-seksualnosc/104125,choroba-peyroniego. 
 • Kępa W., Krzyżanowski G., Zieliński A., Ostre zapalenie jądra i najądrza – etiologia, diagnostyka i leczenie. Przegląd Urologiczny 2014/5 (87).
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę