Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
4

Dotyczą nawet 15% mężczyzn! Żylaki powrózka nasiennego

Słuchaj artykułu

Żylaki powrózka nasiennego to dość częsty i poważny problem, który zwykle dotyka młodych mężczyzn. Początkowo trudno go zdiagnozować, a jego konsekwencją może być nawet niepłodność. Jak rozpoznać żylaki powrózka nasiennego? Jakimi metodami się je leczy?   

Dotyczą nawet 15% mężczyzn! Żylaki powrózka nasiennego

Czym są żylaki powrózka nasiennego? 

Żylaki powrózka nasiennego (inaczej żylaki jąder) polegają na występowaniu nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych w obrębie splotu wiciowatego, który reguluje odprowadzanie krwi żylnej z worka mosznowego.  

Występowanie samych żylaków to jedynie objaw choroby, a nie choroba sama w sobie. Powstają one w wyniku rozwoju niewydolności żylnej w obrębie miednicy. Objawia się to odwróconym przepływem żylnym, zaburzeniem drenażu krwi w obrębie moszny, co przyczynia się właśnie do rozwoju żylaków. Z uwagi na nieprawidłową budowę lub brak zastawek żylnych choroba ta zdecydowanie częściej rozwija się w okolicy lewego jądra. Powoduje jego tępy ból i częściowy zanik, a także obniżenie poziomu testosteronu.  

Żylaki powrózka nasiennego rozpoznaje się u ok. 15% mężczyzn, ale aż u 40% mężczyzn ze zdiagnozowaną już niepłodnością. Stanowią one tym samym najczęstszą przyczynę problemów z płodnością. 

Dzieje się tak, ponieważ niewłaściwy przepływ krwi przyczynia się do podniesienia temperatury w obrębie jąder. Zaburza to produkcję nasienia.  


Preparaty wspierające płodność u mężczyzn
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny 

Żylaki powrózka nasiennego dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwsza grupa występuje zdecydowanie częściej. Jest ona efektem nieprawidłowej budowy anatomicznej, spowodowanej m.in. długością lewej żyły jądrowej. Jest ona dłuższa o ok. 10 cm od prawej żyły, co sprzyja powstawaniu zastojów żylnych. Nieprawidłowe działanie lewej żyły może z czasem doprowadzić do niewydolności dwustronnej, powstającej wskutek przeciążenia. 

Do pozostałych przyczyn występowania żylaków powrózka nasiennego należą:  

 • niewydolność zastawek żylnych, 
 • zbyt wysokie ciśnienie żylne, 
 • wrodzona choroba tkanki łącznej, 
 • żylna choroba zakrzepowo-zastojowa, 
 • nowotwory i inne choroby nerek, 
 • operacje chirurgiczne w obrębie moszny i podbrzusza. 

Żylaki powrózka nasiennego – objawy 

Ta dolegliwość najczęściej przebiega bezobjawowo, co czyni ją dodatkowo groźną i trudną do zdiagnozowania. Mężczyzna zgłasza się do lekarza zwykle z powodu wyczuwalnego zgrubienia w mosznie, dyskomfortu, uczucia ciężkich jąder lub bólu w okolicy moszny. Tego typu ból nasila się zazwyczaj podczas wzwodu.  

Innym powodem wizyty u lekarza jest problem z płodnością.  

Do pozostałych objawów, które mogą towarzyszyć żylakom powrózka nasiennego, zaliczamy:  

 • ból w pachwinie,  
 • uczucie ciepłej moszny, 
 • opuchliznę moszny, 
 • zmniejszenie objętości jądra. 

Jak wykryć żylaki powrózka nasiennego? 

Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na stopień zaawansowania: 

 • I stopień – niewielkie żylaki, trudno wyczuwalne nawet podczas badania;  
 • II stopień – trudne do obserwacji, wyczuwalne w badaniu palpacyjnym; 
 • III stopień – żylaki widoczne i dobrze wyczuwalne. 

W początkowej fazie rozwoju dostrzeżenie żylaków może sprawiać trudności. Gdy zmiany będą zaawansowane, lekarz może je rozpoznać od razu. Stąd też podstawą w postawieniu prawidłowej diagnozy i wdrożeniu wczesnego leczenia jest samokontrola. 

Jeśli masz wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, zgłoś się do urologa. Specjalista na początku wykona badanie fizykalne, które może uzupełnić badaniem USG i badaniem nasienia. 

Żylaki powrózka nasiennego a płodność 

Długotrwale utrzymujący się stan zastoju żylnego i powstanie dużych żylaków mogą prowadzić do uszkodzenia jądra, spadku jego objętości lub zaniku. Konsekwencją tego może być niepłodność. Według opinii specjalistów schorzenie to jest przyczyną 30-40% przypadków niepłodności u mężczyzn.  

Wzrost temperatury o ok. 1-2°C zaburza powstawanie nowych plemników. Dochodzi wówczas do zmniejszenia ich ilości, ruchliwości i zaburzeń w budowie, a także zaburzeń hormonalnych (obniżenie poziomu testosteronu). Może to utrudniać starania o dziecko. 


 

Żylaki powrózka nasiennego – jak je leczyć? 

Wskazaniami do wprowadzenia leczenia żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn są: 

 • znaczne zmiany jakościowe nasienia, 
 • ból i dyskomfort w okolicach moszny, 
 • zahamowanie wzrostu jądra. 

Istnieje kilka metod leczenia żylaków:  

 • zabieg chirurgiczny (laparoskopowy) – polega na podwiązaniu i przycięciu żył nasiennych. Ta metoda skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza inwazyjność zabiegu; 
 • embolizacja przezskórna – wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza cewnik do żyły i ocenia przepływ z wykorzystaniem kontrastu. Następnie zamyka naczynie w zmienionym chorobowo miejscu; 
 • sklerotyzacja wstępująca – podobna do zabiegu embolizacji. Polega na miejscowym podaniu odpowiedniego czynnika obliterującego, który obkurcza i zamyka naczynie na stałe. 

Dzięki powyższym zabiegom u większości pacjentów udaje się przywrócić prawidłowe parametry nasienia. Skuteczność zabiegu lekarz ocenia po ok. 3 miesiącach od jego wykonania. Nawet jeśli nie uda się zwiększyć liczby plemników, to zazwyczaj następuje istotna poprawa ich jakości. Może to znacząco ułatwić wykorzystanie nasienia w procesie zapłodnienia in vitro.  

Przeczytaj również:
Jak zadbać o męską płodność?


 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Pryor J.L., Howards S.S., Varicocele. Urol Clin North Am. 1987 Aug 1;14(3):499–513.  
 • Owen R.C., McCormick B.J., Figler B.D., Coward R.M., A review of varicocele repair for pain. Transl Androl Urol. 2017 May;6(Suppl 1):S20–9.  
 • Majzoub A., Symptomatic Male with Subclinical Varicocele Found on Ultrasound Evaluation. In: Esteves S.C., Cho C.L., Majzoub A., Agarwal A., editors. Varicocele and Male Infertility: A Complete Guide [Internet]. Cham: Springer International Publishing; 2019 [cited 2023 May 25]. p. 559–63. Available from: https://doi.org/10.1007/978-3-319-79102-9_52. 
 • Broe M.P., Ryan J.P.C., Ryan E.J., Murphy D.J., Mulvin D.W., Cantwell C. i in., Spermatic vein embolization as a treatment for symptomatic varicocele. Can Urol Assoc J. 2021 Nov;15(11):E569–73.  
 • Wang C., McDonald V., Leung A., Superlano L., Berman N., Hull L. i in., Effect of increased scrotal temperature on sperm production in normal men. Fertil Steril. 1997 Aug 1;68(2):334–9.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę