Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

95

Badanie nasienia. To trzeba wiedzieć!

Słuchaj artykułu

Przez wiele lat uważano, że problem niepłodności dotyczy głównie kobiet. Pogląd ten zmienił się głównie za sprawą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która jednoznacznie wskazała na rosnący problem z płodnością wśród mężczyzn. Dziś wiadomo, że w Polsce u 1,5 mln par borykających się z problemem niepłodności nawet w 60% przyczyna leży po stronie mężczyzny.

Badanie nasienia. To trzeba wiedzieć!

Dlaczego warto zbadać nasienie?

  1. Jest to podstawowe badanie, które wykonuje się podczas diagnostyki męskiej niepłodności.
  2. Wykonanie badania spermy w wielu przypadkach pozwoli uniknąć długotrwałej, trudnej i kosztownej diagnostyki u partnerki.
  3. Większość przypadków męskiej niepłodności można skutecznie leczyć pod warunkiem rozpoznania problemu.

Większość mężczyzn odczuwa jednak niechęć do badania, a powodów tego jest kilka. Może to być wstyd przed wizytą w laboratorium i rozmową z personelem medycznym. Równie krępujące i stresujące jest pobranie nasienia „na miejscu” w placówce. Ważnym czynnikiem jest również obawa przed wynikiem badania. Zdarza się również, że panowie stawiają znak równości pomiędzy sprawnością seksualną a płodnością, co oczywiście nie jest prawdą. Nawet niezaburzone funkcje seksualne nie świadczą o prawidłowym potencjale prokreacyjnym mężczyzny. Obniżonej jakości nasienia nie sposób zauważyć „gołym okiem”.

Jak pobrać próbkę i gdzie wykonać badanie?

Większość par, decydując się na pierwsze kroki w kierunku ustalenia przyczyny przedłużających się starań o dziecko, kieruje się do laboratorium diagnostycznego, rzadziej są to placówki leczenia niepłodności.

Po wcześniejszym umówieniu wizyty oddaj do laboratorium próbkę nasienia pobraną do jałowego pojemnika. Przed pobraniem zachowaj wstrzemięźliwość seksualną (2-7 dni) i zachowując podstawowe zasady higieny, pobierz nasienie drogą masturbacji. Możesz pobrać je też do prezerwatywy bez środków plemnikobójczych.

Chcesz pobrać próbkę nasienia w domu? To nie zawsze jest możliwe.

Warunkiem prawidłowo przeprowadzonego badania jest odpowiedni czas dostarczenia próbki. Według zaleceń czas od momentu pobrania do momentu dostarczenia go do laboratorium nie powinien przekraczać 30 min. Plemniki są wrażliwe na zmiany temperatury. W miarę możliwości zachowaj fizjologiczną temperaturę transportu próbki, owijając ją w dodatkowy materiał lub trzymając pojemnik blisko ciała. Jeżeli nie masz możliwości dostarczyć próbki w odpowiednim czasie, możesz pobrać ją w laboratorium.

Jak wygląda wynik?

Każdy wynik badania nasienia jest dokumentem medycznym, dlatego powinien zawierać dane pacjenta, laboratorium oraz osoby wykonującej oraz autoryzującej badanie (diagnosta laboratoryjny).

Podstawowe badanie nasienia (seminogram) można wykonać 2 metodami:

Badanie mikroskopowe – polega na ocenie parametrów nasienia za pomocą mikroskopu przez diagnostę laboratoryjnego. Jest ono zawsze subiektywne, w dużej mierze zależy od doświadczenia personelu laboratorium. Jeżeli zachodzi konieczność powtórnego badania (np. po leczeniu czy suplementacji), najlepiej wykonać badanie w tej samej placówce. Zapewnia to lepszą porównywalność wyników.

Badanie metodą CASA – to udoskonalona wersja badania podstawowego, w którym obraz mikroskopowy jest dodatkowo analizowany przez system komputerowy. System CASA został opracowany, aby ułatwić analizę kluczowych parametrów nasienia (głównie ruchliwości plemników). Klasyfikacja ruchu komórek sprawiała duże trudności w standardowej analizie mikroskopowej.

Zgodnie z zaleceniami na wyniku powinny znaleźć się poniższe parametry:

  • czas upłynnienia, objętość, pH, barwa, lepkość;
  • liczba plemników w mililitrze nasienia (mln/ml);
  • całkowita liczba plemników w ejakulacie, czyli całej objętości nasienia (mln/ejakulat);
  • ruch prawidłowy i całkowity;
  • brak ruchu;
  • żywotność;
  • plemniki o prawidłowej budowie;
  • koncentracja komórek okrągłych i leukocytów peroksydazo-dodatnich.

Najważniejszym parametrem nasienia jest liczba plemników o ruchu prawidłowym (progresywnym, postępowym). Parametr ten jest zazwyczaj wyróżniony na wyniku badania nasienia.

Ilość czy jakość?

Odbierasz wynik i pierwsze, co robisz, to sprawdzasz liczbę plemników? To błąd. Nawet jeśli plemników jest dużo, nie świadczy to o prawidłowej płodności. Jak to możliwe?

Całkowita liczba plemników to suma wszystkich plemników w nasieniu, również tych, które nie są zdolne do zapłodnienia. Mówimy tu o plemnikach martwych, mających wady budowy, o nieprawidłowym ruchu lub nieruchomych. Na wynik zawsze patrzymy całościowo, jednak najważniejszym pojedynczym parametrem świadczącym o płodności jest liczba plemników ruchliwych (progresywnych). Plemnik, aby był zdolny do zapłodnienia komórki jajowej, musi umieć odpowiednio „pływać”, żeby przedostać się z dróg rodnych do jajowodu. Ważna jest więc jakość nasienia, a w tym liczba plemników o prawidłowym ruchu, nie zaś całkowita liczba plemników.

Test płodności dla mężczyzn

Jak wynika ze statystyk, nawet 9 na 10 mężczyzn w wieku reprodukcyjnym nigdy nie badało swojego nasienia. Główne powody to skrępowanie i wstyd przed wizytą w laboratorium. Z tego powodu opracowano wiele testów domowych stanowiących tzw. przesiewowe (wstępne) badanie nasienia. Możliwość pobrania nasienia i wykonania testu w domowym zaciszu stała się bardzo dobrą alternatywą, która w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu wykrywania niepłodności wśród mężczyzn.

Nie kieruj się cyframi – sprawdź, co bada test. Jeżeli test pozwala oznaczyć jedynie całkowitą liczbę plemników, istnieje duże ryzyko, że mimo uzyskania wyniku prawidłowego, nadal możesz mieć problem z płodnością. Wynika to z wcześniej omawianych faktów – plemników może być dużo, jednak ich jakość może być niska. Szukaj testów, które pozwalają zbadać poziom tych plemników, które gwarantują dobrą płodność i możliwość poczęcia dziecka. Oczywiście mowa o plemnikach prawidłowo ruchliwych (progresywnych). Są to testy mające dokładność zbliżoną do laboratoryjnego badania nasienia. 


Zakupy z doradcą Gemini
  1. 30 sierpnia 2019, 15:37
    Metyska

    Dobrze byłoby bardziej oswajać panów z samym pójściem na badania. Wiadomo, że wiele żona ma bardzo silny wpływ na męża i bez problemu go zachęci 😉 chodzi jednak o to, żeby panowie wiedzieli jak ważne są takie badania. Panowie, nie się czego bać!

    1. 30 sierpnia 2019, 16:01
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dokładnie! Również uważamy, że badania są bardzo ważne, dlatego warto pokonać swój strach 🙂

    2. 5 września 2020, 07:39
      Mirek

      Moja żona nie chce żebym badał plemniki bo twierdzi że są dobre a od roku boli mnie lewe jądro i robiłem badanie i okazało się że mam zylaki na jednym i drugim jądrze i to bardzo duże

  2. 25 maja 2021, 08:59
    Ania

    Czy można oddać nasienie jeśli 3 dni wcześniej podana została jedna dawka antybiotyku? Leczenie kanalowe zeba

    1. 26 maja 2021, 07:28
      mgr farm. Natika Karolak
      mgr farm. Natika Karolak

      Dzień dobry.
      Zazwyczaj nasienie oddaje się po 10-14 dniach od zakończenia antybiotykoterapii, ale zależy to od długości jej trwania i rodzaju przyjmowanego antybiotyku. Najlepiej jest skontaktować się z kliniką, w której będzie oddawane nasienie i przekazać te informacje personelowi, który zajmuje się kwalifikacją do badania.

  3. 19 lipca 2021, 14:10
    kominek

    od jakiego wieku można się zbadać?

    1. 26 lipca 2021, 08:46
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Samodzielne wykonanie badań i zapisanie się do lekarza jest możliwe po uzyskaniu pełnoletności (w naszym kraju od 18. roku życia).

  4. 28 sierpnia 2021, 09:26
    Kacper

    Witam.Robiłem wieczorem test domowy określający liczbę plemników.Test wyszedł negatywnie z tym że rano tego samego dnia uprawiałem seks.Czy fakt ten może mieć duże znaczenie na wynik testu?

    1. 30 sierpnia 2021, 12:26
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Badanie nasienia należy wykonać od 2 do 7 dni od ostatniego wytrysku, w przeciwnym wypadku wynik może wyjść negatywny. Należy powtórzyć badanie przestrzegając zaleceń producenta zawartych w ulotce.

    2. 27 stycznia 2022, 13:33
      Szczepan

      Czy brak komórek okrągłych jest przeciwwskazaniem, abym mógł zostać ojcem?

    3. 3 lutego 2022, 10:30
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. O możliwości zostania ojcem decyduje obecność i jakość plemników. Norma dla komórek okrągłych to poniżej 5 mln/ml, nie ma ustalonej dolnej granicy. Wynik swojego badania powinien Pan skonsultować ze specjalistą.

  5. 14 września 2021, 12:09
    Xxx

    Witam. Mąż ma mieć robione badanie nasienia w poniedziałek. Stary się o dziecko i Mniej więcej na sobotę wypada mi owulacja. Chcemy wspolzyc co 2 dni. Czy jeśli będziemy kochać się w sobotę to wystarcza te dwa dni (niedziela, Poniedziałek) żeby zrobić badanie, czy musimy zrezygnować ze stosunku? Od którego dnia musimy odpuścić?

    1. 16 września 2021, 14:24
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Przed pobraniem nasienia należy zachować abstynencję seksualną przez 2-7 dni. Jeżeli w sobotę planują Państwo współżyć, to nasienie należy pobrać do badania minimum 48 godzin później. Jeśli zatem badanie koniecznie musi być wykonane w poniedziałek to stosunek należy zaplanować na sobotni poranek. Drugim rozwiązaniem jest przesunięcie badania na kolejne dni np. wtorek lub środę.

  6. 13 kwietnia 2022, 13:12
    Kacper

    Witam,
    Czy takie badania maja jakiś termin ważności? Jeśli po badaniach i późniejszym otrzymaniu wyników pójdę po miesiącu na wizytę do lekarza to będą one ważne?

    1. 14 kwietnia 2022, 13:39
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry. Spermatogeneza, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników trwa około 70 dni. Dlatego ewentualne powtórzenie wyników zleca się szczególnie w przypadku wystąpienia wyników poniżej wartości referencyjnych w odstępach wynoszących parę tygodni. Aktualny wynik można skonsultować z lekarzem bez powtarzania badania.

  7. 23 kwietnia 2022, 13:48
    Mateusz

    Czy podczas 75 odbudowy plemnikow można współżyć? Jezeli tak to ile razy?

    1. 28 kwietnia 2022, 09:45
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, zalecane jest współżycie 2-3 razy w tygodniu, co poprawia parametry nasienia (m.in. ruchliwość plemników).

  8. 21 września 2022, 21:21
    Agnes

    Czy nasienie 2 godzinne można zbadać ?

    1. 23 września 2022, 08:23
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Według informacji z różnych klinik badających jakość nasienia, materiał do badania można pobrać w domu i dostarczyć do laboratorium w przeciągu 0,5-1 godziny od pobrania. Laboratoria zaznaczają, że taki sposób dostarczenia materiału do badania może wpłynąć na jego jakość i zafałszować wynik. Preferuje się pobranie materiału do badań w placówce, gdzie znajduje się laboratorium.

  9. 2 października 2022, 18:32
    Andrzej

    Czy można oddać sperme do badania zaraz po stosunku, kończą do pojemnienika beż używania specjalnej prezerwatywy ?

    1. 4 października 2022, 10:07
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Wytyczne dotyczące pobierania spermy do badania mówią o dwóch metodach – masturbacji lub podczas stosunku, ale z użyciem specjalnej prezerwatywy. Jej zastosowanie ma na celu m.in. zapewnienie odpowiedniej czystości pobieranego materiału.

  10. 4 grudnia 2022, 08:35
    Damian

    A jeśli chodzi o pobranie próbki w laboratorium ,to tak po prostu w toalecie ? Przecież ilość też jest zależna od podniecenia , czy jest jakaś minimalna potrzebną ilość i czy tym badaniem można wskazać coś jeszcze oprócz płodności ?

    1. 7 grudnia 2022, 08:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. W laboratoriach, w których można oddać nasienie do badania znajdują się specjalne pomieszczenia, w których można pobrać próbkę do badania. Zapewniają one komfort i intymność. Badanie nasienia pozwala określić stan plemników oraz wydzieliny z prostaty.

  11. 18 grudnia 2022, 22:33
    Krzysztof

    Mija 8 tydzień po zabiegu wazektomii, dostałem zalecenie o konieczności przeprowadzenia po tym okresie badania na obecność plemników . Czy procedury są takie same? Czy przy okazji są jakieś badania spermy które można wykonać aby dowiedzieć się coś więcej o stanie własnego zdrowia?

    1. 19 grudnia 2022, 13:01
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Badanie nasienia po zabiegu wazektomi wymaga pobrania próbki w sposób opisany w artykule. Badanie nasienia ma na celu określenie zdolności rozrodczych mężczyzny, a więc w Pana przypadku nie wnosi żadnej wartości (poza oceną skuteczności przeprowadzonego zabiegu). Może Pan natomiast wykonać posiew nasienia, który służy do wykrywania infekcji dróg moczowo-płciowych.

  12. 30 września 2023, 06:30
    Dariusz

    Dzień dobry dzisiaj rano po odbytym stosunku płciowym zauważyłem,że sperma w prezerwatywie ma zmieniony kolor (lekko brązowy),czy powinienem skonsultować się z urologiem?

    1. 3 października 2023, 13:23
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Brązowe zabarwienie spermy może świadczyć o obecności krwi. Proszę skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę