Artykuły
Badania moczu
Badania moczu są badaniami laboratoryjnymi. Lekarz może poprosić pacjenta o dostarczenie do laboratorium próbki moczu w przypadku podejrzenia niektórych schorzeń, np. chorób nerek, wątroby czy dróg moczowych.
Mocz to płyn produktowany przez nerki i wydalany z organizmu. Znajdują się w nim bezużyteczne dla organizmu lub toksyczne produkty przemiany materii. Zdrowy człowiek w ciągu doby wydala od 500 do 2500 ml moczu. Objętość ta zależy od temperatury otoczenia czy ilości przyjętych płynów.
Próbki moczu można pobrać w trzech procesach:
W diagnostyce stosuje się różne rodzaje próbek moczu:
Badanie ogólne moczu jest badaniem screeningowym (przesiewowym). Ma ono na celu wykrycie chorób takich jak choroby nerek, choroby dróg moczowych czy też powikłań chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca). Podczas badania ocenia się podstawowe parametry moczu, a także jego osad.
W badaniu ogólnym moczu mierzone są następujące parametry:
W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu badania posiewu moczu. Wzrost bakterii w posiewie moczu, który w prawidłowych warunkach jest jałowy (pozbawiony bakterii), sugeruje obecność zapalenia układu moczowego. Dzięki temu badaniu można także określić, jaki dokładnie patogen wywołuje objawy u pacjenta, co umożliwia dobór odpowiedniego leczenia. Badanie może być zlecone również w celu zweryfikowania trafności wybranego schematu leczenia.
Badanie to umożliwia określenie wydalania z moczem takich substancji jak potas, fosfor, wapń, mocznik, kreatynina i wiele innych. Pozwala także na diagnostykę chorób układu moczowego.
Dobowa zbiórka moczu pomocna jest też przy ocenie dobowego bilansu płynów – może okazać się konieczna podczas diagnostyki pacjentów z uciążliwymi, niereagującymi na leczenie obrzękami.
Badanie to polega na zebraniu całości moczu oddanego podczas doby (lub dwunastu godzin).
Wartość diagnostyczną badania mogą pogorszyć:
Próbkę należy pobrać do specjalnego pojemnika na mocz kupionego w aptece. Obecnie część laboratoriów wymaga od pacjentów dostarczania moczu w specjalnych probówkach, które są kompatybilne z pojemnikami zaopatrzonymi w igłę – do pojemnika z moczem wystarczy „wbić” probówkę, aby bezkontaktowo przelać mocz. Niestety pojemniki te nie są dostępne w aptekach, dlatego pacjenci zmuszeni są do przelewania moczu do pojemników na miejscu.
Próbkę najlepiej dostarczyć do laboratorium jak najszybciej po pobraniu, nie później niż 2 godziny od pobrania. Jeśli z jakiegoś powodu dostarczenie próbki do laboratorium przedłuża się, należy przechowywać ją w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza.
Próbkę moczu do badania na posiew należy dostarczyć w jałowym pojemniku. Pobranie moczu powinno nastąpić po tzw. przerwie nocnej – od ostatniej mikcji powinny minąć co najmniej 4 godziny. W przypadku badania na posiew szczególnie istotna jest higiena okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej – niezwykle ważne jest, by uniknąć kontaminacji próbki florą z błony śluzowej okolic intymnych.
Próbkę należy dostarczyć jak najszybciej, ponieważ obecne w niej bakterie nieustannie się namnażają, a ocenie podlegać będzie także ilość bakterii obecnych w próbce. Jeśli natychmiastowe dostarczenie nie jest możliwe, to próbkę należy dostarczyć nie później niż w ciągu dwóch godzin.
Jeśli konieczne jest przechowywanie moczu, to temperatura jego otoczenia nie powinna przekraczać 4 stopni Celsjusza.
Aby przygotować się do badania, należy kupić w aptece specjalny pojemnik o szerokim wlocie i pojemności około 2-3 litrów (zdrowy człowiek wydala od 600 do 2500 ml moczu na dobę, dlatego ta objętość powinna być wystarczająca). Pojemnik powinien mieć podziałkę umożliwiającą odczytanie objętości.
Jeśli wskazaniem do oddania moczu jest oznaczanie poziomu katecholamin, to na 3 dni przed rozpoczęciem jego zbiórki pacjent zostanie poinformowany o tym, że nie wolno spożywać bananów, owoców cytrusowych, czekolady i zażywać aspiryny (salicylanów). Nie można również pić kawy i kakao.
Jeśli wskazaniem do zbiórki moczu jest oznaczenie poziomu wapnia, pacjent zostanie poinstruowany, aby do pojemnika na mocz dodać łyżkę octu.
Jeśli zbiórka moczu jest dobowa, to powinna ona trwać dokładnie 24 godziny. Zatem jeśli zaczyna się ją np. o godzinie 7:00, to należy ją zakończyć o godzinie 7:00 następnego dnia. Zbiórkę dobową/dwunastogodzinną przeprowadza się według następujących zasad:
Po zakończeniu zbiórki mocz należy dokładnie wymieszać, zmierzyć objętość, a następnie przelać około 50 ml do mniejszego pojemnika i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.
W trakcie zbiórki pojemnik z moczem należy przechowywać w lodówce.
Do wszystkich badań moczu próbkę należy zebrać w mniej więcej podobny sposób.
Okolicę ujścia zewnętrznego cewki moczowej należy dokładnie umyć mydłem – u kobiet należy rozchylić wargi sromowe, a u mężczyzn odciągnąć napletek.
Najbardziej wartościowa diagnostycznie jest próbka poranna, z tzw. środkowego strumienia. W praktyce oznacza to, że należy oddać pierwszą porcję moczu do muszli klozetowej, następnie przerwać oddawanie moczu i kolejną porcję moczu oddać do pojemnika przeznaczonego do badania. Ostatnią porcję moczu należy oddać do toalety.
Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie zaleca się pobierania próbki moczu do badania ogólnego lub dobowej zbiórki moczu w okolicy występowania krwawienia miesięcznego (może to zaburzyć wyniki).
Badanie ogólne moczu ma ogromną wartość diagnostyczną, a jednocześnie jest nieinwazyjnie i bardzo tanie. Jest zatem jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Umożliwia ono rozpoznawanie chorób:
Badanie ogólne moczu wchodzi także w zakres badań podstawowych zalecanych każdemu obywatelowi przynajmniej raz do roku. Także pracodawca zobowiązany jest do wysłania pracowników zatrudnianych na umowę o pracę na tego typu badanie w ramach badań okresowych.
Wskazaniem do wykonania tego rodzaju badania moczu jest podejrzenie zakażenia układu moczowego. O jego pojawieniu się świadczą następujące objawy:
Jeśli zajęte są wyższe piętra układu moczowego, mogą wystąpić objawy takie jak gorączka czy ból w okolicy lędźwiowej.
Wskazaniami do tego badania moczu są przede wszystkim choroby układu moczowego, a zwłaszcza schorzenia nerek. Innym wskazaniem może być cukrzyca czy endokrynopatie takie jak zaburzenia czynności przytarczyc i tarczycy. Dobowa zbiórka moczu może być zlecona w trakcie diagnostyki niedoboru witaminy D. Może okazać się także pomocna podczas leczenia alkoholików, a także przy dializoterapii. Lekarze zlecają również to badanie w zaburzeniach elektrolitowych, np. w hipo- lub hiperkaliemii.
Źródła: