224
17 lipca 2018

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Podczas starania się o dziecko warto śledzić comiesięczny cykl kobiety. Jest to o tyle ważne, ponieważ owulacja to jeden dzień, czyli najpłodniejsze 24 godziny w cyklu, które dają największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Warto podkreślić, iż kobiece cykle są często nieregularne i bardzo trudno określić, kiedy występuje jajeczkowanie. Pomocne wówczas okazują się testy owulacyjne, dzięki którym określisz, kiedy może wystąpić owulacja.

Testy owulacyjne możemy kupić w aptece bez recepty lub w drogerii. Są bardzo proste oraz wygodne w użyciu i działają na podobnej zasadzie co testy ciążowe – w pobranej próbce moczu mierzy się zawartość hormonu. Różnica polega na tym, że w przypadku testu owulacyjnego określamy zawartość hormonu luteinizującego (LH). Na rynku dostępne są również testy, które oprócz powyższego hormonu wykrywają też poziom estrogenu. W trakcie ich stosowania nie trzeba mierzyć temperatury ciała czy też obserwować wydzieliny z pochwy. Pamiętajmy jednak, że testy te nie są idealne i w 100% nie potwierdzą nam, że do owulacji na pewno doszło.

W przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników test nie zadziała poprawnie, ponieważ poziom LH może być podwyższony klika razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Jeżeli chcemy zapobiec ciąży, a test okaże się pozytywny, wskazane jest unikanie kontaktów seksualnych.  

Jak działa test owulacyjny?

Mniej więcej w połowie cyklu kobiety (przed owulacją) dochodzi do momentu nagłego wzrostu hormonu LH (tzw. pik LH). Test wykrywa stężenie poziomu lutropiny równe lub wyższe 25-30 mIU/ml. Najczęściej w czasie 24-36 godzin po tym wzroście możemy spodziewać się owulacji i wtedy występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

Testy owulacyjne są dokładniejsze niż naturalne metody wyznaczania dni płodnych, takie jak metoda termiczna lub badanie szyjki macicy.

Pierwsza z nich nie jest rekomendowana kobietom, których normalna temperatura ciała nie rośnie po owulacji. Testów owulacyjnych nie musimy wykonywać każdego dnia, jak w przypadku metod naturalnych, i możemy oszacować wystąpienie owulacji już na kilka godzin przed najwyższym poziomem LH. Kobiety z nieregularnymi cyklami, które nie potrafią określić szacowanego czasu owulacji, powinny częściej stosować testy niż kobiety z regularnymi cyklami. Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż leki zwiększające płodność mogą spowodować zaburzenie wyników.

Jak wykonać test owulacyjny?

Przed użyciem testu należy dokładnie przeczytać instrukcję. Zazwyczaj w opakowaniu znajduje się około 5 testów (zdarzają się też większe opakowania w liczbie 30 sztuk) w postaci paseczków lub patyczków. Test powinno się wykonać kilka dni (najlepiej dwa) przed planowaną owulacją, tj. przeważnie około 14 dni przed zakończeniem cyklu, w środku cyklu liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Przykładowo jeśli cykl trwa 21 dni – test należy wykonywać od 6 dnia cyklu, jeśli cykl trwa 25 dni – od 8 dnia, jeśli 27 dni – od 10 dnia, a jeśli 28 dni – od 11 dnia, 30 dni – od 11 dnia, 31 dni – od 14 dnia itd. Próbkę moczu powinno się zebrać do czystego i suchego pojemniczka.

W przeciwieństwie do testów ciążowych nie jest wskazany pierwszy mocz poranny.

Starajmy się wykonywać go każdego dnia mniej więcej o tej samej porze, najlepiej wieczorem około 22.00-23.00. W tym czasie ograniczmy spożycie napojów na 2 godziny przed badaniem. Każdy paseczek zapakowany jest oddzielnie w folię ochronną, którą należy rozerwać przed samym badaniem i zanurzyć do wyznaczonego poziomu w pobranym moczu. Na pasku znajduje się linia „max”, poza którą nie należy zanurzać paska w trakcie wykonywania testu. Trzymamy go za górną część, wynurzamy po około 10-15 sekundach i kładziemy na równej powierzchni. Wynik odczytujemy po określonym czasie i porównujemy z rysunkami na instrukcji.

Jak odczytać wynik testu?

Na teście owulacyjnym znajdują się dwie linie. Pierwsza z nich to linia kontrolna, która wskazuje nam, czy test działa i został wykonany poprawnie. Druga natomiast to linia testowa – jeżeli po użyciu testu jest ona tak samo ciemna lub ciemniejsza niż linia kontrolna, to poziom LH wzrasta. Jej intensywność zależy od stężenia hormonu w moczu. Oznacza to dobry czas na starania o dziecko. Aby zwiększyć swoje szanse, wskazane jest uprawianie seksu już na dwa dni przed spodziewaną owulacją oraz kilka dni po jajeczkowaniu.

Jeżeli natomiast nie pojawi się żaden z prążków, to test został wykonany nieprawidłowo lub wynik jest niejednoznaczny. Gdy linia testowa nie zabarwiła się bądź jej kolor jest jaśniejszy niż linii kontrolnej, wskazane jest wykonanie testu w kolejnym dniu. W sytuacji gdy kreska w strefie testowej się zabarwi, a w kontrolnej nie – test należy powtórzyć, gdyż taki wynik także jest nieprecyzyjny.

Co ciekawe, test owulacyjny zawsze wychodzi pozytywnie w ciąży, natomiast pozytywny test owulacyjny po owulacji nie musi oznaczać ciąży. Dlatego też warto sprawdzać nie tylko owulację, ale i ciążę za pomocą odpowiednich testów, aby mieć pewność co do ich wyników.

Przeczytaj również:
Test ciążowy – jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?
Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jak działa test owulacyjny ze śliny?

W organizmie kobiety w czasie dni płodnych zachodzą zmiany biochemiczne. Chwilę przed owulacją zawartość soli lub elektrolitów w ślinie i śluzie szyjkowym bardzo wzrasta. W tym okresie próbki wydzielin po wyschnięciu zawierają specyficzne struktury przypominające liście paproci. W czasie dni niepłodnych takie próbki przypominają bezkształtne, punktowe struktury.

Test owulacyjny ze śliny wykonuje się za pomocą mikroskopu wielokrotnego użycia, który można kupić w internecie, a następnie przeprowadzić samodzielnie w domu. Na mikroskop nanosi się próbkę śliny lub śluzu szyjkowego. Po 5 minutach otrzymany wynik porównujemy z obrazami zamieszczonymi w ulotce dołączonej do testu, a następnie określamy, czy mamy dni płodne, czy też nie. Próbka wysycha w 5 minut i jest gotowa do odczytu. Mikroskop jest czysty i łatwy w obsłudze, nie wymaga pobierania moczu czy krwi i świetnie sprawdza się u kobiet z nieregularnymi cyklami. Dzięki temu, że już na 3-4 dni przed owulacją zaczynają się tworzyć struktury paprociowe, a zanikają dopiero 2-3 dni po niej, badanie jest wiarygodne, a wykrycie owulacji następuje bardzo wcześnie, co pozwala zaplanować lub uniknąć ciąży.

Jak widać, termin wystąpienia owulacji można sprawdzać na kilka sposobów, a wybór metody zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?
Dieta wspomagająca płodność u kobiet. Jak zwiększyć szanse na poczęcie?

Niepłodność u mężczyzn a dieta. Jak wspomóc starania o dziecko?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czkawka u płodu – czy jest się czego obawiać?

Kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka w łonie zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży. Inne niż zazwyczaj rytmiczne drgania czy…

Zobacz więcej

Cykl miesiączkowy – jak obliczyć jego długość?

Aby określić, czy miesiączka występuje regularnie, potrzebne są informacje z poprzednich cykli. Jeśli nie posiada Pani takich informacji, warto rozpocząć…

Zobacz więcej

Łuszczyca w okresie ciąży – co stosować?

W okresie ciąży należy uważać na niektóre substancje występujące w kosmetykach, takie jak witamina A i jej pochodne, salicylany, niektóre…

Zobacz więcej

Samoopalacz w ciąży – czy to bezpieczne?

Substancją aktywną w samoopalaczach, która nadaje koloryt skórze, jest dihydroksyaceton (DHA). Jest to nietoksyczna substancja wiążąca się do aminokwasów w…

Zobacz więcej

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. patrycja pisze:

  U mnie doskonale się sprawdza test owulacyjny ze śliny. Jest skuteczny w wyznaczaniu dni płodnych, łatwy w użyciu no i nie drogi co też ważne.

 2. Gabrysia pisze:

  A jak moje cykle są nieregularne to skąd mam wiedzieć kiedy zrobić taki test?

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry.
   Najlepszym rozwiązaniem, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę jest badanie beta HCG z krwi w laboratorium.

Czytaj także
25 stycznia 2018 Poradnik Gemini
21 października 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
27 października 2021 Alicja Olewiecka
18 lipca 2019 inż. Małgorzata Zdunek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)