Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
249

Test ciążowy – jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?

Słuchaj artykułu

Jeśli spóźnia Ci się miesiączka i zauważyłaś u siebie nietypowe objawy, tj. nudności, wymioty, zmęczenie i senność, zmianę apetytu oraz nastroju, częste oddawanie moczu czy też nabrzmiałe, bolesne piersi, nasuwa Ci się pytanie: Czy jestem w ciąży? Na szczęście, w dzisiejszych czasach można w prosty i szybki sposób to sprawdzić, wykonując test ciążowy w domu. Po uzyskaniu wyniku dla 100% pewności powinnaś zrobić również badanie krwi w laboratorium wskazujące poziom hormonu beta HCG.

Test ciążowy – jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?

Jak działa test ciążowy?

Domowe testy ciążowe możemy kupić w każdej aptece lub drogerii. Wykrywają one hormon ciążowy, nazywany gonadotropiną kosmówkową -hCG. Hormon beta HCG jest wytwarzany przez kobietę około 8 dnia po zapłodnieniu. Wydziela się on przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową w momencie, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy.  Oznacza się go w moczu lub we krwi. Testy ciążowe różnią się czułością na ten hormon, dlatego też szczególnie we wczesnym stadium ciąży mogą być zróżnicowane pod względem skuteczności. Poziom hCG przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży bardzo szybko wzrasta.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Termin przeprowadzenia testu zależy od czułości testu. Im niższe stężenie hormonu wykrywa test, tym szybciej możemy go zrobić i uzyskać prawdopodobny wynik. Przeprowadzenie testu ma sens nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji. Na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wykonanie go w terminie planowanej miesiączki, w przybliżeniu 14 dni od uwolnienia komórki jajowej. Najbezpieczniej jest zrobić test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu w domu, ponieważ zbyt wcześnie zrobiony test może być ledwo widoczny jako dodatni, przez co można uznać go omyłkowo za negatywny. Zaletą domowych testów jest zachowanie prywatności oraz uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Niestety, pomimo zaistniałej ciąży domowe testy mogą pokazać negatywny wynik. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, a dolegliwości pozostały i nie pojawiła się miesiączka, test należy powtórzyć za kilka dni lub też udać się do przychodni w celu wykonania badania poziomu beta HCG z krwi.


Produkty - testy ciążowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie są rodzaje testów ciążowych i jak poprawnie je wykonać?

W aptekach oraz w większych sklepach znajdziemy dużą gamę testów ciążowych. Każdy ma takie samo przeznaczenie, ale różnią się one sposobem użycia. Do każdego domowego testu ciążowego używamy moczu i co najważniejsze musi to być poranny mocz, w którym jest najwyższe stężenie hCG. Testy dają ok. 95% wiarygodności, jeśli zostaną wykonane po około 10 dniach od stosunku.

Domowe testy ciążowe mogą się od siebie różnić,  w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy się zapoznać się z instrukcją.

Ceny testów ciążowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju testu. Najtańsze są płytkowe, za które możemy zapłacić od 3 zł do około 10 zł w aptekach internetowych, testy strumieniowe kosztują podobnie. Natomiast cyfrowe testy ciążowe są droższe od płytowych i strumieniowych. Kosztują one około 25 zł.

Test płytkowy

Płytkowy test ciążowy jest najczęściej wybieranym testem. Ma kształt prostokąta z dwoma okienkami. W mniejsze okno zakrapla się mocz, a w większym odczytuje wynik testu.

Aby go poprawnie wykonać, do pojemniczka pobierz próbkę moczu, wyjmij test z opakowania, połóż na równej powierzchni. Pipetką nanieś ok. 4 krople moczu do wyznaczonego okienka. Odczekaj czas podany w instrukcji. Pierwsza linia może pojawić się już około 1 minuty. Po upływie 5 minut nie wolno odczytywać wyniku, gdyż w wyniku zachodzących reakcji chemicznych może być on błędy.

Test strumieniowy

Strumieniowy test ciążowy kształtem przypomina flamaster. Posiada on specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola do odczytu.

W celu prawidłowego wykonania testu wyjmij go z opakowania i zdejmij nasadkę. Trzymając za uchwyt, umieść pod strumieniem moczu końcówkę testu, która znajdowała się pod ochronką. Pasek testowy musi być całkowicie zamoczony. Następnie, nałóż z powrotem nasadkę i zaczekaj około 5 minut (zgodnie z instrukcją), aby sprawdzić wynik.  Pamiętaj! Po upływie wyznaczonego czasu wynik testu może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Test paskowy

Paskowy test ciążowy jest również bardzo prosty do wykonania. Ma on trzy opcje wyniku: pozytywny, negatywny oraz błędny. Aby poprawnie wykonać test paskowy, zbierz mocz do pojemnika, a rozpakowany paseczek zanurz w pojemniczku strzałkami skierowanymi do dołu, na głębokość określoną dołączoną miarką. Trzymaj pasek w moczu, aż na dolnej krawędzi pojawi się czerwone zabarwienie (nie przekraczając około 10-15 sekund). Wyjmij i połóż pasek na suchej płaszczyźnie. Ostateczny wynik zobaczysz między 3. a 10. minutą. Po upływie czasu wyznaczonego w instrukcji test może wskazywać błędny wyniki, ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Cyfrowy test ciążowy

Do kupienia mamy również bardziej zaawansowaną postać testów strumieniowych i paskowych – cyfrowe testy ciążowe. Różnią się one sposobem odczytywania wyników. W miejscu, w którym w tradycyjnych  testach pojawiają się barwne kreski, w testach cyfrowych znajduje się wyświetlacz. Wyniki takiego testu pojawiają się w postać plusa lub minusa, mogą być również w postaci komunikatu słownego.

Przeczytaj również:
Jak przygotować swoje ciało do ciąży?

Jak poprawnie odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik testu może być:

 • pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny. W testach cyfrowych ciążę oznacza znak (+) na wyświetlaczu lub komunikat słowny (tak).
 • negatywny (oznacza brak ciąży): w przypadku testów tradycyjnych, gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak jakiejkolwiek linii w obszarze (T) to wynik jest negatywny. W przypadku testów cyfrowych brak ciąży oznacza symbol () lub komunikat słowny (nie).
 • błędny wynik (należy powtórzyć test): jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C) jego wynik jest błędny. Wówczas należy wykonać kolejny test przy użyciu nowego, nierozpakowanego wcześniej testu ciążowego. Cyfrowy test ciążowy wskazuje błędny wynik poprzez komunikat słowny (error) lub brak jakiegokolwiek komunikatu.

Przeczytaj również:
Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Na czym polega test ciążowy online?

Skierowany jest on dla kobiet, które nie mają testu ciążowego w domu, ale mają objawy ciążowe i chcą rozwiać wątpliwości, czy są w ciąży. Jest on darmowy, do przeprowadzenia bez wychodzenia z domu. Test ciążowy online określa, czy dane symptomy mogą wskazywać na ciążę. Nie jest on jednak w 100% miarodajny i nie należy go traktować jako podstawę do ostatecznego wyniku. W trakcie rozwiązywania testu należy być zupełnie szczerą i odpowiadać zgodnie z prawdą. Jeśli nie jesteś pewna odpowiedzi, zaznacz odpowiedź najbardziej zbliżoną prawdzie. Należy pamiętać, że ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog w trakcie badania.

Przeczytaj również:
Wiek ciąży – ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu?

Czy test ciążowy może się mylić?

Producenci zapewniają o 95-99% skuteczności testów ciążowych, więc istnieje prawdopodobieństwo uzyskania błędnego wyniku. Może to wynikać, ze zbyt wczesnego wykonania testu od odbytego stosunku (zbyt wczesna ciąża) lub wady produktu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku należy udać się na wizytę do ginekologa w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Niezależnie od wybranego rodzaju testu ciążowego, pamiętaj, aby przed jego wykonaniem zapoznać się dokładnie z załączona instrukcją. Każdy test, w zależności od rodzaju i producenta, posiada wytyczne, których należy bezwzględnie przestrzegać. Ważne, aby test ciążowy odczytać w czasie określonym przez producenta. Jeśli czas ten będzie dłuższy, mocz może wejść w interakcję z substancją chemiczną zawartą w teście i pokazać fałszywy wynik. Jeśli mimo negatywnego wyniku, odczuwasz pierwsze symptomy ciąży, udaj się do laboratorium na badanie poziomu hormonu beta HCG we krwi. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy umówić się do lekarza ginekologa w celu ustalenia dalszych badań oraz prawidłowego prowadzenia ciąży pod kontrolą medyczną.

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 19 marca 2019, 16:59
  Ewa

  Ciąża oh wiem właśnie jestem w ciąży chyba ??? Bo sprawdzałam już 3 razy.

  1. 20 marca 2019, 13:32
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Gratulacje! ??

 2. 23 sierpnia 2019, 16:05
  Ania

  hej mam pytanie ile od dnia nie dostania miesiączki można zrobić test ciążowy?

  1. 23 sierpnia 2019, 13:44
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Test ciążowy warto wykonać ok. 7 – 10 dni od przewidywanego dnia wystąpienia miesiączki.

 3. 6 września 2019, 05:17
  Madzia

  Jeżeli ma się nieregularne miesiączki to w jakim dniu należy zrobić test, aby wyszedł prawidłowo?

  1. 6 września 2019, 15:05
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   A kiedy była ostatnia miesiączka? Jaka jest średnia długość cyklu?

 4. 17 stycznia 2020, 12:00
  Kuba

  Nasikałem dla żartów na test ciążowy i wyszło, że jestem w ciąży – ale jestem facetem, czy to normalne?

  1. 20 stycznia 2020, 11:24
   mgr farm. Magdalena Fuszara
   mgr farm. Magdalena Fuszara

   Dzień dobry Panie Kubo,

   to nie jest prawidłowe, jeżeli mężczyźnie test ciążowy pokazuje pozytywny wynik. Może to być oznaką niektórych poważnych chorób, proszę się jak najszybciej skonsultować z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 5. 17 stycznia 2020, 12:01
  Terter

  Czy test ciążowy zawsze działa poprawnie?

 6. 26 maja 2020, 15:03
  Weronika

  Mam beta hcg 1851.98 czy jest to ciąża dodam że 3 testy pozytywne.

  1. 27 maja 2020, 09:08
   Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini
   Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

   W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego powinna Pani skontaktować się z ginekologiem.

 7. 11 czerwca 2020, 16:13
  Osasuna

  Witam,
  zrobiłam juz dwa testy. Pierwszy w dniu spodziewanej miesiaczki,a drugi 4 dni pozniej. Niestety, wyszly negatywne. Ale okresu nadal brak.

 8. 13 września 2020, 18:34
  Kasia

  Dziewczyny pomóżcie mi. Zrobiłam ostatnio 2 testy ciążowe i wyszły bardzo jasne kreski po tyg powtórzyłam testy i wyszły tylko po 1 kresce. Co mam myśleć ?

 9. 16 grudnia 2020, 02:44
  Marta

  Czy nie można więcej wlać niż 3 krople do testu płytkowego? I czy trzeba czekać dłużej jeżeli test się cały zrobił i była jedna kreska? Czy wynik odrazu jest prawidłowy?

  1. 16 grudnia 2020, 10:19
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Aby wynik testu można było uznać za wiarygodny, należy przestrzegać zaleceń producenta. W tym przypadku należy więc umieścić na teście 3 krople. Wynik odczytuje się po ok. 5 minutach, a sprawdzenie testu po dłuższym okresie czasu może dać fałszywy wynik. Oczywiście te parametry (ilość kropel czy czas odczytu) mogą się różnić między testami, dlatego w każdym przypadku należy najpierw przeczytać instrukcję. Jeżeli po wykonaniu testu będzie miała Pani wątpliwości, warto wykonać drugi test lub badanie beta HCG z krwi.

 10. 8 lutego 2021, 14:23
  Anna

  będę robić pierwszy raz test taki (wolałabym go najpierw zrobić zanim pójdę do lekarza) i jaki byłby najwygodniejszy i najprostszy w użyciu dla kogoś kto robi pierwszy raz taki test

  1. 11 lutego 2021, 07:52
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pani Anno, najwygodniejszy i najłatwiejszy w użyciu będzie test płytkowy.

 11. 19 marca 2021, 14:33
  Anonim

  Co oznacza jedna kreska c na teście ciążowy

  1. 22 marca 2021, 08:19
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Wyłącznie jedna kreska C (control) na teście ciążowym to obszar kontrolny, który wskazuje czy test został prawidłowo wykonany. Jeżeli kreska znajduje się wyłącznie w obszarze C to wynik odczytuje się jako negatywny. Proszę jednak mieć na uwadze, że test nie potwierdza ciąży, ale też jej nie wyklucza. Aby uzyskać pewność najlepiej wynikać badanie beta HCG z krwi.

 12. 19 kwietnia 2021, 00:27
  PozytywnyTest.pl

  Co oznacza jedna kreska na teście ciążowy?

  1. 23 kwietnia 2021, 08:12
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Jedna kreska na tekście ciążowym świadczy o braku ciąży.

 13. 4 maja 2021, 12:02
  Ewa

  Dzień dobry. Mam pytanie jeśli dni płodne miałam ale takie wysoka szanse 30 Kwietnia ale 1 maja miałam owulacja a i tak się w te dni kochaliśmy kilka razy to jest już możliwość ze jest ciąża? Dodam że staramy się od pół roku ale za każdym razem jeśli on jest w polsce nie mam dni płodnych

  1. 4 maja 2021, 12:26
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Najbardziej płodne dni to dzień przed owulacją oraz dzień owulacji, jednak komórka jajowa jest w stanie przeżyć ok. 24-36 godzin, więc jest szansa na zajście w ciążę. Proszę poczekać ok. 7 dni i wykonać test ciążowy dostępny w aptece. Należy go wykonać rano, kiedy jest największe stężenie gonadotropiny. Jeśli nie chce Pani czekać, można wykonać test ciążowy z krwi hCG w laboratorium.

 14. 17 października 2021, 08:34
  Anna

  witam 7 września miałam okres 12 mi się skończył miałam tylko pieszczoty 1witam 7 września miałam okres 12 mi się 6 wzięłam escapelle po 5 dniach dostałam krwawienia 3 dni teraz powinnam dostać okres i 5dni mi się spóźnia mam biały przezroczysty śluz czasem i biały czasami jak klei co mam robić test po 34 dniach od pieszczot czy jest wiarygodny proszę o pomoc

  1. 20 października 2021, 14:55
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, jeśli podejrzewa Pani, że może być w ciąży należy wykonać test ciążowy w domu lub udać się do przychodni, gdzie zostanie wykonany test betaHcg z krwi.

 15. 28 października 2021, 23:25
  MMagda frej lat 28lat

  Tak

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę