209
20 czerwca 2018

Test ciążowy – jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?

Jeśli spóźnia Ci się miesiączka i zauważyłaś u siebie nietypowe objawy, tj. nudności, wymioty, zmęczenie i senność, zmianę apetytu oraz nastroju, częste oddawanie moczu czy też nabrzmiałe, bolesne piersi, nasuwa Ci się pytanie: Czy jestem w ciąży? Na szczęście, w dzisiejszych czasach można w prosty i szybki sposób to sprawdzić, wykonując test ciążowy w domu. Po uzyskaniu wyniku dla 100% pewności powinnaś zrobić również badanie krwi w laboratorium wskazujące poziom hormonu beta HCG.

Jak działa test ciążowy?

Domowe testy ciążowe możemy kupić w każdej aptece lub drogerii. Wykrywają one hormon ciążowy, nazywany gonadotropiną kosmówkową -hCG. Hormon beta HCG jest wytwarzany przez kobietę około 8 dnia po zapłodnieniu. Wydziela się on przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową w momencie, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy.  Oznacza się go w moczu lub we krwi. Testy ciążowe różnią się czułością na ten hormon, dlatego też szczególnie we wczesnym stadium ciąży mogą być zróżnicowane pod względem skuteczności. Poziom hCG przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży bardzo szybko wzrasta.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Termin przeprowadzenia testu zależy od czułości testu. Im niższe stężenie hormonu wykrywa test, tym szybciej możemy go zrobić i uzyskać prawdopodobny wynik. Przeprowadzenie testu ma sens nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji. Na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wykonanie go w terminie planowanej miesiączki, w przybliżeniu 14 dni od uwolnienia komórki jajowej. Najbezpieczniej jest zrobić test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu w domu, ponieważ zbyt wcześnie zrobiony test może być ledwo widoczny jako dodatni, przez co można uznać go omyłkowo za negatywny. Zaletą domowych testów jest zachowanie prywatności oraz uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Niestety, pomimo zaistniałej ciąży domowe testy mogą pokazać negatywny wynik. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, a dolegliwości pozostały i nie pojawiła się miesiączka, test należy powtórzyć za kilka dni lub też udać się do przychodni w celu wykonania badania poziomu beta HCG z krwi.

Jakie są rodzaje testów ciążowych i jak poprawnie je wykonać?

W aptekach oraz w większych sklepach znajdziemy dużą gamę testów ciążowych. Każdy ma takie samo przeznaczenie, ale różnią się one sposobem użycia. Do każdego domowego testu ciążowego używamy moczu i co najważniejsze musi to być poranny mocz, w którym jest najwyższe stężenie hCG. Testy dają ok. 95% wiarygodności, jeśli zostaną wykonane po około 10 dniach od stosunku.

Domowe testy ciążowe mogą się od siebie różnić,  w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy się zapoznać się z instrukcją.

Ceny testów ciążowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju testu. Najtańsze są płytkowe, za które możemy zapłacić od 3 zł do około 10 zł w aptekach internetowych, testy strumieniowe kosztują podobnie. Natomiast cyfrowe testy ciążowe są droższe od płytowych i strumieniowych. Kosztują one około 25 zł.

Test płytkowy

Płytkowy test ciążowy jest najczęściej wybieranym testem. Ma kształt prostokąta z dwoma okienkami. W mniejsze okno zakrapla się mocz, a w większym odczytuje wynik testu.

Aby go poprawnie wykonać, do pojemniczka pobierz próbkę moczu, wyjmij test z opakowania, połóż na równej powierzchni. Pipetką nanieś ok. 4 krople moczu do wyznaczonego okienka. Odczekaj czas podany w instrukcji. Pierwsza linia może pojawić się już około 1 minuty. Po upływie 5 minut nie wolno odczytywać wyniku, gdyż w wyniku zachodzących reakcji chemicznych może być on błędy.

Test strumieniowy

Strumieniowy test ciążowy kształtem przypomina flamaster. Posiada on specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola do odczytu.

W celu prawidłowego wykonania testu wyjmij go z opakowania i zdejmij nasadkę. Trzymając za uchwyt, umieść pod strumieniem moczu końcówkę testu, która znajdowała się pod ochronką. Pasek testowy musi być całkowicie zamoczony. Następnie, nałóż z powrotem nasadkę i zaczekaj około 5 minut (zgodnie z instrukcją), aby sprawdzić wynik.  Pamiętaj! Po upływie wyznaczonego czasu wynik testu może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Test paskowy

Paskowy test ciążowy jest również bardzo prosty do wykonania. Ma on trzy opcje wyniku: pozytywny, negatywny oraz błędny. Aby poprawnie wykonać test paskowy, zbierz mocz do pojemnika, a rozpakowany paseczek zanurz w pojemniczku strzałkami skierowanymi do dołu, na głębokość określoną dołączoną miarką. Trzymaj pasek w moczu, aż na dolnej krawędzi pojawi się czerwone zabarwienie (nie przekraczając około 10-15 sekund). Wyjmij i połóż pasek na suchej płaszczyźnie. Ostateczny wynik zobaczysz między 3. a 10. minutą. Po upływie czasu wyznaczonego w instrukcji test może wskazywać błędny wyniki, ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Cyfrowy test ciążowy

Do kupienia mamy również bardziej zaawansowaną postać testów strumieniowych i paskowych – cyfrowe testy ciążowe. Różnią się one sposobem odczytywania wyników. W miejscu, w którym w tradycyjnych  testach pojawiają się barwne kreski, w testach cyfrowych znajduje się wyświetlacz. Wyniki takiego testu pojawiają się w postać plusa lub minusa, mogą być również w postaci komunikatu słownego.

Przeczytaj również:
Jak przygotować swoje ciało do ciąży?

Jak poprawnie odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik testu może być:

 • pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny. W testach cyfrowych ciążę oznacza znak (+) na wyświetlaczu lub komunikat słowny (tak).
 • negatywny (oznacza brak ciąży): w przypadku testów tradycyjnych, gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak jakiejkolwiek linii w obszarze (T) to wynik jest negatywny. W przypadku testów cyfrowych brak ciąży oznacza symbol () lub komunikat słowny (nie).
 • błędny wynik (należy powtórzyć test): jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C) jego wynik jest błędny. Wówczas należy wykonać kolejny test przy użyciu nowego, nierozpakowanego wcześniej testu ciążowego. Cyfrowy test ciążowy wskazuje błędny wynik poprzez komunikat słowny (error) lub brak jakiegokolwiek komunikatu.

Przeczytaj również:
Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Na czym polega test ciążowy online?

Skierowany jest on dla kobiet, które nie mają testu ciążowego w domu, ale mają objawy ciążowe i chcą rozwiać wątpliwości, czy są w ciąży. Jest on darmowy, do przeprowadzenia bez wychodzenia z domu. Test ciążowy online określa, czy dane symptomy mogą wskazywać na ciążę. Nie jest on jednak w 100% miarodajny i nie należy go traktować jako podstawę do ostatecznego wyniku. W trakcie rozwiązywania testu należy być zupełnie szczerą i odpowiadać zgodnie z prawdą. Jeśli nie jesteś pewna odpowiedzi, zaznacz odpowiedź najbardziej zbliżoną prawdzie. Należy pamiętać, że ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog w trakcie badania.

Przeczytaj również:
Wiek ciąży – ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu?

Czy test ciążowy może się mylić?

Producenci zapewniają o 95-99% skuteczności testów ciążowych, więc istnieje prawdopodobieństwo uzyskania błędnego wyniku. Może to wynikać, ze zbyt wczesnego wykonania testu od odbytego stosunku (zbyt wczesna ciąża) lub wady produktu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku należy udać się na wizytę do ginekologa w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Niezależnie od wybranego rodzaju testu ciążowego, pamiętaj, aby przed jego wykonaniem zapoznać się dokładnie z załączona instrukcją. Każdy test, w zależności od rodzaju i producenta, posiada wytyczne, których należy bezwzględnie przestrzegać. Ważne, aby test ciążowy odczytać w czasie określonym przez producenta. Jeśli czas ten będzie dłuższy, mocz może wejść w interakcję z substancją chemiczną zawartą w teście i pokazać fałszywy wynik. Jeśli mimo negatywnego wyniku, odczuwasz pierwsze symptomy ciąży, udaj się do laboratorium na badanie poziomu hormonu beta HCG we krwi. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy umówić się do lekarza ginekologa w celu ustalenia dalszych badań oraz prawidłowego prowadzenia ciąży pod kontrolą medyczną.

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Ciąża a malowanie paznokci

Nie ma zdecydowanych przeciwwskazań do malowania paznokci w ciąży. Jeżeli przyszła mama toleruje zapach lakieru i ma taką potrzebę, może…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Ewa pisze:

  Ciąża oh wiem właśnie jestem w ciąży chyba ??? Bo sprawdzałam już 3 razy.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Gratulacje! ??

 2. Ania pisze:

  hej mam pytanie ile od dnia nie dostania miesiączki można zrobić test ciążowy?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Test ciążowy warto wykonać ok. 7 – 10 dni od przewidywanego dnia wystąpienia miesiączki.

 3. Madzia pisze:

  Jeżeli ma się nieregularne miesiączki to w jakim dniu należy zrobić test, aby wyszedł prawidłowo?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   A kiedy była ostatnia miesiączka? Jaka jest średnia długość cyklu?

 4. Kuba pisze:

  Nasikałem dla żartów na test ciążowy i wyszło, że jestem w ciąży – ale jestem facetem, czy to normalne?

  1. mgr farm. Magdalena Fuszara pisze:

   Dzień dobry Panie Kubo,

   to nie jest prawidłowe, jeżeli mężczyźnie test ciążowy pokazuje pozytywny wynik. Może to być oznaką niektórych poważnych chorób, proszę się jak najszybciej skonsultować z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 5. Terter pisze:

  Czy test ciążowy zawsze działa poprawnie?

 6. Weronika pisze:

  Mam beta hcg 1851.98 czy jest to ciąża dodam że 3 testy pozytywne.

  1. Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini pisze:

   W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego powinna Pani skontaktować się z ginekologiem.

 7. Osasuna pisze:

  Witam,
  zrobiłam juz dwa testy. Pierwszy w dniu spodziewanej miesiaczki,a drugi 4 dni pozniej. Niestety, wyszly negatywne. Ale okresu nadal brak.

 8. Kasia pisze:

  Dziewczyny pomóżcie mi. Zrobiłam ostatnio 2 testy ciążowe i wyszły bardzo jasne kreski po tyg powtórzyłam testy i wyszły tylko po 1 kresce. Co mam myśleć ?

 9. Marta pisze:

  Czy nie można więcej wlać niż 3 krople do testu płytkowego? I czy trzeba czekać dłużej jeżeli test się cały zrobił i była jedna kreska? Czy wynik odrazu jest prawidłowy?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Aby wynik testu można było uznać za wiarygodny, należy przestrzegać zaleceń producenta. W tym przypadku należy więc umieścić na teście 3 krople. Wynik odczytuje się po ok. 5 minutach, a sprawdzenie testu po dłuższym okresie czasu może dać fałszywy wynik. Oczywiście te parametry (ilość kropel czy czas odczytu) mogą się różnić między testami, dlatego w każdym przypadku należy najpierw przeczytać instrukcję. Jeżeli po wykonaniu testu będzie miała Pani wątpliwości, warto wykonać drugi test lub badanie beta HCG z krwi.

 10. Anna pisze:

  będę robić pierwszy raz test taki (wolałabym go najpierw zrobić zanim pójdę do lekarza) i jaki byłby najwygodniejszy i najprostszy w użyciu dla kogoś kto robi pierwszy raz taki test

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pani Anno, najwygodniejszy i najłatwiejszy w użyciu będzie test płytkowy.

 11. Anonim pisze:

  Co oznacza jedna kreska c na teście ciążowy

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Wyłącznie jedna kreska C (control) na teście ciążowym to obszar kontrolny, który wskazuje czy test został prawidłowo wykonany. Jeżeli kreska znajduje się wyłącznie w obszarze C to wynik odczytuje się jako negatywny. Proszę jednak mieć na uwadze, że test nie potwierdza ciąży, ale też jej nie wyklucza. Aby uzyskać pewność najlepiej wynikać badanie beta HCG z krwi.

 12. PozytywnyTest.pl pisze:

  Co oznacza jedna kreska na teście ciążowy?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Jedna kreska na tekście ciążowym świadczy o braku ciąży.

 13. Ewa pisze:

  Dzień dobry. Mam pytanie jeśli dni płodne miałam ale takie wysoka szanse 30 Kwietnia ale 1 maja miałam owulacja a i tak się w te dni kochaliśmy kilka razy to jest już możliwość ze jest ciąża? Dodam że staramy się od pół roku ale za każdym razem jeśli on jest w polsce nie mam dni płodnych

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Najbardziej płodne dni to dzień przed owulacją oraz dzień owulacji, jednak komórka jajowa jest w stanie przeżyć ok. 24-36 godzin, więc jest szansa na zajście w ciążę. Proszę poczekać ok. 7 dni i wykonać test ciążowy dostępny w aptece. Należy go wykonać rano, kiedy jest największe stężenie gonadotropiny. Jeśli nie chce Pani czekać, można wykonać test ciążowy z krwi hCG w laboratorium.

 14. Anna pisze:

  witam 7 września miałam okres 12 mi się skończył miałam tylko pieszczoty 1witam 7 września miałam okres 12 mi się 6 wzięłam escapelle po 5 dniach dostałam krwawienia 3 dni teraz powinnam dostać okres i 5dni mi się spóźnia mam biały przezroczysty śluz czasem i biały czasami jak klei co mam robić test po 34 dniach od pieszczot czy jest wiarygodny proszę o pomoc

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, jeśli podejrzewa Pani, że może być w ciąży należy wykonać test ciążowy w domu lub udać się do przychodni, gdzie zostanie wykonany test betaHcg z krwi.

 15. MMagda frej lat 28lat pisze:

  Tak

Czytaj także
08 lutego 2019 mgr farm. Anna Ochenkowska
25 października 2021 Alicja Olewiecka
10 maja 2019 mgr Gabriela Eliasz-Łukasiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)