Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Darmowa Dostawa 09-10.09
X - Ekspert kosmetyczny 14.09 światowy dzień azs
X - Odporność w szkole i przedszkolu
X - Aurovitas Flexistav
X - Unia Unituss
10

Jak pobrać próbkę moczu do badania laboratoryjnego?

Słuchaj artykułu

Wiele podstawowych badań opiera się na sprawdzeniu zawartości składu chemicznego czy bakteriologicznego moczu. Stąd też warto wiedzieć, jak przygotować się do pobrania próbki, jak dokonać poboru oraz jak długo można przechowywać próbkę, zanim trafi ona do laboratorium. 

Jak pobrać próbkę moczu do badania laboratoryjnego?

Jak przechowywać mocz do badania? 

W aptekach można nabyć pojemnik na mocz. Zazwyczaj wygląda on jak zakręcany, szeroki słoiczek, choć zdarza się również, że przypomina kształtem probówkę. Dostępne są dwa typy pojemników na mocz – jałowy (sterylny) i niejałowy. Czym się od siebie różnią i jaki powinniśmy wybrać? Zasada jest prosta – jeśli poddajemy się badaniu ogólnemu, to wystarczy zakupić pojemnik niejałowy. Jeśli zaś chcemy sprawdzić mocz pod względem obecności infekcji bakteryjnej, powinniśmy zaopatrzyć się w pojemnik jałowy. 

Przygotowanie do pobrania próbki 

Dzień przed planowanym pobraniem próbki powinniśmy unikać wzmożonej aktywności fizycznej oraz zastosować podstawową dietę. Przede wszystkim zrezygnujmy z diety wysokobiałkowej. Należy też pamiętać, aby nie pić alkoholu, nawet w małej ilości. 

Ponieważ mocz do próbki powinniśmy pobrać rano, należy zadbać wcześniej o toaletę miejsc intymnych, podmywając się wodą z mydłem (na ten czas warto zrezygnować ze stosowanych kosmetycznych płynów do higieny intymnej, które mogą zafałszować wyniki badania) i wycierając się jednorazowym ręcznikiem papierowym.


Produkty do badania moczu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Technika pobierania moczu 

Pobieranie próbki moczu powinno następować zaraz z rana, kiedy to oddajemy pierwszy mocz danego dnia. Wiąże się to z faktem, iż poranny mocz jest najmniej zmieniony czynnikami zewnętrznymi – dietą, wysiłkiem fizycznym, higieną i dodatkowo zawiera najwięcej składników ze względu na długi czas filtracji

Podczas wizyty u lekarza zazwyczaj dostajemy wytyczne, aby pobrać mocz ze środkowego strumienia. Co to oznacza? Środkowy strumień to mocz, który oddajemy w drugiej połowie mikcji (oddawania moczu). Pierwsza partia moczu zostaje odrzucona (do muszli klozetowej) ze względu na to, że zawiera ona kultury bakterii zgromadzone w cewce moczowej. 

Mocz pobieramy do pojemnika. Jeśli posłuży on do badania bakteriologicznego, musimy pamiętać, aby użyć pojemnika jałowego. W takiej sytuacji powinniśmy wyciągnąć pojemnik z foliowego zabiezpiecznia tuż przed pobraniem moczu, odkładając wieczko wewnętrzną stroną do góry i nie dotykając wewnętrznych ścianek pojemnika. Ilość moczu potrzebna do badania powinna zostać określona przez laboratorium, do którego oddamy naszą próbkę. 

Uwaga! Próbki moczu nie powinno się pobierać w trakcie menstruacji ani bezpośrednio przed

Jak długo możemy przechowywać próbkę moczu? 

Ze względu na szybką możliwość skolonizowania próbki przez bakterie mocz powinien być oddany maksymalnie do dwóch godzin od pobrania próbki. Im dłużej będziemy zwlekać, tym większe prawdopodobieństwo nadkażeniu próbki, a rzetelność wyniku badania spadnie. 

Trzymając się powyższych reguł, możemy być pewni, że oddamy do laboratorium poprawnie pobraną próbkę, uzyskując tym samym wiarygodny wynik badania.

Przeczytaj również:
Badanie ogólne moczu – o czym mówią jego wyniki?  
Czym jest posiew moczu?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę