Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
3

Częste wizyty w toalecie? To może być częstomocz

Słuchaj artykułu

Częste oddawanie moczu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie mogą być przyczyny częstomoczu? Jakie inne objawy temu towarzyszą? Przeczytaj w artykule!

Częste wizyty w toalecie? To może być częstomocz

Czym jest częstomocz? 

Oddajesz mocz częściej niż 8 razy w ciągu doby? To może być częstomocz. W wielu przypadkach wiąże się to z mniejszą objętością jednorazowo oddawanego moczu. Częstomocz może występować całą dobę, ale również tylko w dzień lub w nocy. Zdrowy człowiek w nocy oddaje mocz nie częściej niż raz. Jeśli zdarza Ci się to więcej razy, możesz mieć do czynienia z nykturią. 

Przyczyny częstomoczu 

  • Infekcje bakteryjne układu moczowego – przede wszystkim pęcherza moczowego. W ich przebiegu możesz odczuwać pieczenie, ból, parcie na mocz. 
  • Cukrzyca – zaburzenia gospodarki węglowodanowej i zwiększone wydalanie glukozy z moczem prowadzą do zwiększenia objętości produkowanego moczu. 
  • Choroby prostaty – najczęstszą spośród nich jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. W jego przebiegu oddawanie moczu jest utrudnione i częste, zwłaszcza w nocy. Może to zaburzać ciągłość Twojego snu. Pamiętaj, że ryzyko wystąpienia tej dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem. 
  • Zaburzenia czynnościowe pęcherza moczowego – takie jak nadreaktywność mięśnia wypieracza, naglące nietrzymanie moczu czy jego wysiłkowe nietrzymanie. 
  • Przewlekła niewydolność serca – praca serca i nerek jest ze sobą ściśle związana. Niewydolność jednego z tych narządów odbija się na pracy drugiego. 
  • Działanie niektórych leków – zwłaszcza moczopędnych (np. furosemid, torasemid, hydrochlorotiazyd). Ich celem jest zwiększenie ilości wydalanego moczu. 
  • Przewlekła niewydolność nerek – w niektórych jej stadiach dochodzi do zwiększenia ilości wydalanego moczu. 
  • Ostra niewydolność nerek – w fazie wielomoczu nerki wytwarzają większą ilość moczu. Wymusza to częste wizyty w toalecie. 
  • Zaburzenia elektrolitowe – zwiększone lub obniżone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia lub hipokaliemia). 
  • Choroby endokrynologiczne – takie jak moczówka prosta. 
  • Polidypsja psychogenna – picie dużej ilości płynów wynikające z zaburzeń psychicznych. 
  • Inne – m.in. kamica nerkowa, choroba nowotworowa, ciąża.

Stosowane w infekcjach bakteryjnych układu moczowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Częstomocz – objawy towarzyszące 

Objawy dyzuryczne 

Są to trudności związane z niewielką objętością moczu. Możesz odczuwać ból i pieczenie w czasie mikcji. Pojawiają się też bolesne i naglące parcie na pęcherz oraz trudności w utrzymaniu moczu. Często są one obecne w przypadku infekcji układu moczowego, zwłaszcza dotyczących pęcherza moczowego. 

Wielomocz 

Zwiększenie ilości wydalanego moczu powyżej 2500 ml na dobę. Występuje w wielu schorzeniach wymienionych wyżej. Możesz doświadczyć go, jeśli przyjmujesz leki moczopędne. 

Nietrzymanie moczu 

Może być objawem w przebiegu infekcji. Występuje też w zaburzeniach pracy mięśni pęcherza moczowego, chorobach gruczołu krokowego, schorzeniach ginekologicznych i neurologicznych. 

Polidypsja 

To zwiększone pragnienie skutkujące przyjmowaniem powyżej 2500 ml płynów na dobę. Może występować w schorzeniach, w których dochodzi do zwiększenia objętości wydalanego moczu, np. cukrzycy. Występuje też na skutek przyjmowanych leków, np. atropiny, chlorpromazyny. 

Częstomocz to nie jednostka chorobowa, lecz objaw innego schorzenia lub reakcja na przyjmowane leki. Jest także naturalną reakcją organizmu na zwiększone spożycie płynów. Często jednak świadczy o wystąpieniu lub rozwoju poważnej choroby. Nie bagatelizuj go!


Stosowane przy nietrzymaniu moczu

Przeczytaj również:
Polidypsja. Przyczyny i diagnostyka nadmiernego pragnienia


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Franek E., Kokot F., Zaburzenia oddawania moczu, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2022, s. 1595. 
  • Duława J., Zakażenia układu moczowego, Wielka Interna – Nefrologia, wyd. Medical Tribune Polska, wyd. elektroniczne, dostęp 28.10.2022. 
  • Myśliwiec M., Przewlekła choroba nerek, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2022, s.1626-1633. 
  • Myśliwiec M., Drabczyk R., Ostre uszkodzenie nerek, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2022, s.1615-1622. 
  • Witek P, Zgliczyński W., Choroby tylnego płata przysadki, Wielka Interna – Endokrynologia, wyd. Medical Tribune Polska, wyd. elektroniczne, dostęp 28.10.2022. 
  • Araszkiewicz A., Zozulińska-Ziółkiewicz D., Wywiad u chorego na cukrzycę, Wielka Interna – Diabetologia, wyd. Medical Tribune Polska, wyd. elektroniczne, dostęp 28.10.2022. 
  • Drabczyk R., Kokot F., Pragnienie zwiększone, Interna – Mały Podręcznik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, wyd. elektroniczne, dostęp 28.10.2022.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę