Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny 14.09 światowy dzień azs
X - Odporność w szkole i przedszkolu
X - Aurovitas Flexistav
X - Unia Unituss
2

Alkohol w moczu? Winna może być cukrzyca!

Słuchaj artykułu

Alkohol etylowy to substancja, której spożycie zakorzenione jest w naszej kulturze od tysięcy lat. Wytwarzanie napojów alkoholowych na dużą skalę jest możliwe dzięki drożdżom – grzybom, które w procesie fermentacji glukozy uzyskują energię. Produktem ubocznym tego procesu jest właśnie alkohol. 

Alkohol w moczu? Winna może być cukrzyca!

W jednym z amerykańskich szpitali w Pittsburghu dokonano ciekawego odkrycia. Pacjentka z marskością wątroby i cukrzycą oczekiwała w kolejce do przeszczepu narządu. Warunkiem zakwalifikowania do przeszczepu  jest spełnienie wielu kryteriów zdrowotnych, w tym wykluczenie aktywnego alkoholizmu.  

Mimo zapewnień pacjentki o abstynencji alkoholowej testy moczu wykazywały obecność dużej ilości wydalanego alkoholu, toteż chora została skierowana na oddział leczenia uzależnień. Warto zaznaczyć, że laboranci analizujący próbki moczu wspominali, że z moczu wręcz można było wyczuć zapach alkoholu. 

Następnie pacjentka wróciła na poprzedni oddział, gdzie ponownie wykazano obecność alkoholu w moczu. Zadecydowano więc, by zbadać krew pacjentki pod kątem obecności alkoholu. Wynik był ujemny. Po bardziej wnikliwych badaniach stwierdzono, że za obecność etanolu w moczu odpowiada zakażenie pęcherza moczowego drożdżami – grzybami wykorzystywanymi od dawna w produkcji alkoholu.  

Sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby nie cukrzyca – choroba, w przebiegu której w moczu pacjentki znajdowała się glukoza – pożywka dla drożdży oraz substrat do produkcji alkoholu. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W medycynie znane są przypadki pacjentów, u których niewłaściwa mikroflora jelitowa produkowała etanol. Związek następnie wchłaniany był przez śluzówkę do krwiobiegu. Jak mówią lekarze ze szpitala w Pittsburghu, opisywany przypadek jest wyjątkowy, jednak dolegliwość może dotyczyć większej grupy pacjentów.

Przeczytaj również:
Cukrzyca – w jaki sposób się ją leczy?

Źródło: 

Kruckenberg KM, DiMartini AF, Rymer JA, et al. Urinary Auto-brewery Syndrome: A Case Report. Ann Intern Med. 2020; [Epub ahead of print 25 February 2020]. doi: https://doi.org/10.7326/L19-0661

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę