16
18 marca 2021

Jak pomóc partnerowi, który ma problemy z erekcją?

Kłopoty z erekcją to nie tylko zmartwienie mężczyzny. Dotyczą też partnerki, ponieważ wpływają na jakość relacji. Mogą podważać wiarę we własną atrakcyjność i trwałość związku. Jedną z substancji stosowaną w leczeniu problemów z erekcją jest sildenafil. Jak działa i jak go zażywać? 

Problemy z erekcją – z czego wynikają? 

Zaburzenia wzwodu mogą dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Bywają efektem przemęczenia, stresu, kryzysu w związku, mogą być także objawem nadciśnienia, miażdżycy i cukrzycy. Dlatego gdy wystąpią, warto skonsultować  się z lekarzem. 

Pierwsze łóżkowe niepowodzenie może skutkować unikaniem seksu przez mężczyznę w obawie przed kolejną porażką. Zwłaszcza że lęk przez nieudanym stosunkiem może powodować stres uniemożliwiający erekcję. Obniżeniu ulega także samoocena mężczyzny. Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie myśli, że taki problem mógłby ich dotyczyć i próbuje szukać winy po stronie partnerki.  

Jak leczyć problemy z erekcją? 

W Internecie można znaleźć oferty różnych specyfików poprawiających sprawność seksualną. Niestety najczęściej są to obietnice bez pokrycia. Lepiej zaufać medycynie. Działanie dopuszczonego ponad 20 lat temu przez organy rejestrujące leki sildenafilu zostało dokładnie przebadane. Sprawdzone są też długofalowe skutki jego stosowania.  Aktualnie jest to najdokładniej przebadana substancja stosowana w zaburzeniach erekcji. Pomaga zarówno młodszym, jak i starszym mężczyznom.  Seksuolodzy dowodzą, że satysfakcjonujące życie seksualne cementuje związek, poprawia samoocenę, zdrowie i zadowolenie z życia.  

Co to jest sildenafil i jak działa?  

Sildenafil jest dobrze przebadaną substancją  stosowaną w  zaburzeniach erekcji. Nie jest przeznaczony dla kobiet. Nie zwiększa też ochoty na seks i pożądania, ale wywołuje erekcję, rozszerzając naczynia krwionośne, przez co ułatwia napływ krwi do prącia u osób pobudzonych seksualnie (podnieconych). Umożliwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu pozwalającego odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Jeszcze do niedawna leki z sildenafilem można było kupić tylko na receptę. Obecnie w aptekach są dostępne tabletki bez recepty w dawce 25 mg i 50 mg.  

Jak zażywać sildenafil? 

Tabletki z sildenafilem należy kupować wyłącznie w aptece. Wówczas mamy pewność, że pochodzą one z bezpiecznego źródła. Przed zastosowaniem trzeba wypełnić specjalną ankietę – narzędzie diagnostyczne i przeczytać ulotkę, które są dołączone do opakowania.  

Planując miłosne igraszki, mężczyzna powinien zażyć tabletkę godzinę przed stosunkiem. Posiłek może opóźnić działanie sildenafilu. Aby lek zaczął działać, mężczyzna musi być pobudzony seksualnie (podniecony). Sildenafil przywraca zaburzony mechanizm erekcji. Dla wielu panów już samo posiadanie takiej tabletki buduje pewność siebie, odtwarza poczucie kontroli nad własnym ciałem i pozwala cieszyć się seksem. Dlatego w razie problemów z erekcją, warto mieć sildenafil pod ręką. 

Źródła: 

 1. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii. PZWL, Warszawa 2015. 
 2. Jakima S., Zakliczyńska H., Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego (dostęp: 08.03.2021). 
 3. Cichoń W., Grabski B., Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://seksuologia.mp.pl/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne (dostęp: 08.03.2021). 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Aktualnie trwają badania nad opracowaniem niehormonalnej tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Substancja aktywna w tabletkach antykoncepcyjnych została przetestowana klinicznie na myszach.…

Zobacz więcej

Jaki nawilżający żel intymny dla przyszłych rodziców?

Najbardziej popularnymi i najbezpieczniejszymi preparatami nawilżającymi są żele nawilżające z kwasem mlekowym. Są to typowe preparaty apteczne zalecane w problemach…

Zobacz więcej

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych polega na hamowaniu owulacji (jajeczkowania). Ponadto następują zmiany w śluzie szyjki macicy, które blokują zagnieżdżenie komórki…

Zobacz więcej

Czy leki na potencję można łączyć z alkoholem?

Generalnie nie powinno się przyjmować żadnych leków w połączeniu z alkoholem. Etanol w połączeniu z sildenafilem (jeśli nie są przyjmowane…

Zobacz więcej

Suplementy diety na płodność

Bardzo często problemy z płodnością związane są z nieodpowiednim dostarczaniem z diety niezbędnych witamin i mikroelementów, takich jak cynk, koenzym…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Andrzej pisze:

  Czy polecacie Państwo metodę ESWT na leczenie erekcji?

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry.
   Metoda ESWT jest wykorzystywana w leczeniu choroby Peyroniego, która może zaburzać występowanie erekcji. Do takiego zabiegu pacjent musi zostać zakwalifikowany przez lekarza urologa.

Czytaj także
29 grudnia 2021 lek. Rafał Suchodolski
30 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
18 sierpnia 2020 Halina Pilonis
08 października 2019 mgr farm. Bartosz Petrykowski
16 sierpnia 2018 mgr farm. Magda Jabłonowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)