Metody powiększania prącia
Brak zadowolenia z długości penisa bardzo często powoduje niezadowolenie z życia seksualnego, problemy z erekcją, spadek samooceny i brak pewności siebie. Nieprawidłowa edukacja seksualna (lub jej brak), wraz z silnie zakorzenionymi wśród Polaków mitami na temat długości prącia, generują popyt na metody mające powodować jego wydłużenie. Niestety, większość z nich nie działa, a nierzadko ich stosowanie jest obarczone ryzykiem poważnych powikłań.
Według wielu analiz, średnia długość prącia ludzkiego mieści się w przedziale 12,5-14 cm. Przyjmuje się, że długość prącia nieprzekraczająca 7 cm we wzwodzie to mikropenis – stan odbiegający od normy, mogący świadczyć o problemach zdrowotnych.
Niechirurgiczne metody powiększania prącia
Pompka erekcyjna
Mechanizm działania pompki erekcyjnej jest dość prosty – należy założyć go do nasady prącia i upewnić się, że szczelnie je obejmuje. W przestrzeni, w której znajduje się penis, obniża się ciśnienie. W efekcie do członka „zasysana” jest krew, co powoduje jego fizyczne powiększenie.
Metoda ta jest często używana do leczenia impotencji i zaburzeń erekcji, jednak nie ma żadnego dowodu pozwalającego stwierdzić, że dzięki jej działaniu możliwe jest wydłużenie penisa.
Wydłużanie penisa (trakcyjne lub z obciążeniem)
Wydłużanie penisa następuje poprzez nałożenie na prącie urządzenia, które z jednej strony opiera się na podbrzuszu w okolicach nasady, a z drugiej na koronie żołędzi prącia. Inny sposób polega na zawieszaniu obciążników na prąciu. Mechanizmy te wykorzystują zdolność tkanek do wydłużania się.
Istnieją dowody na skuteczność tej metody, szczególnie u pacjentów z mniejszym prąciem i z użyciem mechanizmu trakcyjnego (pierwszy z opisanych). Istnieje jednak ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia prącia, dlatego przed decyzją o użyciu jednej z metod należy zapytać o zdanie specjalisty urologa lub seksuologa.
Tabletki, żele, maści, okłady
Wszelkie przeprowadzone badania wskazują, że produkty te nie mają żadnego działania, które jest w stanie zwiększyć grubość czy długość prącia.
Jelqing
Metoda mająca swoje korzenie w starożytnej Arabii. Przypomina masturbację, jednak zaleca się, aby penis nie był w pełnej erekcji. Technika polega na przesuwaniu dłoni obejmującej prącie przy samej nasadzie, w kierunku żołędzi, cały czas zaciskając. Powoduje to zwiększenie ciśnienia krwi w dalszej części prącia.
Również i ta metoda nie ma poparcia naukowego, a obarczona jest ryzykiem uszkodzenia prącia.
Chirurgiczne metody powiększania prącia
Przecięcie więzadła wieszadłowego prącia
Więzadło wieszadłowe prącia to struktura włóknista, jednym końcem przyczepiona do spojenia łonowego a drugim do nasady prącia. Przecięcie więzadła powoduje „opadnięcie” prącia, co wizualnie zwiększa jego długość (nawet o 2 cm). Metoda ta jest obarczona powikłaniem, ponieważ struktura ta wspomaga utrzymanie prącia we wzwodzie. Po jej przecięciu możliwe jest wystąpienie trudności podczas stosunku seksualnego przez brak kontroli nad wzwodem.
Wypełnienie tłuszczem lub kwasem hialuronowym
Zwiększanie grubości i długości prącia jest możliwe również dzięki wypełnianiu różnymi materiałami. Wypełnianie tłuszczem wymaga obecności dostatecznej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha lub ud, dlatego niska zawartość tej tkanki będzie przeciwwskazaniem do wykonania procedury. Zdolność organizmu do „wchłaniania” przeszczepionej tkanki tłuszczowej skutkuje koniecznością powtarzania procedury nawet już po kilku miesiącach, by przywrócić pożądany efekt.
Wypełnienie kwasem hialuronowym wymaga rzadszego uzupełniania i cieszy się większym zadowoleniem pacjenta.
Poza klasycznymi powikłaniami operacyjnymi, takimi jak zakażenia czy krwiaki, działaniem niepożądanym może okazać się zmiana kształtu prącia na nieregularny.
Liposukcja
U mężczyzn otyłych tkanka tłuszczowa pokrywająca podbrzusze w okolicy łonowej może „przykrywać” prącie u nasady. Odessanie tłuszczu z okolicy łonowej może optycznie zwiększyć długość prącia. Ważne jest, aby po zabiegu zmienić styl życia i dietę, aby tkanka tłuszczowa ponownie nie wypełniła okolicy łonowej.
Przeczytaj również:
Jak zadbać o męską płodność?