Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy, leczenie
Prostata to gruczoł, który jest częścią męskiego układu rozrodczego. Jest umieszczony poniżej pęcherza moczowego, przed odbytnicą. Cewka moczowa przebiega przez jego środek. Zapalenie prostaty to stan zapalny obejmujący gruczoł krokowy i czasami również jego okolice. Połowa wszystkich mężczyzn w ciągu swojego życia będzie miało objawy zapalenia prostaty. Jest to najczęstszy problem urologiczny u mężczyzn poniżej 50. roku życia oraz trzeci najczęstszy u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Chorzy ze stanami zapalnymi stercza stanowią około 10% wszystkich mężczyzn zgłaszających się do poradni urologicznych.
Jakie są typy zapalenia prostaty?
Zapalenie prostaty odnosi się do czterech różnych typów zaburzeń dotyczących tego gruczołu.
- typ I – ostre bakteryjne zapalenie prostaty;
- typ II – przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty;
- typ III – zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej (CPPS); IIIA – zapalny, IIIB – niezapalny;
- typ IV – bezobjawowe zapalenie prostaty.
Przyczyny zapalenia prostaty
Poszczególne typy zapalenia prostaty mają różne przyczyny.
Przyczyna przewlekłego bólu miednicy mniejszej (CPPS) nie jest do końca znana. Ten typ zapalenia może być spowodowany obecnością określonych związków w moczu, odpowiedzią układu odpornościowego na poprzednie infekcje dróg moczowych lub uszkodzeniem nerwów w okolicy miednicznej.
Ostre i przewlekle bakteryjne zapalenia prostaty są spowodowane infekcją bakteryjną. W 60-80% przypadków jest to bakteria gram-ujemna – Escherichia coli.
Objawy zapalenia prostaty
Objawy mogą się różnić w zależności od typu i przyczyny zapalenia prostaty. Mężczyźni z typem IV (bezobjawowym zapaleniem prostaty) nie mają żadnych symptomów choroby.
Osoby z przewlekłym bakteryjnym zapaleniem prostaty lub przewlekłym bólem miednicy mniejszej (CPPS) doświadczają objawów trwających minimum 3 miesiące. Mogą to być:
- ból w prąciu lub jądrach promieniujący do lędźwi,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- bolesność podczas oddawania moczu (dysuria),
- słaby przepływ moczu przez cewkę podczas oddawania moczu,
- bolesna ejakulacja lub ból podczas stosunku,
- krew w nasieniu,
- zaburzenia erekcji.
Objawy ostrego bakteryjnego zapalenia prostaty pojawiają się nagle. Zaliczamy do nich:
- potrzebę częstszego oddawania moczu,
- gorączkę i dreszcze,
- uczucie palenia lub ból podczas oddawania moczu,
- słaby strumień moczu.
Ostre a przewlekłe zapalenie prostaty
Ostre bakteryjne zapalenie prostaty występuje nagle i trwa przez krótki czas, podczas gdy zapalenie przewlekłe rozwija się powoli i trwa przez długi czas, często przez lata. Przewlekłe zapalenie prostaty rozpoznaje się, gdy objawy trwają dłużej niż 3 miesiące.
Jak leczyć zapalenie prostaty?
Leczenie jest zależne od przyczyny i typu zapalenia prostaty.
- Bezobjawowe zapalenie prostaty – nie wymaga leczenia.
- Ostre bakteryjne zapalenie prostaty – leczy się je z wykorzystaniem antybiotyków. Leczenie trwa minimum 2 tygodnie, jednak infekcja może nawrócić.
- Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty – również leczy się je antybiotykami, jednak leczenie jest dłuższe. Urolog może przepisać niską dawkę antybiotyku nawet na 6 miesięcy, by zapobiec nawracajacym infekcjom. Można też zastosować kombinacje różnych leków, jeśli infekcje nawracają.
- Zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej – celem leczenia CPPS jest łagodzenie bólu, dyskomfortu i stanu zapalnego. Ze względu na szerokie spektrum objawów nie istnieje jeden sposób leczenia, który pomoże każdemu pacjentowi. W typie zapalnym IIIA stosuje się antybiotykoterapię, a w obu typach (IIIA oraz IIIB) urolog może przepisać leki rozluźniające mięśnie w okolicy gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Nieleczone zapalenie prostaty może prowadzić do wytworzenia ropnia w gruczole krokowym, zapalenia narządów płciowych, dysfunkcji seksualnej, a nawet sepsy. Aby tego uniknąć, w przypadku zauważenia alarmujących objawów należy udać się do lekarza.
Przeczytaj również:
Prostata – jak zadbać o jej zdrowie?
Czym jest łagodny rozrost prostaty (BPH)?
Źródła:
- https://www.nhs.uk/conditions/prostatitis/.
- National Institute od Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, ‘Prostatitis: Inflammation of the Prostate’, https://www.niddk.nih.gov/, 2014.
- Prostatitis – zapalenie gruczołu krokowego Krzysztof Szkarłat artykuł ukazał się w Przeglądzie Urologicznym 2007/5 (45).
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15319-prostatitis.
- Drewa T, Juszczak K. Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.