Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
11

Masaż prostaty. Jak go wykonać?

Słuchaj artykułu

Masaż prostaty to jedna z metod diagnostycznych, a także technika stymulacji seksualnej. Co warto o nim wiedzieć? Jakie choroby można dzięki niemu rozpoznać? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania masażu prostaty? 

Masaż prostaty. Jak go wykonać?

Prostata – co to jest? 

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to męski narząd płciowy. Jest zbudowana z dwóch płatów, połączonych są ze sobą węziną. Kształtem przypomina spłaszczony stożek. 

Prostata znajduje się pod pęcherzem, a przez jej środek przebiega cewka moczowa. Dlatego też przy przeroście prostaty mogą pojawić się trudności w oddawaniu moczu. Tylna część prostaty przylega bezpośrednio do odbytnicy. Gruczoł ten jest otoczony torebką z mięśni gładkich, które kurczą się podczas wytrysku. 

Podstawową funkcją prostaty jest produkcja płynu wchodzącego w skład nasienia. Znajdują się w nim plemniki, a sama wydzielina je odżywia, ułatwia ich transport i pozwala przeżyć w organizmie kobiety. 

Prostata – jakie choroby mogą jej dotyczyć? 

Do chorób związanych z prostatą należą: 

  • przerost prostaty, 
  • ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty, 
  • nowotwór złośliwy. 

Z tego względu powinieneś badać ją regularnie, a po 40. roku życia przynajmniej raz w roku. Jest to szczególnie istotne, jeśli w Twojej rodzinie zdiagnozowano już przypadki nowotworu prostaty. 


W trosce o zdrową prostatę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Masaż prostaty – na czym polega? 

Masaż prostaty to metoda diagnostyczna, która pozwala wykryć przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Wykorzystuje się do niej test 4 szklanek Mearesa-Stameya. Polega on na wykonaniu posiewu mikrobiologicznego 4 próbek moczu: 

  1. Początkowe 5-10 ml moczu przedstawia florę bakteryjną cewki moczowej. 
  2. Środkowy strumień moczu odpowiada florze bakteryjnej znajdującej się w pęcherzu. 
  3. Wydzielina stercza po wykonaniu masażu prostaty.  
  4. Końcowy strumień moczu po masażu stercza. 

Ostatnie dwie próbki obrazują florę bakteryjną prostaty. Przed ich pobraniem urolog przez ok. minutę wykonuje masaż stercza pacjenta przy pomocy palca, by pobrać z cewki moczowej próbkę wydzieliny gruczołu krokowego. Badanie moczu oraz wydzieliny ze stercza pozwala na wykrycie przyczyny, a także lokalizacji zakażenia bakteryjnego. 

Zabieg trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund. Pacjent najczęściej leży na boku lub przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową. Aby uśmierzyć ból, lekarz może zastosować środek znieczulający – lidokainę.  

Ze względów higienicznych przed wykonaniem masażu pacjent powinien oddać stolec lub zastosować lewatywę. 

Masaż prostaty – skutki uboczne 

Masaż prostaty może przyczynić się do podwyższonego stężenia PSA w surowicy. Jest to specyficzny antygen sterczowy, który może wskazywać na raka tego gruczołu. Przy wykonywaniu tego zabiegu jest on sztucznie zawyżony. 

Masaż prostaty – czy każdy może z niego skorzystać? 

Masaż prostaty nie powinien być wykonywany w przypadku: 

  • zdiagnozowanego raka gruczołu krokowego,  
  • szczeliny odbytu lub hemoroidów,  
  • zapalenia cewki moczowej, 
  • kamicy gruczołu krokowego. 

Masaż prostaty a seks 

Poza funkcją diagnostyczną masaż prostaty może być również elementem, który urozmaici współżycie. Prostatę często określa się męskim punktem „G”. Z tego względu stymulacja gruczołu krokowego może być dla mężczyzny przyjemnym doznaniem.  

Przeczytaj również:
Prostata a seksualność. Jaki wpływ ma rozrost prostaty na seks?


Gadżety erotyczne i lubrykanty

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Szczęch R., Narkiewicz K., Łagodny rozrost prostaty Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47–48. 
  • Kowalczyk A., Przerost prostaty – objawy i leczenie [https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/ukladu-moczowego/10805029/przerost-prostaty-objawy-i-leczenie.html] publikacja 3.08.2022. 
  • Dąbska O., weryfikacja merytoryczna: Żędzian A., Choroby gruczołu krokowego – przyczyny, objawy, leczenie [https://diag.pl/pacjent/artykuly/choroby-gruczolu-krokowego-przyczyny-objawy-leczenie/] publikacja 12.05.2022. 
  • Fajkis M., Masaż prostaty [https://wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/masaz-prostaty/] publikacja 7.09.2016 
  • https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168136,przewlekle-zapalenie-gruczolu-krokowego-prostaty
  • https://klinikadlamezczyzn.pl/nasza-oferta/test-4-szklanek-mearesa-stameya/ 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę