Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
39

Stulejka u dorosłych – czy jest powodem do niepokoju?

Słuchaj artykułu

Stulejka to stan, w którym nie można odprowadzić napletka i odsłonić żołędzi prącia. U chłopców do 5 lat jest uważana za stan normalny, ale gdy występuje u osób dorosłych, uznaje się ją za patologię. Wynika z wytworzenia się włóknistego pierścienia na szczycie napletka, uniemożliwiającego jego odprowadzenie. 

Stulejka u dorosłych – czy jest powodem do niepokoju?

Przyczyny stulejki u dorosłych 

Stulejka u dorosłych jest najczęściej spowodowana stanem zapalnym lub niedostateczną higieną. Kiedy pod napletkiem gromadzi się mazista wydzielina, czyli mastka, i nie jest ona regularnie usuwana podczas kąpieli, może twardnieć i powodować podrażnienie, obrzęk, a w rezultacie stan zapalny napletka. Aktywne zapalenie poprzez obrzęk powoduje sztywność napletka, następnie tworzą się zwłóknienia i zwęża się otwór napletka. Przewlekłe lub nawracające stany zapalne poprzez napięcie (czy to przez odciąganie napletka „na siłę”, czy erekcje) mogą zaostrzać włóknienia i prowadzić do stulejki, a nawet zgorzeli.


Produkty na męskie infekcje intymne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do innych przyczyn stanów zapalnych napletka zaliczamy infekcje przenoszone drogą płciową: 

 • wirusowe, np. opryszczka narządów płciowych,  
 • bakteryjne, np. wrzód weneryczny czy kiła,  
 • grzybicze.   

Stan zapalny mogą również powodować choroby skóry, np.

 • liszaj twardzinowy napletka, zwany inaczej marskością żołędzi (najczęstsza choroba zapalna prącia),
 • liszaj płaski,
 • kontaktowe zapalenie skóry,
 • łuszczycę,
 • raka prącia. 

Stulejka u dorosłych – objawy 

Objawem stanu zapalnego prącia może być swędzenie, wrażliwość lub ból. U niektórych ciasnota napletka może nie powodować żadnych objawów, a problemy zaczynają pojawiać się dopiero podczas erekcji i próby podjęcia stosunku seksualnego.  

Przy zmniejszeniu otworu napletka w niewielkim stopniu istnieje ryzyko wystąpienia załupka przy stosunku. Załupek to niemożność sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Przy ciasnym zwężeniu napletka utrudniona jest ejakulacja, a jeśli otwór napletka jest mniejszy niż średnica cewki moczowej, występują problemy z oddawaniem moczu

Stulejka u dorosłych – leczenie 

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli stulejka jest spowodowana infekcją, stosuje się leki. Dobiera się je w zależności od drobnoustroju wywołującego stulejkę. Są to zwykle antybiotyki albo leki przeciwgrzybicze. Jeśli stulejka nie jest spowodowana infekcją, a zwężenie napletka jest niewielkie, stosujemy maść sterydową, która zmiękcza skórę napletka i łatwiej go odprowadzić. 

Przy bólu czy pękaniu skóry podczas stosunku można używać prezerwatyw i lubrykantu.  

Jeśli występuje ostre lub przewlekłe zapalenie żołędzi lub żołędzi i napletka, która powoduje bolesne zwężenie napletka, niezbędny może być zabieg operacyjny usuwający zrosty. Alternatywnym zabiegiem w leczeniu stulejki jest obrzezanie, czyli chirurgiczne usuwanie całości lub części napletka. Powikłaniem takiego zabiegu może być krwawienie i infekcja, dlatego jest on stosowany w ostateczności, mimo że czasem jest to najlepsza lub jedyna opcja leczenia. 

Stulejka u dorosłych może dotyczyć nawet 13% mężczyzn. Spowodowana jest najczęściej przewlekłym stanem zapalnym lub złą higieną. Dodatkowo samo zwężenie otworu napletka utrudnia higienę i predysponuje do infekcji. Zapalenia prącia i stulejki często współistnieją z rakiem prącia oraz są jego czynnikiem ryzyka. Z tego powodu należy zawsze zwracać uwagę na zmiany na prąciu, a w razie gdy coś nas zaniepokoi, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Warto również być świadomym, że naciąganie napletka „na siłę” może powodować przyszłe zrosty.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Buttaravoli, P., & Leffler, S. M. (2012). Phimosis and Paraphimosis. Minor Emergencies, 310-313. doi:10.1016/b978-0-323-07909-9.00081-7. 
 2. Jee Y. Ro, Mukul K. Divatia, Kyu-Rae Kim, Mahul B. Amin, Alberto G. Ayala, 15- Penis and Scrotum, Urologic Surgical Pathology (Fourth Edition), Elsevier, 2020. 
 3. McCrea, E. D. (2013). Injuries of the Penis. Phimosis and Paraphimosis. Preputial Calculi. Diseases of the Urethre and Penis, 232-245. 
 4. Noszczyk W., Chirurgia. Tom 1-2, wyd. 1, PZWL, 2005. 
 5. https://www.nhs.uk/conditions/phimosis/. 
 6. https://www.baus.org.uk/patients/conditions/13/tight_foreskin_phimosis/. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 31 maja 2021, 20:42
  Tomasz

  61lat już żyje że stulejkę i nic się nie dzieje, teraz na starość nie będę się poddawał zabiegowi. Tyle lat przeżyłem to i te jesień życia też przeżyje bez zabiegu. Lekarze to tylko zaraz pod nuż.

  1. 12 lipca 2022, 17:49
   Monika

   Może i ty z tym żyjesz jakoś ale pytanie czy Pana żona jest szczęśliwa. Niestety jest to egoistyczne z Pana strony. Ja mam męża z tą przypadłością i też on nie chce nawet słyszeć o żadnym zabiegu więc już nie nalegam mimo że boję się o jego zdrowie, niestety o swoje również bo nie ukrywajmy seks bez kondoma za każdym razem kończy się dużą infekcją u mnie, przez to odkąd od 4 lat staramy się o drugie dziecko nic z tego nie wychodzi bo ciągle Stany zapalne. Dramat i frustracja i nie ma co ukrywać seks z facetem ze stulejka nie jest tak przyjemny jak wam się wydaje, kobieta z grzeczności i z miłości tego wam nie powie

  2. 26 marca 2023, 10:06
   ........

   Panie Tomaszu, w pana wieku jeśli panu to nie przeszkadza to też bym nic z tym nie robił.

   Co się tyczy pani Moniki, mąż powinien udać się do lekaża bo jego przypadłość szkodzi także pani i pani powinna mu powiedziec że nie chodzi tylko o jego zdrowie ale też o pani.

  3. 7 lutego 2024, 17:44
   mietek

   Mam 69 lat,musiałem poddać się zabiegowi ,bo juz oddawanie moczu było bolesne,miałem stracha bo to tylko ze znieczuleniem miejscowym,ale przemogłem to.Samo oczekiwanie na zabieg, jest gorsze jak sam zabieg,

 2. 28 września 2022, 03:17
  Wojtek

  Od kilku miesięcy mam przewężenie ale za żołędzią. Teraz zrobiła się stulejka i z trudem udaje mi się zsunąć napletek, zwykle kończy się to pękaniem skóry i krwawieniem. Lekarz dał mi skierowanie na zabieg ale termin to 4 miesiące, nie wiem czy dam radę tyle czekać

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę