69
17 kwietnia 2020

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to nienowotworowe zmiany skórne, będące efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej powodowane są przez typy 6 i 11 HPV, choć mo powstać t po zakażeniu innymi typami wirusa. Mogą przyjmować postać niewielkich wyrośli skórnych lub kalafiorowatych tworów.  

Kłykciny kończyste – przyczyny 

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt seksualny, niezależnie od tego, czy jest on waginalny, oralny czy analny. Wirus może również zostać przekazany dziecku przez matkę w czasie porodu drogami natury, czyli tzw. drogą wertykalną.  

Wirus brodawczaka ludzkiego wykazuje powinowactwo do nabłonka płaskiego i komórek podstawnych naskórka. Zakażone nim komórki intensywnie się namnażają, czego skutkiem jest powstawanie egzofitycznych zmian skórnych. W zależności od typu wirusa zmiany pojawiają się w określonych lokalizacjach.  

Najczęściej są to kłykciny odbytu i brodawki narządów płciowych. Jednak możliwe jest również rozwijanie się zmian w gardle, krtani czy jamie ustnej. 

Kłykciny kończyste – objawy 

Do rozwoju zmian dochodzi zwykle w ciągu kilku miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli od kontaktu seksualnego z zakażonym partnerem. Infekcja może przebiegać na kilka sposobów: 

 • pełnoobjawowo z powstaniem brodawek,  
 • subklinicznie, z obecnością zmian wykrywanych podczas badania kolposkopowego i cytologicznego, 
 • przybierać postać utajoną, bezobjawową. 

Najbardziej narażone na niekorzystny przebieg zakażenia HPV są osoby z obniżoną odpornością, np. w trakcie terapii przeciwnowotworowej, chore na AIDS, a także po przebytej transplantacji narządów. 

Kłykciny najczęściej pojawiają się w miejscach uprzednio uszkodzonych, narażonych na otarcia lub objętych zapaleniem. Kłykciny kończyste w początkowym stadium przyjmują postać niewielkich, niebolesnych twardawych grudek lub złuszczających się zmian skórnych, zlokalizowanych w okolicy odbytu, wejścia do pochwy, na wargach sromowych. Kłykciny kończyste u mężczyzn mogą występować także na mosznie lub prąciu. W tym okresie zazwyczaj nie powodują bólu ani innych dolegliwości, przez co przez długi czas pozostają niezauważone.  

W późniejszym czasie pojawiają się płaskie, lekko wyniosłe lub kalafiorowate zmiany skórne, które mogą mieć barwę różową, zbliżoną do koloru skóry, brunatną lub czerwoną. Ich powierzchnia może być gładka lub zrogowaciała. Może się również pojawić dokuczliwy świąd, pieczenie, ból w trakcie stosunku, krwawienie lub wysięk z chorej okolicy. Większe brodawki mogą powodować także dyskomfort i uczucie ucisku, a nawet zaburzenia oddawania moczu lub stolca.  

Szczepienie przeciw HPV

Kłykciny kończyste – leczenie 

Istnieje wiele metod leczenia kłykcin, zarówno zabiegowych, jak i farmakologicznych, jednak w przypadku żadnej z nich nie można zagwarantować, że dolegliwości nie powrócą.  

Leczenie zmian o niskim stopniu zaawansowania polega głównie na stosowaniu preparatów w postaci maści i kremów. W leczeniu miejscowym stosuje się m.in. 

 • leki immunomodulujące (imikwimod, interferon), 
 • antyproliferacyjne (podofilotoksyna, 5-fluorouracyl), 
 • keratolityczne (kwas salicylowy i trichlorooctowy), 
 • sinekatechinę. 

Bardziej zaawansowane zmiany, a także kłykciny zlokalizowane w kanale odbytu wymagają zwykle leczenia zabiegowego w postaci chirurgicznego usuwania kłykcin, elektrokoagulacji lub krioterapii. 

Leczenie jest konieczne w każdym przypadku, ponieważ kłykciny mają tendencję do powiększania się, co może doprowadzić do istotnych dla zdrowia powikłań, w tym krwawień, nadkażeń bakteryjnych czy przemiany nowotworowej. 

Warto również pamiętać, że kłykciny kończyste i brodawki płciowsą chorobą zakaźną, dlatego konieczne jest zbadanie i objęcie leczeniem także partnerów seksualnych osoby chorej 

Jak zapobiegać zakażeniu HPV? 

Bardzo istotne są informowanie i edukacja młodzieży odnośnie chorób przenoszonych drogą płciową. Stosowanie prezerwatyw nie znosi całkowicie ryzyka zakażenia wirusem, ale zmniejsza jego prawdopodobieństwo. Ponadto dostępne są szczepienia przeciwko wirusom HPV, zapobiegające nie tylko rozwojowi kłykcin kończystych, ale również zmianom nowotworowym szyjki macicy.  

Kłykciny kończyste to często wstydliwy problem. Tymczasem długo pozostawione bez odpowiedniego leczenia mogą skutkować gorszym przebiegiem i rozwojem powikłań. Warto pamiętać także o tym, że wirusy HPV powodują nie tylko kłykciny kończyste, ale również inne schorzenia, w tym m.in. raka szyjki macicy. Dlatego konieczne jest objęcie chorego profesjonalną opieką lekarską, diagnostyka pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową oraz szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. 

Źródła: 

 1.  „Kłykciny kończyste”; Dr n.med. Marcin Tchórzewski; Polski Klub Koloproktologii pkk.org.pl. 
 2. Grzegorz Słomian, Małgorzata Chrószcz Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku Rozległe kłykciny kończyste okolicy odbytu, moszny i prącia z ogniskami raka płaskonabłonkowego — opis przypadku.  
 3. „Kłykciny kończyste – nowości w leczeniu”; Joanna Salomon, Jacek Szepietowski; Przegląd Dermatologiczny 2014, 101, 211–216. 
 4. „Chirurgiczne leczenie kłykcin kończystych odbytu – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa”; Konrad Wroński; Borgis – Nowa Medycyna 1/2012, s. 15-20. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Jak można się zarazić chorobą weneryczną?

Choroby weneryczne są to choroby przenoszone droga płciową. Część z nich jest przenoszona tylko przez kontakty seksualne dopochwowe, oralne lub…

Zobacz więcej

Jak leczyć brodawczaka?

Brodawczak to wirus, powodujący powstawanie narośli na ciele ludzkim na powierzchni skóry, na błonach śluzowych lub nawet w pęcherzu moczowym.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Der pisze:

  Witam jaka maścią leczyć kłykciny

  1. Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini pisze:

   W przypadku tej dolegliwości należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

 2. Anonim pisze:

  Witam co mam kupić kłciny kończyste bez recepty w aptece

  1. Nie bagatelizujcie pisze:

   Idź do lekarza, nie pożałujesz

  2. Mark pisze:

   Olejek z drzewa herbacianego bardzo mi pomógł. Bezpośrednio smarować wacikiem na kłykciny. Po 2 lub 3 tygodniach znika. Ważne żeby smarować 2 razy dziennie i przed dobrze umyć.

  3. .. pisze:

   ja stosowałam condyline

 3. Michael pisze:

  Czy klykcinami mozna zarazić się poza kontaktem seksualnym np. silownia niezbyt higieniczna, szatnie basenowe itp.)?

  1. mgr farm. Natika Karolak pisze:

   Dzień dobry.
   Wiele źródeł medycznych podaje, że istnieje możliwość zarażenia się z pominięciem drogi seksualnej, jednak nie są podane konkretne przykłady dróg takiego zarażenia. Potrzebnych jest więcej badań w tym kierunku, ale jest to możliwe.

 4. Anna pisze:

  Mam 75 lat, byłam u ginekologa z tym problemem, powiedział mi, że jeszcze muszę je pohodować bo są za małe żeby je usunąć, nie zaproponował żadnego środka do stosowania. Partnera nie mam, więc nie wiem skąd się u mnie takie coś wzięło. Może jednak w aptece dostanę coś skutecznego bez recepty.

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry. Preparaty stosowane w farmakologicznym leczeniu kłykcin kończystych dostępne są wyłącznie na receptę. Sugeruję konsultacje u innego lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia właściwego leczenia.

 5. Katarzyna pisze:

  Dzień dobry, czy po usunięciu klykcin w ciele ciągle znajduje się wirus HPV? Czy ciągle jest się narażonym na powrót klykcin w związku z obecnością wirusa?

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, więcej informacji w tym temacie można uzyskać u lekarza prowadzącego. Proszę skonsultować się z lekarzem. Wirus HPV w związku monogamicznym ulega eliminacji z organizmu w przeciągu kilku kilkunastu miesięcy przy właściwej terapii i usuwaniu zmian.

Czytaj także
19 lipca 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)