Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
2

Zapalenie piersi – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

W 2020 r. 95% badanych kobiet zadeklarowało, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka [1]. Zalet tego sposobu karmienia jest wiele, jednak czasami wymaga ono wielu poświęceń ze strony matki i wiąże się z możliwością wystąpienia wielu dolegliwości, między innymi zapalenia piersi.

Zapalenie piersi – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie piersi – przyczyny 

Zapalenie piersi jest stanem zapalnym tkanek, często połączonym również z zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej kobiety doświadczają tego schorzenia podczas pierwszych sześciu tygodni po porodzie, ale może ono pojawić się w każdym momencie laktacji. Co jest główną przyczyną zapalenia piersi? Pokarm gromadzi się i zalega w pęcherzykach i przewodach mlecznych. Mleko z czasem zaczyna dostawać się w inne miejsca, co prowadzi do natychmiastowej reakcji zapalnej organizmu.


Stosowane w zapaleniu piersi
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Na nadmierne gromadzenie się pokarmu w piersiach zazwyczaj wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim nieprawidłowa technika karmienia. Może okazać się podczas karmienia, że dziecko nieumiejętnie ssie pierś, co prowadzi do nienajadania się przez nie, a tym samym odkładania się pokarmu. Często stres, przemęczenie mamy, a także uszkodzenia brodawek mogą doprowadzić do dłuższych przerw między karmieniem, a przy braku regularnego odciągania pokarmu może doprowadzić to właśnie do zapalenia piersi.  

Czy są kobiety bardziej narażone na zapalenie piersi? Może ono spotkać niemal każdą kobietę karmiącą, ale częściej schorzenie to dotyka te, które posiadają piersi o zwartej, gruczołowej budowie. W takich piersiach zastój pokarmu może szybko przeobrazić się właśnie w zapalenie piersi, ze względu na brak miejsca do szybkiego wyleczenia zastoju. Warto w tym miejscu również wspomnieć o bakteriach, które przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia. Są to między innymi gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), gronkowiec złocisty metycylinooporny MRSA, gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis), paciorkowce i enterokoki [2]. 

Zapalenie piersi – objawy 

Zapaleniu piersi u kobiet towarzyszą często objawy grypopodobne:  

  • podwyższona temperatura ciała (około 38°C),  
  • ból mięśni i głowy,  
  • ogólne rozbicie.  

Fragment piersi lub cała pierś jest zaczerwieniona, obrzmiała i bolesna. Nasilenia powyższych objawów, a także powiększającego się obrzęku piersi nie należy lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do lekarza celem podjęcia odpowiedniego leczenia [2]. 

Domowe sposoby na zapalenie piersi 

Pierwszym sposobem na wyleczenie zapalenia piersi jest prawidłowe i częste karmienie dziecka zdrową, jak i chorą piersią. Nie ma obawy, że bakterie zagrożą dziecku, ponieważ są one nieaktywne w mleku matki. Karmienie warto rozpocząć od zdrowej piersi, a następnie zmieniać na chorą. Prawidłowy odstęp między karmieniami to wówczas dwie godziny. Pomiędzy karmieniami warto robić zimne okłady (żelowe lub kompresy), a także nosić bezuciskowy biustonosz.  

Karmiąca mama również powinna o siebie bardziej zadbać – odpoczywać, przyjmować dużo płynów w ciągu dnia i nie bać się przede wszystkim prosić o pomoc bliskich. Dobrym rozwiązaniem będzie również pomoc doradcy laktacyjnego [3]. 

Zapalenie piersi – farmakoterapia 

Przy silnym stanie zapalnym piersi leczenie warto rozpocząć od zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należą do nich między innymi ibuprofen (np. Ibum, Ibuprom, Iburapid) czy naproksen (np. Nalgesin, Naxii, ApoNapro). Złagodzą one stan zapalny, zmniejszą dolegliwości bólowe, a także obniżą wysoką temperaturę. Jeśli leki te nie przyniosą po kilku dniach poprawy stanu zdrowia, prawdopodobnie trzeba będzie wdrożyć antybiotykoterapię.  

Antybiotykami, od których rozpoczyna się leczenie zapalenia piersi jest amoksycylina z kwasem klawulanowym, cyprofloksacyna, klindamycyna, a także trimetoprim z sulfametoksazolem. Zazwyczaj antybiotyki są stosowane 10-14 dni. Podczas ich stosowania warto pamiętać również o probiotykach. Podczas antybiotykoterapii nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią [4]. 

Zapalenie piersi – powikłania 

Jednym z najczęstszych powikłań zapalenia piersi jest obniżenie laktacji, które prowadzi do zaprzestanie karmienia piersią. Dlatego tak ważne jest, aby dać sobie czas do złagodzenia objawów choroby. Kolejnym powikłaniem, którego boi się wiele kobiet jest rozwój ropnia. Jednak przy szybkiej diagnostyce, udaje się go w bardzo skuteczny i mało inwazyjny sposób wyleczyć. Bardzo ważna jest w tym przypadku obserwacja swojego ciała [4].

Przeczytaj również:
Ból piersi – jakie mogą być jego przyczyny?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/243024,jak-polki-postrzegaja-karmienie-piersia-doswiadczenia-emocje-trudnosci
  2. https://femaltiker.pl/ii-praktyczne-porady/co-to-jest-zapalenie-piersi-i-jakie-sa-przyczyny 
  3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103947,zapalenie-piersi-i-ropien 
  4. Spencer J.P., Management of Mastitis in Breastfeeding Women, 2008.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę