Ibuprofen - ból, zapalenie, gorączka
Każdy ból, nawet najmniej dokuczliwy, stwarza pewien rodzaj dyskomfortu. Szczególnie męczy długotrwały ból głowy wywołany napięciem, stresem, migreną czy zaburzoną gospodarką hormonalną. Uciążliwy jest także ból kręgosłupa, stawów i mięśni, co jest skutkiem wad postawy lub problemów reumatycznych.
Dużo dolegliwości bólowych wywołanych jest także stanem zapalnym, toczącym się w organizmie. Dlaczego wtedy pojawia się ból? Ponieważ organizm broni się przed czynnikami, uszkadzającymi jego tkanki. Często pojawia się także obrzęk miejsc zmienionych chorobowo, powstały wskutek przesączania się płynu z naczyń krwionośnych do tkanek. Zwiększony przepływ krwi w tym obszarze powoduje zaczerwienienia na skórze.
Stanowi zapalnemu towarzyszy często gorączka. Człowiek ma podwyższoną temperaturę i pojawia się duże osłabienie. Wiadomo, że wyższa temperatura jest oznaką obrony organizmu przed patogenami, jednak długo się utrzymująca, nie działa wcale dobroczynnie. Czynność serca zostaje przyśpieszona, a komórki nerwowe mogą zostać uszkodzone. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób mających problem z układem krążenia, cierpiących na przewlekłe choroby naczyniowo-krążeniowe.
Jak sobie radzić z bólem?
Zawsze należy szukać przyczyny bólu i stanu zapalnego. Zwalczanie przyczyn, a nie skutków, to najlepsze z możliwych rozwiązań i zabezpieczenie przed niepotrzebnym cierpieniem. Jeśli są to bóle napięciowe i stresogenne, należy zadbać o zdrowy styl życia, dobrą dietę, dużą dawkę ruchu i dobry sen. Natomiast gdy ból pochodzi od strony kręgosłupa, warto zacząć serię zabiegów rehabilitacyjnych.
Ibuprofen na straży bólu
Czasami jednak ból wygrywa i trzeba poradzić sobie z nim doraźnie. Jest ogrom leków na różne rodzaje bóli, między innymi: zębów, stawów czy głowy. Jednym z nich jest Ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa też przeciwgorączkowo. Zasada jego działania opiera się na blokowaniu przekaźników, pobudzających receptory bólowe, powodujące ból i gorączkę. Lekarze zalecają stosowanie leku na uśmierzenie bólu oraz objawy grypy, przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie pozastawowym, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i innych przewlekłych schorzeniach narządów ruchu.
Ibuprofen niewskazany jest dla osób, borykających się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniem krzepnięcia krwi, astmą oskrzelową oraz podczas ciąży. Przed zażyciem Ibuprofenu, koniecznie (tak jak w przypadku każdego innego leku), należy przeczytać ulotkę.