Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
3

Pas poporodowy. Czy warto go nosić?

Słuchaj artykułu

Czy szybki powrót do formy po porodzie jest możliwy? Jednym z akcesoriów, które mają w tym pomóc, jest pas poporodowy. Jak działa? Czy każda młoda mama powinna go nosić? 

Pas poporodowy. Czy warto go nosić?

Czym jest pas poporodowy? 

Pas poporodowy to kawałek elastycznego materiału, który swoim wyglądem przypomina gorset. Zazwyczaj jest bawełniany i przewiewny. Zapinamy go na rzepy lub haftki z boku tułowia. Niektóre modele zakładamy jak bieliznę. 

Do czego służy pas poporodowy? 

Pas poporodowy: 

 • utrzymuje prawidłową postawę ciała,  
 • wzmacnia mięśnie brzucha,  
 • przeciwdziała wystąpieniu przepukliny, 
 • stabilizuje kręgosłup podczas ćwiczeń.  

Może on również wspomagać regenerację w przypadku rozejścia się mięśnia prostego brzucha.  

Pas poporodowy – czy jest Ci potrzebny? 

Wszelkie zmiany zachodzące w Twoim ciele podczas ciąży są naturalne. Wraz z rozwojem płodu zwiększa się obwód brzucha, co wiąże się z rozciągnięciem mięśni brzucha. Środek ciężkości ciała automatycznie przesuwa się do przodu. Nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu może prowadzić do skrócenia mięśni w dolnym odcinku kręgosłupa oraz w obrębie miednicy i pachwin. Przyczynia się to do częstej dolegliwości ciężarnych i młodych mam, czyli bólu kręgosłupa, miednicy, a nawet pachwin. Na wystąpienie takich dolegliwości zwykle narażone są kobiety mało aktywne fizycznie, dlatego tak ważna jest regularna dawka ruchu.  

Powrót do formy sprzed ciąży w ciągu paru miesięcy od porodu jest niemożliwy. Optymalny czas regeneracji organizmu wynosi od 9 do nawet 15 miesięcy (w przypadku ciąży mnogiej). Pas poporodowy zapewni Ci natychmiastowy efekt szczupłej sylwetki. Niestety jest on krótkotrwały i może nieść za sobą przykre konsekwencje.  

Przed wyborem pasa poporodowego powinnaś skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. 

Wracając do formy po porodzie, warto wziąć pod uwagę również kwestie anatomiczne. 

Ściana mięśni brzucha jest zbudowana z kilku warstw mięśni: 

 • mięśnia prostego brzucha, 
 • mięśni skośnych zewnętrznych, 
 • mięśni skośnych wewnętrznych  
 • mięśnia poprzecznego brzucha. 

To właśnie mięsień poprzeczny brzucha jest odpowiedzialny za tzw. talię osy. Współpraca wszystkich mięśni brzucha i mięśni odcinka lędźwiowego kręgosłupa stanowi naturalny gorset mięśniowy. Jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej i wyprostowanej postawy ciała, a także stabilizacja wewnętrzna. Po porodzie powinnaś zatem dać sobie czas na regenerację i mądry trening, który pomoże Ci się pozbyć „boczków” i wystającego brzucha.

Kiedy i jak długo nosić pas poporodowy? 

Nie powinnaś samodzielnie decydować o używaniu pasa poporodowego. Jeżeli lekarz lub fizjoterapeuta uznają, że jego stosowanie wzmocni stabilizację kręgosłupa lub mięśni brzucha w trakcie ćwiczeń czy intensywnej pracy fizycznej, udaj się do apteki lub sklepu medycznego, by dobrać odpowiedni rozmiar pasa.  

Nie traktuj pasa poporodowego jako środka leczniczego, ale jako wsparcie w trakcie ćwiczeń lub intensywnej pracy fizycznej.  

Zależnie od kondycji mięśni brzucha i pleców specjaliści zalecają, aby całkowity czas korzystania z pasa w ciągu dnia nie przekraczał kilku godzin. Optymalnie powinnaś nosić go przez ok. 2 godziny dziennie. 


Pasy poporodowe
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Niekorzystne skutki noszenia pasa poporodowego  

Noszenie pasa poporodowego czy gorsetu przez dłuższy czas może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne: 

 • osłabienie mięśni brzucha i odcinka lędźwiowego kręgosłupa; 
 • zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej; 
 • utrudnianie pracy przepony i dolnych żeber, co przeszkadza w oddychaniu; 
 • zwiększenie nacisku na mięśnie dna miednicy (co może być przyczyną osłabienia mięśni dna miednicy, obniżenia narządu rodnego, nietrzymania moczu, stolca i gazów czy hemoroidów). 

Czy warto kupić pas poporodowy? 

Jeśli zależy Ci wyłącznie na względach estetycznych, zakup pasa poporodowego nie jest wskazany. Aby osiągnąć efekt szczupłej sylwetki, lepiej przeczekać okres połogu. Daj sobie czas na regenerację organizmu, a następnie powoli wprowadzaj ćwiczenia aktywujące mięśnie głębokie. Powinny być one dobrane przez fizjoterapeutę lub trenera. Specjalista weźmie pod uwagę Twoje potrzeby, możliwości, stan zdrowia i kondycję mięśni brzucha. Dzięki temu bezpiecznie wrócisz do formy. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pasa, nie zapomnij o wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Pamiętaj również, że pas ma tylko wspomagać Twój powrót do formy. Podstawą są dobrze dobrane ćwiczenia.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Jachacz-Łopata M., Milka D., Rozejście mięśnia prostego brzucha. Terapia kompleksowa, MedPharm, 2019. 
 • Bobowik P., Dąbek A., Physiotherapy on women with diastasis of rectus abdominis muscules. Postępy rehabilitacji, 2018, (3), s. 11-17. 
 • https://rmpb.pl/tematy/czy-powinnam-stosowac-pasy-brzuszne0.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę