Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
55

Palenie papierosów w ciąży. Jakie są skutki?

Słuchaj artykułu

Nikotyna i inne toksyczne substancje zawarte w papierosach mają ogromny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz na rozwój płodu. Mimo rosnącej świadomości zagrożeń, wiele kobiet sięga po papierosy w tym okresie. Jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów w ciąży? Jak rzucić palenie podczas ciąży?

Palenie papierosów w ciąży. Jakie są skutki?

Od dawna wiadomo, że palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne, jest bardzo szkodliwe dla każdego organizmu. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 000 szkodliwych związków chemicznych. 

Według danych statystycznych papierosy pali co czwarta Polka. Niestety problem ten dotyczy nawet 15% kobiet w ciąży. 

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na wiele nowotworów i chorób przewlekłych. Wpływa także na narządy rozrodcze i rozwijające się w łonie matki dziecko. 

Wpływ palenia papierosów na płodność 

Wdychanie dymu tytoniowego znacząco wpływa na obniżenie płodności kobiet. Składniki dymu tytoniowego mogą uszkodzić pęcherzyki jajników, co prowadzi do zaburzeń wydzielania hormonów – progesteronu i estradiolu. Cykle miesiączkowe u palaczek są mniej regularne, mogą wystąpić także cykle bezowulacyjne.  

Im więcej wypalonych papierosów, tym większe prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej. Związane jest to z zaburzeniem funkcjonowania rzęsek w jajowodach, które przemieszczają zapłodnioną komórkę do macicy.  

Wpływ palenia papierosów na ciążę i płód 

Narażenie na dym papierosowy negatywnie wpływa na rozwój płodu, a następnie dziecka. Opracowana została definicja zespołu nikotynowego płodu, która oznacza zahamowanie wzrostu dziecka w macicy. Alkaloidy zawarte w dymie zmniejszają produkcję progesteronu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Z tego powodu zwiększa się ryzyko poronień i porodu przedwczesnego.

Związki z dymu tytoniowego wiążą się z erytrocytami we krwi, które nie są zdolne do przenoszenia tlenu. W związku z tym zahamowany zostaje wzrost wewnątrz macicy. Dzieci urodzone przez palaczki rodzą się mniejsze niż dzieci kobiet niepalących. Nikotyna zawarta w papierosach obkurcza naczynia krwionośne, które nie dostarczają potrzebnych substancji odżywczych i tlenu do płodu.  

Wpływ palenia papierosów na dziecko 

Noworodki, które miały kontakt z substancjami w dymie papierosowym, są narażone na rozwój: 

  • wad wrodzonych, 
  • nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), 
  • infekcji dróg oddechowych, astmy, 
  • przewlekłego zapalenia ucha środkowego, prowadzącego do głuchoty, 
  • trudności w koncentracji, 
  • opóźnienia w rozwoju.  

Można również zaobserwować objawy odstawienia u noworodka: niepokój, płacz, zaburzenia snu.  

Dym tytoniowy wpływa także na proces laktacji i w konsekwencji na karmione dziecko. Palaczki mogą mieć problem w podtrzymaniu produkcji pokarmu, pokarm ten jest także mniej wartościowy. Karmienie dziecka podczas palenia papierosów może wywołać zaburzenia pracy serca i krążenia u noworodka. Dodatkowo dzieci mają zwiększoną tolerancję na nikotynę od samego początku życia, co predysponuje je do szybszego uzależnienia w późniejszym okresie życia.  

Jak rzucić palenie w ciąży? 

Rzucanie palenia jest ciężkim procesem. Nikotyna dość silnie uzależnia, dodatkowo dochodzi uzależnienie od samego procesu palenia. Często widzimy poranne rytuały, które polegają na piciu kawy i paleniu papierosów.  

Zerwanie z nałogiem w ciąży to ciężki proces, ponieważ nie można wspomagać się żadnymi środkami substytucyjnymi, jak gumy, spraye czy tabletki.  

Jeśli palisz i planujesz ciążę, rzuć nałóg przed zajściem w ciążę. 

Przy rzucaniu palenia w okresie ciąży najważniejsze jest samozaparcie i silna wola. Jeśli brakuje Ci motywacji, możesz poszukać pomocy u psychologa. Specjalista pomoże Ci wypracować nowe nawyki, które odciągną Cię od chęci zapalenia.  

Ważne jest także wsparcie otoczenia, rodziny i znajomych. Nie musisz im mówić, że jesteś w ciąży, ale możesz poprosić o wsparcie w rzucaniu palenia. Unikaj też miejsc, gdzie narażasz się na bierne palenie.  


Dla kobiet w ciąży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń

Kalinowska M., Harasim-Piszczatowska E., Zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia tytoniu przez kobiety w ciąży. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę