Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
32

Bolące sutki przy karmieniu – domowe sposoby na pękające brodawki

Słuchaj artykułu

Karmienie piersią po urodzeniu dziecka nie należy do łatwych czynności. Poranione brodawki sutkowe to częsta dolegliwość wśród świeżo upieczonych mam. Wiele kobiet ze względu na bolące brodawki odstawia dziecko od piersi, nie dając sobie rady z bólem. Położne laktacyjne informują, że karmienie piersią nie powinno boleć, a jeżeli tak się dzieje, to dziecko jest źle przystawiane do piersi lub pojawiają się zaburzenia mechanizmu ssania. Jak pomóc sobie i maluszkowi w tym trudnym okresie?

Bolące sutki przy karmieniu – domowe sposoby na pękające brodawki

Bolące sutki przy karmieniu – przyczyny

Karmienie piersią, choć jest wyjątkowym rytuałem w życiu mamy, może na początku przysparzać trudności. Bardzo często już po porodzie wraz z rozpoczęciem karmienia piersią brodawki stają się niezwykle wrażliwe i nabrzmiałe. Dotyk, mycie czy nawet polewanie ich wodą sprawia ból, który trudno znieść. Mogą na to wpływać zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, ale głównej przyczyny należy zwykle upatrywać w niewłaściwym karmieniu piersią.

Właściwa technika karmienia pomoże zredukować ból brodawek.


Produkty stosowane podczas karmienia piersią
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Początkowo dziecko w trakcie karmienia nie potrafi prawidłowo chwycić brodawki – łapie jedynie wystającą część bez dużej otoczki. W związku z tym wypływ mleka jest niewystarczający, a maluch denerwuje się, szarpie i gryzie brodawkę dziąsłami, co wywołuje bolesność brodawek. Jego nosek i broda nie dotykają piersi, nie słychać połykania mleka, a zamiast tego dziecko tylko cmoka brodawkę. W tym momencie należy od razu przerwać karmienie. Nie powinno się jednak wyrywać piersi z ust dziecka, ponieważ sprawi to mamie ból. Zamiast tego wystarczy włożyć najmniejszy palec w kącik ust niemowlęcia.

Bolące brodawki mogą pojawić się także po dłuższym czasie od rozpoczęcia karmienia piersią. Wówczas przyczyna może leżeć po stronie smoczka, ponieważ dziecko przyzwyczajone do intensywnego ssania smoczka podobnie postępuje z piersiami mamy. Jeżeli taka sytuacja występuje dłużej niż 3–4 dni, warto skontaktować się z konsultantką laktacyjną.

Bolące sutki przy karmieniu – domowe sposoby

Zanim mama i maluszek poznają, na czym polega właściwa technika karmienia, musi minąć trochę czasu. To normalne, że po porodzie w trakcie karmienia piersią może pojawić się ból piersi i ich nadwrażliwość, a także podrażnienie brodawek.

Może to trwać nawet przez 3 tygodnie do momentu aż skóra przyzwyczai się do ssania.

Jeśli bolące sutki są przekrwione, nabrzmiałe i pękają, a w tych miejscach pojawiają się strupki, trzeba rozpocząć leczenie.

Aby poradzić sobie z bólem brodawek, warto często wietrzyć piersi i smarować je własnym mlekiem po każdym karmieniu piersią, co działa bakteriobójczo i przyspiesza gojenie. W pielęgnacji brodawek sprawdzą się również specjalne maści na pękające brodawki, które przyspieszają gojenie, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Poza domem na bolące brodawki warto skorzystać z silikonowych osłonek z dopływem powietrza. W sprzedaży dostępne są również muszle laktacyjne (jako alternatywa dla wkładek laktacyjnych) – podrażnione brodawki nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, a ponadto zbierają one wyciekające mleko. Dodatkowo sprawiają, że poranione brodawki nie są narażone na wilgoć, co ogranicza możliwość rozwoju bakterii.

Bolące sutki wystarczy myć 2 razy dziennie. Nie należy stosować do tego żadnych mydeł, które mogłyby je wysuszyć i doprowadzić do jeszcze większego podrażnienia brodawek. W poważniejszych stanach, np. gdy występują choroby piersi, zapalenie piersi lub zapalenie sutka, do przemywania zamiast wody można użyć napar z nagietka lekarskiego lub szałwii. Kiedy pierś jest rozgrzana i obrzmiała, zaleca się zimne okłady (lód zawinięty w ściereczkę lub pieluchę tetrową), aby zmniejszyć ból brodawek i opuchliznę. W ostateczności, gdy podrażnienie brodawek nie ustępuje mimo zastosowania innych sposobów, dozwolone jest zastosowanie paracetamolu.

Aby złagodzić ból piersi, warto nosić luźne, nieprzylegające ubrania. Można także kilka razy w ciągu dnia zdjąć biustonosz i wietrzyć piersi, ponieważ świeże powietrze przyspiesza gojenie ran. W przypadku nawału pokarmu, gdy piersi są twarde i bolesne, najlepiej ściągnąć pokarm przy pomocy laktatora. Na bolesność brodawek może także pomóc okładanie piersi schłodzonymi i lekko stłuczonymi liśćmi kapusty, które działają przeciwzapalnie.   

Bolące sutki przy karmieniu – jak karmić, gdy brodawki są podrażnione?

Karmienie piersią należy rozpoczynać od mniej obolałej piersi, ponieważ dziecko rozpoczyna jedzenie od intensywnego ssania. Dobrze jest odciągnąć niewielką ilość pokarmu z piersi, aby była miękka. Wówczas maluszek łatwiej ją chwyci. Organizm pod wpływem ssania uwalnia do krwi endorfiny, które są naturalnym znieczulaczem. Na początku karmienia należy musnąć brodawką usta niemowlaka, dzięki czemu szeroko je otworzy. Wówczas warto szybko przyłożyć go do piersi, a maluch obejmie ustami dużą część otoczki.

Podczas karmienia piersią kobiecie musi być wygodnie. Co jakiś czas można zmieniać pozycję, aby nacisk na brodawkę nie był ciągle taki sam. Dziecko powinno leżeć na poduszce lub rogalu do karmienia. Przez kilka pierwszych dni można również używać silikonowych nakładek, które przyniosą dużą ulgę w bólu w trakcie karmienia piersią.

Gdy sytuacja będzie bardzo poważna, a ból nie do wytrzymania, można odstawić dziecko od piersi na kilka dni.

W tym czasie mleko najlepiej odciągać laktatorem i podawać dziecku łyżeczką lub strzykawką. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, konieczna jest wizyta u lekarza. 

Stosując sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z karmieniem, piersi i brodawki wkrótce powinny się przyzwyczaić. Jeśli jednak kobieta mimo stosowania sposobów na złagodzenie dolegliwości nadal zmaga się z bolącymi brodawkami, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

Data aktualizacji: 25.07.2022

Przeczytaj również:
Jak długo karmić piersią?

  1. 28 grudnia 2019, 17:49
    Agnieszka

    Mi pomógł olejek na brodawki sutkowe – szybko ukoił i zregenerował brodawki. Nie trzeba go zmywać, bo zawiera tylko olej konopny, inca inchi i wyciąg z liści drzewa oliwnego. Szczerze polecam bo to produkt organiczny, certyfikowany i wegański. Opakowanie niby nie za duże, ale konsystencja gęstego olejku ułatwia aplikacje i sprawia, że jest bardzo wydajny.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę