Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
18

Depilacja laserowa bikini – jak się przygotować i jak wygląda zabieg?

Słuchaj artykułu

Depilacja laserowa bikini to zabieg polegający na trwałym usunięciu owłosienia z okolic miejsc intymnych z wykorzystaniem lasera. Jak dokładnie wygląda ten proces? Czy jest to bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się niechcianych włosów z okolic bikini?

Depilacja laserowa bikini – jak się przygotować i jak wygląda zabieg?

Depilacja laserowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na usunięciu zbędnego owłosienia z wykorzystaniem lasera. Jest to urządzenie, które wytwarza pojedyncze wiązki światła oddziałujące na melaninę zawartą w mieszkach włosowych. Przy jego pomocy dochodzi do uszkodzenia komórek leżących u podstawy włosa, co uniemożliwia jego odrastanie [4-5]. Nie ulegają uszkodzeniu natomiast żadne tkanki lub komórki sąsiadujące z tym wytworem naskórka [4], dlatego jest to najskuteczniejsza i najtrwalsza metoda pozbycia się niechcianego owłosienia.


Pielęgnacja skóry po depilacji
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Depilacja laserowa bikini – rodzaje 

Depilacja laserowa bikini może być wykonana na kilka sposobów. Wybór zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać, tzn. czy niechcianego owłosienia chcemy pozbyć się jedynie z okolic pachwin, czy np. także z pośladków i szpary pośladkowej [1].  Znane są następujące rodzaje depilacji okolic bikini: 

  • Klasyczna (inaczej podstawowa) – depilacja wykonana do linii klasycznej bielizny, czyli usunięcie owłosienia z boków wzgórka łonowego i pachwin [4]; 
  • Kalifornijska – depilacja owłosienia do linii bielizny typu stringi; 
  • Francuska (inaczej french lub średnia) – ten rodzaj obejmuje depilację górnej części okolic bikini, tzn. wzgórka łonowego. Istnieje możliwość pozostawienia dowolnego paska włosków. W tym rodzaju zabiegu depiluje się także pachwiny i wargi sromowe większe. Nie depiluje się natomiast miejsc między pośladkami; 
  • Hollywoodzka – polega na całkowitym usunięciu wszystkich włosków z okolic miejsc intymnych, włączając w to pośladki, a także miejsc między pośladkami. Nie zostają żadne niewydepilowane miejsca – jest to najpełniejszy rodzaj depilacji; 
  • Brazylijska (inaczej brazyliana) – polega na całkowitej depilacji okolic intymnych, poza cienkim paskiem na wzgórku łonowym.  

Depilacje brazylijska i hollywoodzka są najczęściej wybieranymi sposobami usuwania zbędnego owłosienia z tych miejsc.  Mężczyźni również mogą zdecydować się na zabieg usunięcia laserem włosów z miejsc intymnych. Do wyboru mają następujące metody depilacji: 

  • Brazylijska – polega na usunięciu owłosienia miejsc intymnych bez worka mosznowego i okolicy międzypośladkowej; 
  • Hollywoodzka – całkowita depilacja owłosienia z miejsc intymnych [1, 4]. 

Depilacja laserowa bikini – jak przygotować się do zabiegu? 

Metoda depilacji laserowej jest bezpiecznym zabiegiem, należy się jednak odpowiednio wcześniej do niego przygotować.  Pół roku przed planowaną procedurą zakończ doustną terapię retinoidami. Na miesiąc przed zaprzestań wyrywania owłosienia depilatorem i woskiem – dozwolona jest jedynie depilacja maszynką lub golarką [6]. Na trzy tygodnie wcześniej odstaw maści z pochodnymi retinoidów i środki złuszczające, nie wykonuj peelingu chemicznego [4]. Odczekaj minimum 2 tygodnie po zakończeniu stosowania preparatów fotouczulających, m.in. niektórych leków przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych, przeciwalergicznych, antybiotyków, ziół (np. wyciąg z dziurawca lub nagietka) [6]. 2 tygodnie to również czas, jaki musi upłynąć od zmiany leków (o działaniu fotouczulającym) na choroby psychiczne i neurologiczne na takie, które nie wykazują takiego działania.  

Preparatów przyjmowanych na stałe nie odstawiaj samodzielnie, jedynie po konsultacji z lekarzem. 

Na minimum miesiąc przed planowaną depilacją zrezygnuj z opalania i stosowania samoopalaczaNa dzień przed depilacją laserem nie stosuj żadnych kremów nawilżających. Ogól się na gładko, lecz nie depiluj ani nie wyrywaj włosków. W przeddzień zabiegu nie spożywaj alkoholu. W dniu zabiegu nie stosuj żadnych kremów, balsamów, perfum czy dezodorantów w miejscu poddawanym depilacji laserowej [2]. 

Depilacja laserowa bikini – jak wygląda zabieg? 

Na początku przeprowadzany jest wywiad, w którym omawia się wszystkie kwestie mające wpływ na kwalifikację do zabiegu. Ocenia się kondycję zdrowotną, a także stan skóry i włosów. Ustala się też typ i zakres wykonywanej depilacji. W przypadku niskiej tolerancji na ból istnieje możliwość użycia kremu znieczulającego z lidokainą i prylokainą na 60 minut przed zabiegiem [3]. Po pozytywnym zakwalifikowaniu do procedury, osoba wykonująca depilację prosi o ściągnięcie ubrań od pasa w dół i założenie jednorazowej bielizny. Następnie zakłada się ochronne okulary na oczy, aby chronić wzrok [4].  Przed rozpoczęciem zabiegu ustawiane jest odpowiednie natężenie lasera, którego głowica następnie jest kierowana do miejsca docelowego. Wiązka światła jest wypuszczana seriami przypominającymi „strzały” [3]. W zależności od rodzaju depilacji, zabieg trwa od 5 do 25 minut [4]. 

Depilacja laserowa bikini – ile zabiegów, aby uzyskać efekt? 

Depilacja laserowa bikini jest bardzo efektywnym zabiegiem, jeśli chcesz całkowicie pozbyć się niechcianych włosów. Skuteczność sięga nawet 95% – oznacza to, że ponownie pojawi się jedynie około 5% pierwotnego owłosienia. Będzie ono jednak zdecydowanie jaśniejsze i delikatniejsze, więc może być prawie całkowicie niezauważalne.  Nawet już po pierwszym zabiegu obserwuje się zdecydowaną redukcję ilości włosków. Jednak jedna sesja depilacji to za mało, aby uzyskać trwałą utratę zbędnego owłosienia. Jest to spowodowane tym, że laser w trakcie zabiegu działa jedynie na te włoski, które są w fazie wzrostu. Te, które są w fazie uśpienia nie ulegną zniszczeniu, w związku z czym mogą odrosnąć w późniejszym czasie.  Zalecane jest odbycie całego cyklu zabiegów, tzn. około 5 depilacji w odstępie 4-6 tygodni. Ostateczna ilość sesji laserem zależy od czynników indywidualnych, tzn. od typu karnacji, rodzaju włosa, a także jego cyklu wzrostu.   Po upływie 1-2 lat rekomendowany jest zabieg „przypominający”, aby pozbyć się ewentualnych odrastających włosków [4]. 

Depilacja laserowa bikini – jak dbać o skórę po zabiegu? 

Częstym objawem po zabiegu depilacji laserowej bikini jest lekki obrzęk i zaczerwienienie się skóry. Stan ten trwa od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. W tym czasie szczególnie zadbaj o skórę i bezwzględnie stosuj się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg [3]. Możesz zastosować kremy i maści o właściwościach kojących i chłodzących, aby zredukować nieprzyjemne uczucie.  Parę dni po depilacji unikaj gorących kąpieli i sauny, a także kąpieli w basenie. Nie aplikuj kosmetyków i preparatów zawierających alkohol. Przez tydzień po zabiegu nie stosuj również peelingu, natomiast do 2 tygodni unikaj opalania i stosowania samoopalacza [2]. 

Depilacja laserowa bikini – przeciwwskazania 

Chociaż zabieg depilacji laserowej jest bezpieczną procedurą, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania jej. Wyróżnia się przeciwwskazania bezwzględne oraz względne [4]. Do bezwzględnych należą: 

  • choroby nowotworowe;
  • trwająca chemioterapia;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • tatuaż w miejscu zabiegu;
  • obecność metalowych implantów w ciele;
  • nadwrażliwość na światło;
  • świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne;
  • nieustabilizowana cukrzyca;
  • łuszczyca;
  • świeża opalenizna;
  • skłonność do przebarwień;
  • aktywne wirusowe, grzybicze lub bakteryjne infekcje skóry;
  • trwająca antybiotykoterapia;
  • padaczka;
  • przyjmowanie na stałe leków fotouczulających;
  • bielactwo;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • posiadanie włosów koloru rudego, siwego i bardzo jasnego blondu – włosy takie nie mają dostatecznej ilości melaniny, co wyklucza prawidłowe wykonanie zabiegu. 

Przeciwwskazania względne to: 

  • niektóre schorzenia hormonalne (szczególnie nadczynność i niedoczynność tarczycy) – przed zabiegiem depilacji należy skonsultować się z lekarzem; 
  • arytmia, niewydolność krążenia (decyduje lekarz prowadzący) [4, 6]. 

Menstruacja nie jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej miejsc intymnych, jednak może prowadzić to do pewnego dyskomfortu podczas zabiegu. W czasie miesiączki spada odporność na ból, a skóra może stać się bardziej tkliwa. Zabieg najlepiej umówić w dniu pomiędzy krwawieniami [4]. Przeczytaj również: Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://proclinic.pl/blog/depilacja-laserowa-bikini-rodzaje/ 
  2. https://www.royalbeautyclinic.pl/depilacja-laserowa-jak-sie-do-niej-odpowiednio-przygotowac/  
  3. https://lepure.pl/blog/depilacja-laserowa-bikini-jak-wyglada-zabieg-krakow/ 
  4. https://www.orlykosmetyki.pl/articles/68/depilacja-laserowa-bikini-efekty-ile-zabiegow-jak-sie-przygotowac-cena 
  5. Górska A. i in., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON Sp. z o.o., Poznań 2018. 
  6. Łabędzka H. i in., Zastosowanie laserów w kosmetologii, Postępy Kosmetologii 3/2011, vol. 2.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę