Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
5

Insulina i liksysenatyd. Nowe połączenie w walce z cukrzycą

Słuchaj artykułu

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Cały czas trwają poszukiwania nowych, skutecznych leków. Czy lek Suliqua okaże się przełomem w kontrolowaniu glikemii? 

Insulina i liksysenatyd. Nowe połączenie w walce z cukrzycą

Co to jest Suliqua? 

Suliqua to nazwa handlowa leku, który zawiera dwie substancje lecznicze: insulinę glargine i liksysenatyd. Lek ten występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu SoloStar. Dostępne są dwie dawki leku: 

 • 100 jednostek/ml insuliny glargine + 50 mikrogramów/ml liksysenatydu, 
 • 100 jednostek/ml insuliny glargine + 33 mikrogramy/ml liksysenatydu. 

Jak działa Suliqua? 

Dzięki połączeniu dwóch substancji leczniczych produkt ten wykazuje wysoką skuteczność w walce z cukrzycą typu 2. Obie substancje uzupełniają swoje działanie. Dzięki temu lepiej kontrolują glikemię. 

 • Insulina glargine – jest to długodziałający, rekombinowany analog insuliny ludzkiej. Insulina wpływa na przemianę glukozy w organizmie – zmniejsza jej stężenie we krwi. Pobudza także zużycie glukozy w tkance mięśniowej i tłuszczowej oraz hamuje jej wytwarzanie w wątrobie.   
 • Liksysenatyd – substancja aktywuje receptor GLP-1. Powoduje to zwiększenie wydzielania insuliny z komórek beta trzustki i hamuje uwalnianie glukagonu z komórek alfa trzustki. Substancja pobudza wydzielanie insuliny przy zwiększonym stężeniu glukozy we krwi. Insulina nie jest wydzielana w przypadku prawidłowej glikemii, dlatego liksysenatyd zapobiega spadkom poziomu glukozy we krwi poniżej normy. Dzięki temu mechanizmowi lek zapobiega powstawaniu hipoglikemii. Dodatkowo wpływa na opóźnienie opróżniania żołądka. Zmniejsza to wchłanianie glukozy z posiłków.  

Skuteczność leku Suliqua 

Skuteczność leku Suliqua była oceniana w trzech badaniach klinicznych. Wzięły w nich udział osoby z cukrzycą typu 2, u których: 

 • do leczenia włączono metforminę, 
 • zmieniono leczenie z insuliny bazalnej, 
 • zmieniono leczenie z agonisty receptora GLP-1 (między innymi liraglutydem). 

Wyniki badań jednoznacznie wskazały, że połączenie insuliny glargine i liksysenatydu poprawiło wartości stężenia hemoglobiny A1c (HbA1c). Stosowanie leku nie zwiększyło również liczby epizodów hipoglikemii.  

Według badań połączenie dwóch substancji skuteczniej obniża poziom HbA1c do poziomu mniejszego od 7% niż stosowanie tych substancji oddzielnie.  

Po 30 tygodniach od rozpoczęcia badania 74% pacjentów przyjmujących lek Suliqua uzyskało stężenie HbA1c niższe niż 7%, przy użyciu wyłącznie insuliny glargine – 59% pacjentów, a wyłącznie liksysenatydu – 33% badanych. 


Stosowane w walce z cukrzycą
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Suliqua – wskazania do stosowania 

Połączenie insuliny glargine i liksysenatydu stosujemy w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek ten powinien być przyjmowany wspomagająco z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Można go włączyć do leczenia u pacjentów stosujących metforminę lub metforminę z inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT-2, np. dapagliflozyna) jako kolejny preparat, gdy leczenie jest niewystarczające. 

Suliqua – dawkowanie 

Na podstawie wyników Twojej glikemii i trybu życia lekarz zaproponuje odpowiednią dawkę leku. Należy go podawać podskórnie w brzuch, mięsień naramienny lub mięsień uda. Przy każdym podaniu zmieniaj miejsce wstrzyknięcia. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko lipodystrofii (zaniku bądź zgrubienia podskórnej tkanki tłuszczowej) i amyloidozy skórnej (pojawienia się pod skórą zgrubień). Igła we wstrzykiwaczu powinna być zmieniana podczas każdego wstrzyknięcia.  

Kiedy nie stosować leku Suliqua? 

Leku Suliqua nie powinny stosować osoby: 

 • chorujące na cukrzycę typu 1. Może być przyjmowany wyłącznie w leczeniu cukrzycy typu 2; 
 • z kwasicą ketonową (która powstaje, gdy organizm nie może rozłożyć glukozy z powodu braku insuliny); 
 • z zaburzeniami żołądkowymi lub jelitowymi; 
 • z ciężką chorobą nerek lub poddawane dializom. 

Jeśli podczas stosowania leku pojawią się: silny ból brzucha, biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.  

Suliqua a ciąża i karmienie piersią 

Ze względu na brak informacji, czy lek wpływa na rozwój płodu i czy wydzielany jest do mleka matki, nie stosuj go, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Jeżeli planujesz ciążę, omów z lekarzem dalsze stosowanie leku. 

Suliqua – działania niepożądane 

Stosowanie leku z insuliną glargine i liksysenatydem może wywołać działania niepożądane, ale nie pojawią się one u wszystkich pacjentów. Zbyt częste wstrzykiwanie leku w to samo miejsce na ciele może doprowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Pod skórą mogą pojawić się także grudki, związane z gromadzeniem białka, zwanego amyloidem. Te zmiany skórne mogą wpłynąć na skuteczność leku.  

Do pozostałych działań niepożądanych zaliczamy: 

 • zawroty głowy, 
 • mdłości i wymioty, 
 • biegunkę
 • reakcje alergiczne w miejscu wstrzyknięcia,  
 • przeziębienie, katar i ból gardła, 
 • pokrzywkę, 
 • ból głowy, 
 • niestrawność i ból żołądka, 
 • zmęczenie. 

Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Charakterystyka produktu leczniczego Suliqua. 
 • Levien T.L., Baker D.E., White Jr J.R., Campbell R.K., Insulin glargine: A new basal insulin, The Annals of Pharmacoterapy, 2002.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę