Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
2

Jaki monitor oddechu wybrać? Czy warto go mieć?

Słuchaj artykułu

Monitor oddechu pozwala monitorować oddech dziecka podczas snu, co ma szczególne znaczenie w zapobieganiu niespodziewanej śmierci łóżeczkowej. Czym kierować się przy wyborze monitora oddechu?

Jaki monitor oddechu wybrać? Czy warto go mieć?

Monitor oddechu – co to jest? 

Monitor oddechu to urządzenie, które pomaga rodzicom lub opiekunom  monitorować oddech noworodka lub niemowlaka podczas snu. 

Nadrzędnym celem działania urządzenia w tym przypadku jest zapobieganie niespodziewanej śmierci łóżeczkowej, która może wystąpić najczęściej wśród dzieci do pierwszego roku życia, zarówno u zdrowych, jak i obarczonych jakąś dysfunkcją rozwojową.  

U dorosłych i u dzieci dodatkowo monitor oddechu może być wykorzystany jako urządzenie monitorujące tzw. bezdech senny.  


Bezpieczeństwo dziecka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym jest bezdech senny? 

Bezdech senny jest jednostką chorobową, która polega na powtarzających się epizodach zatrzymania oddechu, które występują podczas snu. Sytuacje, podczas których wentylacja płuc wstrzymana jest na dłużej niż 10 sekund lub gdy oddech znacznie się spłyca, uznawane są na bezdech. Sytuacje wywołane przez bezdech nie są obojętne szczególnie dla małych dzieci, bowiem w ich konsekwencji dochodzi do obniżenia wysycenia krwi tlenem.  

Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym rodzajem bezdechu, podczas którego dochodzi do zatrzymania cyrkulacji powietrza w górnych drogach oddechowych, co w konsekwencji hamuje oddech, mimo natężonej w tym czasie pracy płuc. Wśród bezpośrednich powodów zaburzenia płynnego oddychania wyróżnia się zwiotczenie mięśni języka i gardła.  

Obturacyjny bezdech senny może wystąpić również u osób z otyłością, zaburzeniami rytmu serca oraz przy nieprawidłowych wartościach ciśnienia tętniczego.  

Jak działa monitor oddechu? 

Monitor oddechu jest urządzeniem, który zapewnia nadzór nad oddechem w warunkach domowych. Wpisuje się bardzo dobrze w potrzeby i wymagania, które są niezbędne przy 24-godzinnej opiece nad nowonarodzonym członkiem rodziny, a u osób dorosłych jest źródłem ważnych informacji, które można wykorzystać w celu dalszej diagnostyki schorzenia oraz podjęcia skutecznego leczenia. Sposób pracy urządzenia zależny jest od jego rodzaju i funkcji.  

Monitor oddechu – jaki wybrać i czym kierować się przy wyborze?  

Przy wyborze monitora oddechu warto sprawdzić, czy dane urządzenie ma certyfikat, który kwalifikuje go do miana wyrobu medycznego. Kolejnym kryterium wyboru jest informacja, przy jakiej wartości oddechu dziecka urządzenie sygnalizuje i włącza alarm. Ważne jest, by monitor miał głośny sygnał, który włącza się, gdy ilość oddechów jest mniejsza niż 10 na minutę.  

Dodatkowym plusem urządzenia będzie aktywacja podatkowej sygnalizacji świetlnej oraz pobudzenie wibracjami dziecka. Kolejnym argumentem wyboru urządzenia jest pozytywna rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Ważny jest również fakt, by monitor oddechu nie kolidował z innymi urządzeniami typu elektroniczna niania czy kamera. Zalecane jest również, by monitor oddechu ze względów bezpieczeństwa był zasilany bateriami.  

Monitor oddechu – nowy czy używany? 

Aby mieć stuprocentową pewność sprawności urządzenia, wybierz oryginalny, nowy produkt sprawdzonego producenta. Nowy monitor oddechu ma gwarancję, co daje możliwość naprawy w serwisie lub wymiany na nowy. Zakup urządzenia z zaufanego źródła daje zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa odnośnie jego sprawności technicznej, co z kolei daje pewność poprawnego funkcjonowania.  

Jaka jest cena monitora oddechu? 

Na rynku jest dostępnych wiele ofert monitorów oddechu, a ceny zaczynają się od 300 zł. Wybierając monitor oddechu celem zapewnienia bezpieczeństwa dla swojej pociechy sprawdza się zasada, że stała kontrola przekłada się na poczucie komfortu oraz spokoju. 

Przeczytaj również:
Nagła śmierć łóżeczkowa – jak jej zapobiec?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kulus M., Krauze A., Bartosiewicz W., Obturacyjny bezdech senny u dzieci, Pneumonologia i Alergologia Polska 2007, s. 23- 27, 
  2. Jakubas A., Łada-Tondyra E., Nowak Marcjan, Margol M., Lipińska-Opałka A., Koncepcja tekstronicznego systemu do pomiarów funkcji życiowych małych dzieci, (w.) Przegląd Elektrotechniczny NR 12/2015. 
  3. Szyszkowski P., Śmigielski G., Projekt systemu monitorowania obturacyjnego bezdechu sennego, Studia i Materiały Informatyki Stosowanej, 2019, s 11-14, T. 11, Nr. 
  4. Ranking najlepszych monitorów oddechu w 2021 z: https://bezpiecznybrzdac.pl/ranking-najlepszych-monitorow-oddechu/. 
  5. Profilaktyka zespołu nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS), na podst. AAP task force on sudden infant death syndrome. SIDS and other sleep-related infant deaths: updated 2016 recommendations for a safe infant sleeping environment. Pediatrics, 2016; 138 (5): e20 162 938;  
  6. www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/163740,zapobieganie-naglym-zgonom-niemowlat 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę