Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
4

Retatrutyd i orforglipron. Rewolucyjne leki na odchudzanie?

Słuchaj artykułu

Retatrutyd i orforglipron to substancje, które dają nadzieję na skuteczne leczenie cukrzycy i otyłości. Wyniki badań nad nimi są bardzo obiecujące. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Retatrutyd i orforglipron. Rewolucyjne leki na odchudzanie?

Retatrutyd – co to za substancja?

Retatrutyd to substancja aktywna o budowie peptydowej.  

Działa poprzez pobudzanie 3 receptorów: 

  • zależnego od glukozy polipeptydu insulinotropowego (GIP), 
  • peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), 
  • receptorów glukagonu. 

W badaniach 2 fazy z udziałem ludzi substancja ta wykazała działanie obniżające stężenie glukozy we krwi i zmniejszające masę ciała.  

Według specjalistów retatrutyd może wykazywać większe korzyści w leczeniu otyłości niż leki zawierające semaglutyd. 

Retatrutyd – co mówią badania? 

W jednym z badań, które oceniało skuteczność działania retatrutydu, wzięło udział 338 osób dorosłych z otyłością. Część pacjentów otrzymała placebo, a reszta retatrutyd w dawkach 1 mg, 4 mg, 8 mg lub 12 mg. Badanie trwało 48 tygodni. W grupie, która przyjmowała najwyższą dawkę retatrutydu, pacjenci zredukowali swoją masę ciała średnio o 24%. 

W kolejnym badaniu wzięło udział 281 pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2. Część z nich otrzymywała retatrutyd (w dawkach 0,5 mg, 4 mg, 8 mg, 12 mg), inni 1,5 mg dutaglutydu, a pozostali placebo. Po 36. tygodniach badacze sprawdzili efekty. Osoby stosujące najwyższą dawkę retatrutydu zrzucili średnio 17% swojej masy ciała. 

W badaniach oceniono także bezpieczeństwo stosowania retatrutydu. Substancja ta charakteryzuje się podobnymi działaniami niepożądanymi do semaglutydu. Po jej zastosowaniu mogą wystąpić nudności, biegunki i zaparcia.  

Na podstawie dostępnych danych można stwierdzić, że retatrutyd jest skuteczniejszy w obniżaniu masy ciała niż inne aktualnie dostępne leki.

Substancja ta ciągle jest w fazie badań. Aktualnie trwa rekrutacja do badań 3 fazy nad retatrutydem.


Preparaty wspomagające odchudzanie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Orforglipron – co to za substancja? 

Orforglipron również ma udowodnione działanie obniżające masę ciała. Jest to niepeptydowa substancja, która pobudza receptory GLP-1. Dzięki temu stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ze względu na to, że nie ma budowy peptydowej, jest łatwiejsza do otrzymania. Ma formę tabletek. Z tego względu prognozuje się, że będzie znacznie tańsza niż substancje o tym samym działaniu dostępne w formie zastrzyków.  

Orforglipron – co o tych tabletkach na odchudzanie mówią badania? 

W jednym z badań udział wzięło 272 pacjentów z otyłością (z przynajmniej jedną chorobą związaną z otyłością, z wyłączeniem cukrzycy). Otrzymywali placebo lub orforglipron w dawce 12 mg, 24 mg, 36 mg lub 45 mg w formie tabletek (jedna tabletka na dzień). Po 36. tygodniach od rozpoczęcia badania średnia utrata masy ciała wśród pacjentów, którzy przyjmowali najwyższą dawkę orforglipronu, wyniosła nawet 14,7%.   

W innym badaniu przebadano 383 pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 z otyłością. Przyjmowali oni orforglipron w dawkach 3 mg, 12 mg, 24 mg, 36 mg i 45 mg, dutaglutyd w dawce 1,5 mg lub placebo. Po 26. tygodniach grupa, która przyjmowała najwyższą dawkę orforglipronu, zrzuciła średnio 10,1 kg.

Leki na odchudzanie cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku retatrutydu i orforglipronu potrzeba jeszcze kolejnych badań, aby potwierdzić ich skuteczność.

Przeczytaj również:
Zastrzyki na odchudzanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(23)01053-X/fulltext. 
  • https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2301972. 
  • https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/lillys-phase-2-results-published-new-england-journal-medicine. 
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673623013028.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę