Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
2

Elektroradiolog – na czym polega jego praca?

Słuchaj artykułu

Elektroradiolog to osoba z wyższym wykształceniem medycznym po studiach I i II stopnia, pracująca w placówkach opieki zdrowotnej. Osoba z takimi kompetencjami jest przygotowana do pracy z promieniowaniem jonizującym, polem elektromagnetycznym, ultradźwiękami i urządzeniami elektrycznymi i przy tym wszystkim do pracy z pacjentem.

Elektroradiolog – na czym polega jego praca?

Ogólny zakres kompetencji elektroradiologa mieści się w szeroko pojętej dziedzinie radiologii, radioterapii i diagnostyki elektromedycznej. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać szeroką wiedzę z zakresu fizyki i anatomii [1].


Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym zajmuje się elektroradiolog? 

Zadania na stanowisku pracy elektroradiologa różnią się w zależności od pracowni, w jakiej świadczy swoje usługi. Do obowiązków zawodowych elektroradiologa należą m.in.: 

  • obsługa i kontrola aparatury rentgenowskiej i elektromedycznej, np. aparatów RTG, EKG, EEG, spirometru, audiometru; 
  • przeprowadzanie badań i zabiegów z zakresu diagnostyki obrazowej, np. RTG, mammografii, TK, MR, angiografii oraz elektromedycznych, np. EKG, EEG, audiometrii, spirometrii; 
  • współuczestniczenie w wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej USG, ECHO; 
  • przeprowadzanie badań i zabiegów z zakresu Medycyny Nuklearnej; 
  • przygotowywanie radiofarmaceutyków do zleconych badań; 
  • uczestniczenie w procesie planowania radioterapii, obsługa aparatury do radioterapii i prowadzenie zleconego przez lekarza leczenia; 
  • obróbka i archiwizacja otrzymanych danych obrazowych; 
  • przygotowanie pacjenta do badania i wpływ na jego przebieg. 

Gdzie może pracować elektroradiolog? 

Wykształcenie w dziedzinie elektroradiologii daje wiele możliwości pracy. Miejscem pracy elektroradiologa mogą być pracownie: 

  • rentgenowska (klasyczna, stomatologiczna, mammograficzna), 
  • tomografii komputerowej, 
  • radiologii inwazyjnej i interwencyjnej (angiografii, hemodynamiki), 
  • densytometrii, 
  • rezonansu magnetycznego, 
  • spirometrii, 
  • audiometrii, 
  • elektrokardiografii, 
  • EEG i EMG, 
  • USG i ECHO, 
  • fizjologii medycznej, 
  • informatyki medycznej.

Ponadto placówki kształcenia zawodowego w dziedzinie elektroradiologii, zakład medycyny nuklearnej, zakład radioterapii [1, 2]. 

Elektroradiolog a technik elektroradiolog – różnice 

Elektroradiolog to osoba z wykształceniem wyższym, po ukończeniu trzyletnich studiów licencjackich i dwuletnich studiów magisterskich w dziedzinie Elektroradiologii. Absolwent po ukończeniu tylko studiów pierwszego stopnia (licencjackich) także może podjąć pracę na tym stanowisku. 

Technik elektroradiolog to osoba z wykształceniem średnim po ukończeniu 2,5-letniej szkoły policealnej zakończonej egzaminem zawodowym i uzyskaniem dyplomu kwalifikującego do wykonywania zawodu. 

Często zdarza się, że elektroradiolog i technik elektroradiolog są zatrudniani na tym samym stanowisku, jednak praca obu tych osób różni się zarobkami i dodatkowymi kompetencjami. Elektroradiolog po ukończeniu studiów ma łatwiejszą drogę do pracy za granicą w państwach UE [3].

Elektroradiolog – zalety i wady pracy na stanowisku 

Praca elektroradiologa daje wiele możliwości doskonalenia się w różnych dziedzinach medycyny, nie zawsze związanych z promieniowaniem. Wiedza z zakresu pracy z promieniowaniem jonizującym otwiera drogę np. do uzyskania kwalifikacji inspektora ochrony radiologicznej. 

Praca elektroradiologa często odbywa się w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące czy silne pole elektromagnetyczne. Osoba wykonująca obowiązki na danym stanowisku powinna przejść odpowiednie szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej i ściśle przestrzegać obowiązujących przepisów i norm [4]. Praca elektroradiologa często odbywa się w systemie zmianowym, co ma swoje wady i zalety (dyżury nocne i świąteczne). Praca z pacjentem wymaga odpowiedniego podejścia i umiejętności społecznych pracownika. 

Elektroradiolog wykonuje bardzo ważną pracę, bez której nie byłoby diagnostyki, a co za tym idzie leczenia wielu schorzeń. Czy potrafimy wyobrazić sobie leczenie złamania bez zdjęcia RTG? Czy można leczyć nowotwory bez ich uwidocznienia? Dziedzina elektroradiologii jest dość nową i ciągle rozwijającą się gałęzią medycyny, która daje wiele możliwości rozwoju.

Przeczytaj również:
Na czym polega badanie RTG?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. https://rekrutacja.gumed.edu.pl/1267.html
  2. https://www.gowork.pl/blog/20-jak-zostac-elektroradiologiem-zadania-zarobki/
  3. https://www.enh.pl/czy-warto-zostac-elektroradiologiem-czym-sie-zajmuje/
  4. https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/mobi?_nfpb=true&_pageLabel=P414005541495636324675&html_tresc_root_id=300006042&html_tresc_id=300006033&html_klucz=300006042&html_klucz_spis=
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę