Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
2

Apteczka dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Słuchaj artykułu

Dobrze wyposażona domowa apteczka pozwala rodzicom szybko reagować na pierwsze objawy infekcji. Dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć stresu, gdy dziecko zaczyna gorączkować, kichać czy kaszleć lub gdy zrani się podczas zabawy w domu albo na podwórku. Co powinno znajdować się w domowej apteczce dla dziecka

Apteczka dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Domowa apteczka dla dziecka – lista produktów 

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy  

Najbezpieczniejszą postacią leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci są syropy. Najczęściej wybieranymi preparatami są takie z zawartością z paracetamolem, który działa głównie przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Inną substancją, która dodatkowo działa przeciwzapalnie, jest ibuprofen. Obydwa preparaty z pewnością przyniosą ulgę, gdy dziecko boryka się z podwyższoną temperaturą i bólem, wynikającymi z rozwijającej się infekcji. Niezależnie od wyboru preparatu należy pamiętać, że ich dawkowanie zależy od masy ciała dziecka. Szczegółowe informacje znajdują się zawsze na ulotce dołączonej do opakowania. 

Przeczytaj również:
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci


Produkty dla zdrowia dziecka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Elektrolity  

Jeśli dzieciom podczas infekcji towarzyszą wymioty i biegunka, to tracą duże ilości wody wraz z elektrolitami. Również podczas infekcji przebiegającej z wysoką temperaturą kluczowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Bardzo pomocne w tym przypadku będą doustne płyny nawadniające, tzw. elektrolity. Po ich podaniu nie dopuszcza się do narastania odwodnienia.  

Preparaty na biegunkę 

W przypadku biegunki u dzieci bardzo ważne jest podanie preparatu, który przywróci fizjologiczne funkcje ścian jelit i złagodzi objawy takie jak napięcie powłok brzusznych czy częste wypróżnienia. Dzięki temu lek tworzy warstwę ochronną dla błony śluzowej jelita i co najważniejsze – zmniejsza częstotliwość i czas trwania biegunki.  

Preparaty na przeziębienie  

Katar i kaszel to główne objawy przeziębienia. Zalegająca wydzielina w nosie utrudnia oddychanie, a męczący kaszel potrafi dokuczać w nocy i zaburzać sen. Warto, by w apteczce znalazły się takie preparaty jak:  

  • hipertoniczna woda morska do oczyszczania i rozrzedzania zalegającej wydzieliny,  
  • sól fizjologiczna, którą można wykorzystać do inhalacji, 
  • krople do nosa – obkurczają i nawilżają napuchniętą śluzówkę nosa, co ułatwia oddychanie, 
  • preparat na kaszel – preparat na kaszel suchy lub mokry bądź taki, który łączy w sobie działanie wykrztuśne i można go stosować w tradycyjnych nieżytach górnych dróg oddechowych przy tzw. męczącym suchym kaszlu, 
  • preparat rozgrzewający – zawarte w nim olejki eteryczne powodują odczucie ciepła, dodatkowo są pomocne w przypadku zatkanego nosa oraz przy odkrztuszaniu wydzieliny, 
  • zestaw witamin i minerałów – tran, witamina D, witamina C – wszystkie te preparaty wpływają pozytywnie na układ odpornościowy i układ krążenia, dodatkowo łagodzą stany zapalne.  

Przeczytaj również:
Katar u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Środek odkażający i opatrunki  

U małych dzieci nietrudno o otarcia naskórka, zadrapania, zadraśnięcia czy głębsze przerwanie skóry. Najważniejsze, aby wówczas zachować spokój i odpowiednio oczyścić ranę. Jeśli to możliwe, należy w pierwszej kolejności umyć ranę pod bieżącą letnią wodą. Następnie powinno się ją delikatnie osuszyć i użyć bezalkoholowego płynu przeznaczonego do odkażania ran. Zaletą takich preparatów jest szybkie działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Gdy jest taka konieczność, warto zabezpieczyć ranę plastrem. Na rynku dostępne są kolorowe plastry z opatrunkiem z motywami zwierzęcymi, które na pewno spodobają się dziecku. Dodatkowo ochronią one ranę przed wodą i zanieczyszczeniami.  

Przeczytaj również:
Mała rana – duży problem. Sprawdź, jak uniknąć groźnych powikłań po zranieniu skóry

Dodatkowe akcesoria, które powinny znaleźć się w apteczce, to: 

  • termometr – niezbędne narzędzie do pomiaru temperatury ciała, 
  • inhalator – uniwersalne urządzenie, które idealnie sprawdzi się podczas problemów zdrowotnych związanych z infekcją dróg oddechowych u wszystkich domowników. 

Pamiętaj! Apteczka nie powinna znajdować się w zasięgu dzieci, by te nie mogły z niej korzystać bez wiedzy rodziców.

Przeczytaj również:
Jaki termometr wybrać dla niemowlaka i małego dziecka?
Jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę