Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

Dni płodne i owulacja

Sortuj wg

Kalkulator dni płodnych kalendarz dni płodnych online 

Jeżeli podjęliście decyzję o rozpoczęciu starań o dziecko, powinniście wiedzieć, kiedy występują największe szanse na zapłodnienie. W określeniu tych dni może pomóc kalkulator dni płodnych, wskazujący, kiedy organizm kobiety jest gotowy do poczęciaSprawdź, jak obliczyć dni płodne, a kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie.  Czytaj więcej...

Kalkulator dni płodnych – na czym polega? 

Kalkulator dni płodnych to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów wyznaczenia owulacji. Jego inne nazwy to: kalkulator owulacji, kalendarz owulacji, kalendarz dni płodnych lub kalendarzyk małżeński. Kalkulator owulacji bazuje na metodzie Knausa-Ogino i jest przeznaczony dla kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Prawidłowa długość cyklu wynosi między 25 a 35 dni.  

Kobiety często zadają sobie pytanie, czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny. Biorąc pod uwagę fakt, że cykl miesięczny nie zawsze trwa podręcznikowe 28 dni, metoda ta podaje jedynie przybliżone terminy. Niektóre kobiety znają swój organizm na tyle dobrze, że wyczuwają nadchodzące zmiany cyklu. Warto także założyć sobie kalendarz cyklu menstruacyjnego i przez kilka miesięcy notować: 

  • charakterystyczne dla danej fazy objawy,  
  • daty owulacji,  
  • czas i długość występowania krwawienia.  

Dzięki temu kobieta lepiej pozna swój cykl, łatwiej określi dni płodne i niepłodne oraz zauważy niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie. 

W czym pomoże Ci kalendarz dni płodnych? 

Kalkulator owulacji pomaga orientacyjnie wyliczyć dni płodne oraz niepłodne. Jest zatem pomocny zarówno na etapie planowania ciąży, jak i jako wspierająca metoda antykoncepcji.  

Warto jednak mieć na uwadze, że cykle menstruacyjne są nieregularne, a plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet przez kilka dni.  

Jest to więc jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcyjnych i częściej znajduje zastosowanie przy planowaniu ciąży. 

Lekarze podkreślają, że pary, które świadomie podejmują współżycie podczas dni płodnych, mają statystycznie większe szanse na zajście w ciążę niż te, które nie są świadome momentu owulacji. 

Co to jest owulacja? 

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, to dzień w cyklu menstruacyjnym kobiety, w którym dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Następnie komórka jajowa przemieszcza się w dół jajowodu w stronę macicy. Jeżeli spotka na swojej drodze plemniki, może dojść do zapłodnienia. Taka możliwość trwa jedynie 24 godziny. 

Zdarza się, że występują cykle bezowulacyjne. Mogą one być spowodowane: 

  • silnym stresem,  
  • zaburzeniami odżywiania,  
  • depresją, 
  • zmianami hormonalnymi.  

Przyczyną cykli bezowulacyjnych może być także stan zapalny lub zespół policystycznych jajników.  

Szacuje się, że w ciągu roku nawet u całkowicie zdrowej kobiety występują 1-2 cykle bez owulacji. Większa liczba takich cykli powinna być skonsultowana z lekarzem. 

Dni płodne i niepłodne 

Jak obliczyć dni płodne? W którym dniu cyklu można zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce? Dowiedz się, kiedy Twoje ciało jest gotowe do zapłodnienia, stosując kalendarz dni płodnych. Owulacja może wystąpić w różnym czasie, nawet jeżeli kobieta ma regularne cykle. Warto zatem poznać zmiany, jakie zachodzą w ciele podczas nadchodzącej owulacji. 

Częste objawy owulacji: 

  • zmiana konsystencji śluzu szyjkowego – podczas owulacji staje się on rzadszy i bardziej przejrzysty, 
  • wzrost temperatury ciała o ok. 0.3°C, 
  • wzdęcia, 
  • lekki ból lub kłucie jajnika, 
  • wzrost libido (popędu seksualnego).  

Pierwszy dzień cyklu jest dniem pojawienia się krwawienia miesięcznego. Kończy się on natomiast w dniu poprzedzającym kolejne plamienie. Przebieg cyklu jest ściśle związany ze zmianami poszczególnych hormonów płciowych. 

Wyróżniamy 4 fazy cyklu menstruacyjnego

  1. Menstruacja, czyli krwawienie trwające najczęściej około 4-5 dni. 
  2. Faza folikularna, podczas której błona śluzowa macicy intensywnie wzrasta – trwa około 9 dni i to od niej najczęściej zależą różnice w długościach cyklu.  
  3. Owulacja (jajeczkowanie) – w tym czasie komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu i jeżeli nie zostanie zapłodniona, zaczyna obumierać. 
  4. Faza lutealna, podczas której dochodzi do tworzenia ciałka żółtego. Trwa 14 dni.  

Jednak ze względu na płodność, cykl jajnikowy dzieli się na 3 części: 

  1. Faza przedowulacyjnej niepłodności względnej – czas wzrastania pęcherzyka Graffa. U kobiet z 28-dniowym cyklem jest to okres niepłodności. Jednak kobiety z krótszym cyklem pod koniec tej fazy mogą już być płodne. 
  2. Faza okołoowulacyjnej płodności – plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni, dlatego faza płodna rozpoczyna się nawet tydzień przed owulacją i trwa do 3-4 dni po niej. 
  3. Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej – trwa 14 dni, od obumarcia komórki jajowej do zakończenia krwawienia. 

Jak obliczyć dni płodne? 

Aby móc wyliczyć dni płodne, potrzebna jest data pierwszego dnia cyklu, czyli dzień pojawienia się miesiączki. Niezbędna będzie także średnia długość trwania cyklu miesięcznego. Dane te należy wprowadzić do kalkulatora dni płodnych. 

Bez względu na długość cyklu owulacja, czyli jajeczkowanie, wypada zwykle ok. 14 dni przed miesiączką. Najbardziej płodne dni wypadają kilka dni przed owulacją, a także 2-4 dni po niej. Im dalej od dnia owulacji, tym szanse na zapłodnienie są mniejsze. 

Warto pamiętać, że jajeczkowanie może przesunąć się w czasie ze względu na chorobę lub silny stres. Kalkulator dni płodnych podaje jedynie wartości przybliżone. 

Obliczanie dni płodnych a długość cyklu 

U części kobiet miesiączki są bardzo nieregularne, co utrudnia skorzystanie z kalendarza owulacji. W takim przypadku można sięgnąć po inne dostępne metody wyznaczania dni płodnych: 

  • Metoda termiczna polegająca na codziennych pomiarach temperatury ciała. Podczas owulacji i zaraz po niej temperatura podnosi się o kilka dziesiątych stopnia Celsjusza. Wskazuje to na dni płodne. 
  • Testy owulacyjne badające poziom hormonu luteinizującego w moczu, którego poziom wzrasta przed owulacją. Próbki do testu należy pobierać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie tego hormonu jest najwyższe.  
  • Metoda Billingsów opierająca się na ocenie zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego. Podczas dni płodnych wydzielina staje się bardziej przejrzysta i elastyczna, zwiększa się także wilgotność okolic intymnych. 
  • Metoda objawowo-termiczna łącząca w sobie obliczenia kalkulatora dni płodnych, mierzenie temperatury ciała i obserwacje zmian zachodzących w ciele kobiety podczas okresu okołoowulacyjnego (ból jajnika, złe samopoczucie, migrena). 
  • Monitorowanie cyklu u ginekologa, który poza zaleceniem obserwacji swojego cyklu, wykonuje badanie USG, dzięki któremu kontroluje rozwój pęcherzyka Graffa i moment jego pęknięcia. 

Kalkulator dni niepłodnych jako metoda zapobiegania ciąży 

Za pomocą kalkulatora dni płodnych można wyznaczyć czas, w którym występuje najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularne cykle niekiedy ulegają przesunięciu. Może to być związane z niewielkim przeziębieniem czy stresującą sytuacją w pracy. Kalkulatora dni płodnych nie powinno się więc stosować jako jedynej metody zapobiegania ciąży, a jedynie jako środek wspierający inne metody antykoncepcji. 

Kalendarz dni płodnych wspiera kobietę w obserwacjach cyklu miesiączkowego i zmian, które zachodzą wówczas w jej organizmie. Wskazuje, kiedy jest najlepszy czas na starania o dziecko. Kalkulator dni płodnych nie powinien być stosowany jako jedyna metoda zapobiegania ciąży ze względu na indywidualne różnice w długości trwania cyklu oraz zdolność przeżycia plemników w ciele kobiety przez kilka dni po współżyciu. 

Źródła: 

  • https://1000dni.pl/narzedzia/kalkulator-dni-plodnych [dostęp: 5.03.2021] [za:] Ecochard R. i wsp., Self-identification of the clinical fertile window and the ovulation period. Fertility and sterility, 2015, 103.5: 1319-1325. E3. 
  • https://www.medicover.pl/kalkulator/dni-plodne/ [dostęp: 08.03.2021 r.]. 
  • https://www.medme.pl/kalkulatory/dni-plodne-owulacja [dostęp: 08.03.2021 r.].
  • https://www.invimed.pl/kalkulator-dni-plodnych [dostęp: 08.03.2021 r.].
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę