Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
19

Nasilone objawy zakażenia Helicobacter pylori – jak komponować i przyprawiać posiłki?

Słuchaj artykułu

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori dotyka wielu osób na całym świecie. U większości z nich przebiega ono bezobjawowo w postaci łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka bez zaburzeń wydzielania kwasu solnego. Niestety w pewnych przypadkach niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości po posiłku, ból brzucha czy zgaga. 

Nasilone objawy zakażenia Helicobacter pylori – jak komponować i przyprawiać posiłki?

Dieta w zakażeniu Helicobacter pylori – na czym polega? 

Dieta w przebiegu zakażenia Helicobacter pylori nie powinna odbiegać znacząco od prawidłowej diety opartej na zasadach zdrowego żywienia. Jedyną różnicą przy zaostrzeniu objawów jest modyfikacja diety podstawowej w kierunku łatwostrawnej.  

Oznacza to okresową eliminację z jadłospisu produktów i dań ciężkostrawnych, ostro przyprawionych i wzdymających, a także zwracanie uwagi na temperaturę i sposób podania posiłków. Często lepiej sprawdza się podanie kilku mniejszych posiłków w umiarkowanej temperaturze. Spośród sposobów obróbki termicznej warto wybierać gotowanie w wodzie i na parze oraz duszenie bez wcześniejszego obsmażania. W niektórych przypadkach, aby ograniczyć nadmierne żucie, zaleca się spożywanie posiłków w formie papkowatej. Należy na co dzień ograniczyć także duże ilości błonnika pokarmowego (produktów pełnoziarnistych, surowych warzyw i owoców), gdyż może on podrażniać układ pokarmowy. 

Przeczytaj również:
Helicobacter pylori – jak można się zarazić, objawy zakażenia, jak leczyć?
Żywienie przy zakażeniu Helicobacter pylori
Test ureazowy na Helicobacter pylori


Diagnostyka i leczenie Helicobacter pylori
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zakażenie Helicobacter pylori – produkty i dania przeciwwskazane w diecie 

Wśród produktów mogących nasilać dolegliwości wyróżniamy:  

  • świeże pieczywo i pieczywo pełnoziarniste,  
  • tłuste wędliny i tłuste sery,  
  • tłuste mięsa (wieprzowina, baranina, dziczyzna), 
  • tłuste ryby (węgorz, łosoś, tołpyga, halibut, szproty),  
  • jaja na twardo,  
  • grube kasze,  
  • warzywa kapustne,  
  • rośliny strączkowe,  
  • cebulę, por, czosnek, ogórki, rzodkiewki, paprykę, szczaw, kukurydzę, 
  • grzyby, 
  • wiśnie, czereśnie, gruszki, śliwki i owoce suszone.  

Z napojów należy uważać na: 

  • kawę naturalną,  
  • kakao,  
  • alkohol,  
  • mocną herbatę, 
  • napoje gazowane.  

Należy ograniczyć również spożycie soli, w tym marynowanej i konserwowanej żywności, która bezpośrednio może nasilać uszkodzenia błony śluzowej żołądka.  

Spośród dań warto ograniczyć te ciężkostrawne, takie jak tłuste i zawiesiste buliony na kościach i grzybach, z dodatkiem zasmażki, zaprawiane kwaśną śmietaną, a także zupy w proszku. Rzadziej sięgajmy również po wszelkie produkty smażone, pieczone i wędzone. Unikajmy spożywania sałatek z majonezem, musztardą, chrzanem, a także ciężkostrawnych deserów.  

Zakażenie Helicobacter pylori – produkty i dania wskazane w diecie 

Aby wspomóc leczenie zakażenia Helicobacter pylori, należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, a także właściwej podaży kalorii w ciągu dnia. Spośród tłuszczy można używać masła, oliwy, oleju – najlepiej dodawać je na zimno do gotowej potrawy. Nie zapominajmy o źródłach pełnowartościowego białka, takich jak chude mięso, mleko i produkty mleczne oraz chude ryby i jaja przygotowane na miękko. Z produktów zbożowych warto wybierać te z oczyszczonej mąki oraz drobne kasze. Spośród warzyw sięgajmy po marchew, dynię, kabaczki, buraki, szpinak, szparagi, kalafior, brokuły, fasolkę szparagową, groszek zielony, seler, sałatę zieloną oraz pomidory bez skórki. Z owoców na co dzień warto sięgać po banany i owoce jagodowe w formie przetartej. Podczas zaostrzenia choroby sprawdzą się owoce, np. jabłka w postaci gotowanych i przetartych musów. Soki owocowe można podawać rozcieńczone wodą.

Badania naukowe sugerują, że niektóre produkty mogą działać bakteriostatycznie na Helicobacter pylori. Wśród takich produktów wymienia się mleko, kefir, kiełki brokuła, sok z kiszonej kapusty, oleje takie jak, np. oliwa z oliwek lub olej rybi (tran), a także owoce jagodowe, takie jak borówki, maliny, truskawki, jeżyny oraz miody, m.in. miody dębowe i manuka. 

Jakich przypraw można używać przy zakażeniu Helicobacter pylori? 

Dieta w zapaleniu żołądka w związku z Helicobacter pylori wydaje się być bez smaku i bez przypraw. Czy tak musi być? Niekoniecznie.  

Wśród przypraw polecanych na diecie łatwostrawnej wymieniamy: 

  • wanilię, 
  • cynamon, 
  • sok z cytryny, 
  • natkę pietruszki,  
  • koper. 

Do przyprawiania słodkich potraw można używać cynamonu oraz laski wanilii. Sok z cytryny może być stosowany do przygotowania ryb, ale świetnie też sprawdzi się w daniach z drobiem i w lekkich mlecznych deserach. Zieleninę można wykorzystać do przygotowania np. sosu koperkowego lub pietruszkowego, a także obficie stosować do kanapek, sałatek zup i dań głównych.  

W późniejszych etapach można urozmaicać dietę o nowe przyprawy, np. imbir, kurkumę, słodką paprykę, kardamon, bazylię, oregano, majeranek itd., jednocześnie sprawdzając tolerancję organizmu. 

Podsumowując, leczenie żywieniowe w Helicobacter pylori powinno przede wszystkim opierać się na diecie łatwostrawnej. Przy nasilonych objawach należy ograniczać do minimum produkty nasilające dolegliwości. Przy łagodnych objawach można pozwolić sobie na stopniowe rozszerzanie diety o kolejne produkty i potrawy, monitorując przy tym swoje zdrowie. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Bartnik W., Celińska-Cedro D., DzieniszewskiJ. i wsp.: Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori . Gastroenterol Klin. 2014, 6(2): 41–49 
  2. Hołubiuk Ł, Imiela J. Diet and Helicobacter pylori infection. Prz Gastroenterol. 2016;11(3):150-154. 
  3. Zaidi SF. Helicobacter pylori associated Asian enigma: Does diet deserve distinction? World J Gastrointest Oncol. 2016 Apr 15;8(4):341-50.  
  4. Dimidi E, Cox SR, Rossi M, Whelan K. Fermented Foods: Definitions and Characteristics, Impact on the Gut Microbiota and Effects on Gastrointestinal Health and Disease. Nutrients. 2019 Aug 5;11(8):1806. doi: 10.3390/nu11081806. PMID: 31387262; PMCID: PMC6723656. 
  5. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2014. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę