Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
3

Badanie cytologiczne – sprawdź, dlaczego jest takie ważne

Słuchaj artykułu

Cytologia jest jednym z najważniejszych kobiecych badań, a regularnie wykonywana może uchronić przed rozwojem wielu schorzeń (w tym nowotworu). Każda kobieta między 18 a 25 rokiem życia (a także wszystkie, które są aktywne seksualnie) powinna zacząć regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia poprzez badanie cytologiczne. Na czym ono polega? Czy jest bolesne? Przed czym może uchronić? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Badanie cytologiczne – sprawdź, dlaczego jest takie ważne

W jakim celu przeprowadza się cytologię?

Badanie cytologiczne ma na celu określenie stanu szyjki macicy oraz tego, czy doszło w niej do zmian chorobowych, w tym zmian nowotworowych. Cytologia pomaga także w zdiagnozowaniu nadżerek i w ogólnej ocenie stanu hormonalnego badanej. Należy zaznaczyć, że rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny z bardzo wysoką skutecznością, dlatego badanie powinno być wykonywane regularnie.


Stosowane w kobiecej higienie intymnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kiedy zrobić cytologię?

Pierwszą cytologię powinny zrobić wszystkie kobiety, które ukończyły 18. rok życia lub młodsze, jeśli rozpoczęły aktywne życie seksualne.  Na początku badanie cytologiczne najlepiej wykonywać raz w roku (przez około 3-4 lata). Po tym okresie wystarczy powtórzenie badania raz na trzy lata. Wyjątkiem jest ciąża. Wtedy warto wykonać cytologię dwa razy – w pierwszym i trzecim trymestrze.  Lekarz ginekolog może zalecić częstsze badanie, gdy kobieta znajduje się w grupie ryzyka (jest nosicielem wirusa HIV, jest zarażona wirusem HPV, często zmienia partnerów seksualnych lub zażywa leki immunosupresyjne). Na badanie cytologiczne najlepiej wybrać się między 10. a 18. dniem cyklu. Nie powinno się natomiast wykonywać cytologii podczas samej menstruacji, a także 3-4 dni przed i po miesiączce.  badanie-cytologiczne-2

Na czym polega badanie cytologiczne?

Do cytologii nie trzeba się specjalnie przygotowywać poza standardową higieną okolic intymnych. Badanie wykonuje lekarz ginekolog. Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a następnie specjalista przy użyciu wziernika dopochwowego, umożliwiającego widok na szyjkę macicy, pobiera specjalną szczoteczką materiał komórkowy. Tylko szczoteczka, a nie dawniej używane waciki czy szpatułki, umożliwia pobranie wymazu z całej powierzchni, na której mogą znajdować się komórki nowotworowe. Materiał zostaje rozprowadzony na szkiełku podstawowym i umieszczony w płynie utrwalającym. Wymazu nie ocenia ginekolog, a cytolog lub histopatolog, dlatego na wyniki próbki trzeba poczekać. Wyniki cytologii składają się z opisu próbki i numeru grupy cytologii według skali Papanicolau. Badanie nie jest bolesne, jednak czasem pacjentki mogą odczuwać pewien dyskomfort.

Cytologia grupa 2, cytologia grupa 3 – co to znaczy?

Wyniki cytologii klasyfikuje się do jednej z 5 grup. Każda z nich opisuje stan pobranych komórek. Grupa 1 to najlepsza wiadomość dla wszystkich kobiet. Do tej grupy są kwalifikowane próbki, w których nie wykryto żadnych zmian chorobowych. Nieco gorzej jest, jeśli okaże się, że komórki zostały przypisane do grupy 2. Oznacza to, że w obrazie mikroskopowym wykryto komórki zapalne, a komórki nabłonkowe mają charakter zwyrodnieniowy. Należy jednak zaznaczyć, że w grupie 2 nie ma komórek nowotworowych. Najczęściej zaleca się dodatkowe badanie kontrolne, ponieważ może okazać się, że przyczyną zmian jest jedynie proces regeneracyjny. Warto jednak dodać, że wyniki cytologii zaliczone do grupy 2 często są związane z występowaniem nadżerek. W gorszej sytuacji są kobiety, których wyniki cytologii zaliczono do grupy 3, 4 lub 5. Zmiany dysplazyjne, obecne w próbkach zaklasyfikowanych do grupy 3,  mogą się cofnąć pod wpływem odpowiedniego leczenia (zwłaszcza, jeśli są wynikiem nieleczonego wcześniej zapalenia). Natomiast wyniki cytologii i zakwalifikowanie do grupy 4 lub 5 mogą oznaczać zmiany rakotwórcze. Należy jednak podkreślić, że wcześnie wykryte zmiany nowotworowe szyjki macicy są możliwe do całkowitego wyleczenia.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę