Clemastinum. Jak dawkować? Jakie są przeciwwskazania?
Klemastyna (łac. Clemastinum) to substancja czynna stosowana głównie w łagodzeniu objawów alergii. Mimo że na rynku dostępne są nowsze preparaty, klemastyna wciąż cieszy się dużą popularnością – zwłaszcza w leczeniu ostrych reakcji uczuleniowych, pokrzywki czy kataru siennego. Jej działanie opiera się na blokowaniu receptorów histaminowych H1, co skutecznie hamuje objawy alergiczne.

Clemastinum – właściwości i dawkowanie
Klemastyna hamuje skurcz mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, przewodzie pokarmowym czy układzie oddechowym. Jest skuteczna w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Redukuje objawy takie jak:
- kichanie,
- łzawienie,
- produkcja wodnistej wydzieliny z nosa.
Można ją podawać także w alergiach skórnych, kiedy występują pokrzywka, świąd, obrzęk.
Wskazaniami do stosowania klemastyny są:
- alergia skórna objawiająca się zapaleniem kontaktowym skóry, świądem, pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym,
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa z wodnistym katarem, kichaniem, łzawieniem.
Clemastinum – dawkowanie
Klemastyna jest dostępna w aptekach jedynie na receptę i występuje w postaci tabletek (1 mg), syropu (1 mg/10 ml) oraz roztworu do wstrzykiwań (1 mg/1 ml). Maksymalna dobowa dawka clemastinum u osób dorosłych i powyżej 12. roku życia to 6 mg. Tabletki przyjmuje się zazwyczaj dwa razy na dobę: rano i wieczorem. U dzieci do 6. roku życia zaleca się podawanie klemastyny w postaci syropu.
U dzieci:
- między 2. a 3. rokiem życia maksymalna dawka clemastinum wynosi 0,25-0,5 mg 2 razy na dobę,
- między 3. a 6. rokiem życia – 0,5 mg 2 razy na dobę,
- między 6. a 12. rokiem życia – 0,5 – 1 mg 2 razy na dobę.
Clemastinum – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z klemastyną są:
- nadwrażliwość na klemastynę lub związki o podobnej budowie chemicznej,
- stosowanie inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne),
- wiek dziecka poniżej 1. roku.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania clemastinum w przypadku:
- zwiększonego ciśnienia śródgałkowego lub jaskry,
- wrzodów trawiennych,
- przerostu gruczołu krokowego,
- nadczynności tarczycy,
- astmy oskrzelowej,
- chorób układu krążenia,
- nadciśnienia tętniczego.
Osoby w podeszłym wieku są dodatkowo narażone na zwiększenie działań niepożądanych, takich jak: senność, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia krwi
Clemastinum – interakcje z innymi lekami
Klemastyna może wchodzić w interakcje z innymi substancjami leczniczymi. Podczas jej jednoczesnego stosowania z lekami wpływającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, może nasilać się ich działanie. Nie łącz klemastyny np. z barbituranami, anksjolitykami czy neuroleptykami.
Celmastinum nasila działanie etanolu na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas stosowania preparatów z klemastyną nie pij alkoholu.
Klemastyna może też nasilać działanie leków przeciwcholinergicznych. Z kolei inhibitory MAO mogą nasilać działanie klemastyny. Zaleca się przerwanie stosowania preparatów z klemastyną (co najmniej 3 dni) przed wykonaniem alergicznych testów skórnych, gdyż może ona znacząco wpływać na ich wynik.
Klemastyna – przeciwwskazania
Clemastinum jest substancją chemiczną, która swobodnie przenika przez łożysko. Przyjmowanie jej w ciąży jest możliwe wyłącznie w sytuacji zdecydowanej konieczności i po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo tej substancji, nie zaleca się stosowania klemastyny u kobiet ciężarnych.
U kobiet karmiących piersią stosowanie klemastyny również nie jest wskazane. Klemastyna przenika do mleka matki i osiąga w nim wysokie stężenie, co może być szczególnie niebezpieczne dla dziecka.
Klemastyna może wywoływać senność, uczucie zmęczenia i zaburzać sprawność psychofizyczną. Po przyjęciu preparatów z klemastyną powstrzymaj się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn mechanicznych w ruchu.
Klemastyna – działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych klemastyny zalicza się:
- senność,
- zawroty głowy,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia koncentracji.
Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić:
- nudności,
- zaparcia,
- wymioty,
- brak łaknienia.
Czasem dochodzi także do niedociśnienia tętniczego i kołatania serca.
Klemastynę, tak jak każdą substancję leczniczą, można przedawkować. W razie wątpliwości związanych z jej stosowaniem zasięgnij porady u lekarza lub farmaceuty. Jeśli zaś wystąpi szereg działań niepożądanych, poproś lekarza o zmianę leku.