800
21 września 2018

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Kamień nazębny kojarzony jest z osadem powstającym na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem go usunąć oraz kiedy udać się do stomatologa? Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny – kiedy powstaje?

Kamień nazębny stanowi mieszaninę resztek pokarmu pozostających w jamie ustnej, soli mineralnych oraz bakterii. Objawia się najczęściej po wewnętrznej stronie przestrzeni pomiędzy zębami, wzdłuż linii dziąseł jako twardy brązowo-żółty nalot. Im dłużej utrzymuje się on na szkliwie zęba, tym mocniej je atakuje i uszkadza, co skutkuje powstawaniem próchnicy. Może on także powodować nieświeży oddech oraz stan zapalny jamy ustnej. Odkładający się na zębach kamień nie tylko negatywnie wpływa na estetykę jamy ustnej, ale przede wszystkim stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów powodujących infekcje nie tylko zębów, ale i dziąseł. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.

Przeczytaj również: 
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Z problemem osadzania się kamienia na zębach boryka się na co dzień niezwykle wiele osób. Przyczyną jego powstawania jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Warto podkreślić, iż każdy z nas walczy z kamieniem nazębnym, po każdym posiłku. W jamie ustnej bytują na stałe bakterie, które tylko czyhają na nieusunięte resztki jedzenia. Gdy natrafią na pozostałości posiłku, uzyskują energię do rozmnażania się w zawrotnym tempie. Powoduje to powstawanie żółtych nalotów nazębnych. Gdy zęby nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, nalot na nich twardnieje i ściśle wiąże się ze szkliwem, przez co staje się trudny do usunięcia.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty. Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Używamy do tego naturalnych produktów, powszechnie dostępnych w domach. Są one przy tym stosunkowo bezpieczne dla zębów. Domową pastę do zębów bez fluoru można zrobić wykorzystując:

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwpróchnicze, zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Ponadto, działa odkażająco i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Metoda stosowania octu jabłkowego jest niezwykle prosta: raz w tygodniu należy nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu i przetrzeć nią dokładnie zęby.

Soda oczyszczona, olej kokosowy

Połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego stanowi doskonały środek antybakteryjny. Choć stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, to w połączeniu z olejem kokosowym jest ono bezpieczne. Pasta z sody i olejku kokosowego  znakomicie usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie, a także wybiela zęby. Do sporządzenia pasty do zębów potrzebne jest pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżka oleju koksowego. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy, można dodać kilka kropel spożywczego olejku eterycznego, np. miętowego. Tak przygotowaną pastą należy czyścić zęby przez okres jednego tygodnia – raz dziennie. Po upływie tego okresu efekty działania pasty powinny być widoczne.

Przeczytaj również:
Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Drożdże piwne

Stosowanie pasty z drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie dochodzi do ich namnażania oraz przestają się osadzać na powierzchni zębów. W połączeniu z solą pasta ta stanowi idealny środek zwalczający kamień na zębach. Do sporządzenia pasty potrzebna będzie: łyżka drożdży piwnych, pół łyżeczki soli oraz minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty. Tak sporządzony środek należy stosować przez okres co najmniej tygodnia, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.

Węgiel aktywowany (aktywny)

Popularny węgiel stosowany na biegunki to również substancja, która nie tylko usuwa pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w niej bakterie. Działa więc też antyseptycznie. Stosowanie węgla aktywnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod w walce z kamieniem na zębach. Ważne, aby zakupiony węgiel był pochodzenia naturalnego. Do sporządzenia pasty potrzebna jest jedna kapsułka węgla aktywowanego oraz 30 ml wody. Pastę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Powstałą w jamie ustnej pianę należy pozostawić na zębach na okres 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać. Pastę z węgla aktywowanego należy stosować dwa – trzy razy w tygodniu.

Węgiel aktywny to również składnik wielu past wybielających.

Przeczytaj również:
Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?
Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach

Napar z szałwii

Napar z szałwii jest również skutecznym środkiem do walki z kamieniem nazębnym. Można go przygotować zarówno z suszonej szałwii, jak i świeżej. Sporządzonym naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty. Czynność warto powtarzać codziennie, przez okres co najmniej tygodnia.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować pasty do zębów bez fluoru, możesz ją kupić.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka.  By uniknąć, problemu należy:

 • myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
 • stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami,
 • płukać zęby płukankami dentystycznymi zwalczającymi bakterie w jamie ustnej.

Przeczytaj również:
Jak prawidłowo nitkować zęby?

Jak widać kamień nazębny to nieprzyjemny problem natury higienicznej i estetycznej. Można go jednak ograniczyć stosując domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one w bardzo zaawansowanym stadium powstawania osadu. Wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa, który mechanicznie przywróci nasze zęby do właściwego stanu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (minimum raz do roku), aby lekarz ocenił stan naszych zębów i jeśli trzeba dokonał odpowiedniego leczenia.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust - jak temu zaradzić?

Biało-żółty osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy…

Zobacz więcej

Czy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej dla dorosłych?

Szczoteczki elektryczne dla dorosłych i dzieci różnią się od siebie głównie wielkością i długością końcówki. Szczoteczki elektryczne dla dzieci są…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. lordmartin pisze:

  Trochę to obraźliwe stwierdzenie, że kamień powstaje w wyniku braku higieny. Co z tymi, którzy jak ja myją zęby kilka razy dziennie dobrymi pastami i problem nadal jest poważny?

  1. mgr farm. Bartosz Raszkiewicz pisze:

   Powstawanie kamienia nazębnego przebiega na skutek zwapnienia płytki nazębnej. Ta powstaje u każdego człowieka na kilka godzin po umyciu zębów. Zawarte w ślinie sole reagują z nią, tworząc kamień. Proces ten przebiega u każdego człowieka. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, niektóre choroby (np. cukrzyca) czy predyspozycje genetyczne sprawiają, że u niektórych proces powstawania kamienia przebiega znacznie szybciej niż u innych. To wymusza u tych osób zachowanie szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. W artykule nie ma słowa o „braku higieny” lecz o nieprawidłowej higienie zębów. Osobie o wyjątkowych skłonnościach do odkładania się kamienia samo szczotkowanie może nie wystarczać. Dołączyć można czyszczenie zębów nicią dentystyczną czy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych irygatorem. Kwestii genetycznych nie da się ominąć, ale można spróbować wyeliminować ewentualne złe nawyki lub próbować sposobów opisanych w artykule.

  2. mimi pisze:

   Mój 11-letni syn myje zęby specjalną pastą i płucze je specjalnymi płukankami jak zalecił dentysta. Po usunięciu małego białego kamienia między jedynkami po dwóch tygodniach znowu się pojawił. I co? Żadne cudowne środki nie pomogły choć zęby mu myłam nawet ja, poprawiając po nim. Za parę miesięcy będziemy znowu na lakierowaniu i usuwaniu kamienia…

 2. beata pisze:

  pomogło!

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Super! ?

  2. Patrycja pisze:

   Witam jak pani usunęła kamień nazębny?

  3. Asia pisze:

   Ktorym sposobem?

 3. Jurek pisze:

  Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej! 🙂

  1. M pisze:

   Wszystkim, ktorym szybko tworzy sie kamień polecam wykonać badanie z krwi- poziom parathormonu, wydzielanego przez przytarczyce. Koszt ok.30 zł. Ja, przed diagnozą, miałam kamień usuwany co 3-4 miesiące, a o higienę dbałam bardzo. Okazało się, ze mam pierwotną nadczynność przytarczyc, polegającą na nadprodukcji wapnia w organizmie. Musiałam usunąć dwie przytarczyce i odtąd usuwam kamień nazębny co 3-4 lata. Choroba jest okropna, bo zwapnia się trzustka, tworzą się kamienie w przewodach żółciowych, w nerkach … Ale pierwszym sygnałem sa problemy z kamieniem nazębnym.

 4. azcęt pisze:

  U mnie walka z osadem nazębnym przypomina walkę z wiatrakami… :/ myję zęby 2-3 razy dziennie zgodnie z zasadami przekazanymi przez dyplomowaną higienistę stomatologiczną, używam nici i irygatora, nie palę, dobrze się odżywiam, piję mało kawy i ograniczyłam zieloną herbatę. efekt – jest nieco lepiej ale na profesjonalne czyszczenie u stomatologa i tak wydaję majątek 🙁 witki opadają. z artykułu niestety nie dowiedziałam się niczego odkrywczego, czego bym nie wiedziała, bo interesuję się tematem od dawna..

  1. Jarek pisze:

   Zastosowałem chlorek cynku roztwór w wodzie 5 minut ,potem bez płukania jamy ustnej i użyciem pasty szczotkowanie pionowe ręcznie , szczoteczka mechaniczną.Teraz płukanie wodą i 2 min szczoteczką mechaniczną z pastą. Czyszczenie irygatorem kieszonek i przestrzeni między zębowych 0,6l 230V nie ten akumulatorowy. Jest poprawa nalot od kawy zmniejszył się po 3 dniach.

  2. Darek pisze:

   Czemu majątek, przecież na NFZ można raz do roku usunąć kamień?

  3. Queen drama pisze:

   Mam tak samo. Ja straciłam zęby przez między innymi warunki genetyczne i kamień 🙁 Na szczęście dostałam się do programu TVN i mam implanty, ale dwa miesiące od zabiegu już miałam usuwany kamień. W jednym miejscu najbardziej lubi się robić. Przykra sprawa, a dbałam o higienę, chodziłam do dentystów. Zero próchnicy, zero bólu. Nagle diagnoza: ostre zapalenie przyzębia. Zęby nie do uratowania.

 5. Magda pisze:

  Dokładnie. Ja myję zęby 5-6 razy dziennie, a nawet częściej. Na pasty i płyny do higieny jamy ustnej wydaję krocie, a i tak nic nie pomaga. Jestem załamana. Nie dość że kamień stale narasta, zęby zaczęły się ruszać (parodontoza).

  1. Katarzyna pisze:

   Można też płukać zęby olejem np oliwa z oliwek. unikać jedzenia cukrów

  2. Ola Ola pisze:

   Dentysta nie umie nic doradzić?

  3. Ewa pisze:

   Metoda oil pulling. Najlepiej olej kokosowy lub słonecznikowy. Poczytaj o tym. Powodzenia.

 6. Basia pisze:

  Mi i mojemu mężowi pomógł irygator do zębów i regularne wizyty u dentysty. Kupiliśmy taki, który polecił nam go znajomy dentysta, potwierdzam, działa sprawnie i posiada różne końcówki.

  1. wiwa pisze:

   Mnie!!!!!

  2. Teresa pisze:

   Pani Basiu, który irygator Pani zakupiła?

  3. Schronisko dla Bezdomnych pisze:

   Mi !!!!

 7. Dariusz pisze:

  Dlaczego nie ma w sprzedaży płynów ściśle zapobiegających osadzaniu się kamienia nazębnego. Nic tak nie dotrze bardziej do przestrzeni międzyzębowych jak płyn. Poza tym kamień powstaje również od spożywania twardej wody.

  1. Basia pisze:

   Panie Dariusz, jak najbardziej są dostępne płyny do płukania jamy ustnej, które chronią przed powstawaniem kamienia nazębnego. Płyny te zawieją w składzie chlorheksydynę o właściwościach antyseptycznych, która redukuje płytkę bakteryjną nie dopuszczając do jej krystalizacji w kamień nazębny.

  2. Marcin pisze:

   Ja też mmam problem. Bardzo pom ógł mi irygator choć nie rozwiązał wszystkich problemów.

 8. Anna pisze:

  Na podstawie jakich badań autor artykułu stwierdza bezpieczeństwo proponowanych przez siebie rozwiązań?
  Czy ma Pan świadomość ile negatywnych (i często nieodwracalnych) skutków dla szkliwa oraz przyzębia mogą mieć zalecane przez Pana metody??? Słyszał Pan o erozji szkliwa lub ubytkach abrazyjnych?

 9. Mat pisze:

  „Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego” sam tytuł jest już wprowadzeniem w błąd , gdyż nie ma domowych sposobów na usunięcie kamienia, to może zrobić tylko stomatolog. Opisana tutaj sposoby ZAPOBIEGAJĄ – teoretycznie tylko – a nie usuwają. Usuwanie a zapobieganie to taka róznica jak między chorym a zdrowym.

  1. Jolanta pisze:

   tak a chleb może upiec tylko piekarz, tak może napisać tylko stomatolog bojący się o swoją robotę, bo ludzie zobaczyli ze sami mogą to zrobić, w sprzedaży jest wiele urządzeń które to robią za 1/5 ceny u stomatologa. SZACH MAT

 10. Alicja pisze:

  a dziecko w wieku 12 lat moze wyczyscic tymi sposobami zęby?

 11. Paweł pisze:

  Płukanie olejem kokosowym 15-20 minut dziennie. Najlepiej na czczo. Od roku nie buduje mi się kamień. A kawy pije hektolitrami.

 12. Angela pisze:

  Po przejściu „kuracji” aparatem dentystycznym naprawdę łatwo nabrać odpowiednich nawyków by faktycznie dobrze walczyć z osadem i kamieniem. Trzeba po prostu chcieć. Szczoteczka soniczna sporo pomaga w lepszym czyszczeniu jak i w łatwiejszym podejściu do samego mycia. Jak miałam aparat to myłam zeby 3-4 razy w ciągu dnia to już nawet mi sięmachać nie chciało. Kupiłam szczoteczkę soniczną, którą nadal mam mimo katowania takim myciem ( ma już 2 lata). Do tego wyciorki zamiast nici i obowiązkowo irygator. Pani ortodontka mówiła mi że jestem jedną z lepiej dbających o zeby pacjętek. Zdecydowanie to zadziałało budująco na mnie.

  1. imię pisze:

   „pacjętek”? „zeby”?- zadbaj też o ortografię. I interpunkcję.

Czytaj także
22 lutego 2019 mgr farm. Monika Cichocka
03 stycznia 2018 lek., lek. dent. Małgorzata Peruga
04 lutego 2019 Jakub Kurek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)