Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
901

Czy można usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Słuchaj artykułu

Zastanawiasz się, czy da się usunąć kamień nazębny naturalnymi metodami? Nie wiesz, czy domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego są bezpieczne? Przeczytaj nasz artykuł!

Czy można usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego 

Kamień nazębny, czyli charakterystyczny białożółty twardy nalot powstaje przez mineralizację płytki nazębnej. Najczęściej do odkładania kamienia nazębnego dochodzi na wewnętrznych (językowych i podniebiennych) powierzchniach zębów blisko linii dziąseł, z doczyszczaniem których pacjenci mają największe problemy.  

Kamień nazębny najczęściej odkłada się w okolicach dolnych siekaczy.  

Płytka nazębna składa się między innymi z resztek pokarmowych, bakterii i z osłonki nabytej, czyli niewidocznej warstwy obecnej na zębach każdego z nas. Gdy płytka ta zaczyna się zbierać na zębach w większej ilości i nie jest regularnie usuwana, dochodzi do jej mineralizacji. Za proces ten odpowiedzialne są związki mineralne obecne w ślinie. Ich zawartość w ślinie zależy od uwarunkowań genetycznych oraz od ilości spożywanej twardej wody. 

Kamień nazębny może tworzyć się również u dzieci. Aby go usunąć, wykonuje się zabieg skalingu. 

Dlaczego ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego? 

Kamień nazębny jest twardym nalotem mocno przylegającym do zębów. Co za tym idzie, ogranicza możliwość pełnej prawidłowej higieny przestrzeni nim pokrytych i przestrzeni międzyzębowych.  

Na powierzchniach pokrytych kamieniem nazębnym rozwija się próchnica, może dojść także do dolegliwości ze strony dziąseł. 

Ze względu na to, że kamień najczęściej lokalizuje się przy linii dziąseł, w miejscach tych dochodzi do ucisku, co połączone z brakiem odpowiedniej higieny prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Dziąsła stają się zaczerwienione, bolesne, mogą krwawić nawet przy niewielkim dotyku. W konsekwencji może to prowadzić do powstania kieszonek dziąsłowych i przyzębnych, co jest początkiem choroby struktur przyzębia: paradontozy. 

Sposoby na usunięcie kamienia nazębnego 

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i wykonanie zabiegu higienizacji/skalingu. 

Co sami możemy zrobić w naszych domach, aby zapobiec powstawaniu kamienia i zmniejszyć szybkość jego odkładania na zębach? 

  1. Szczotkuj zęby 2 x dziennie pastą z fluorem. Dzieci w okresie uzębienia mieszanego powinny szczotkować zęby ruchami okrężnymi, a dorośli powinni wykonywać ruchy wymiatające. 
  2. Nitkuj zęby 2 x dziennie. 
  3. Używaj irygatora. 
  4. Po szczotkowaniu zębów płucz jamę ustną płynami z zawartością chlorheksydyny. W przypadku preparatów o stężeniu 0,1% producent zaleca ich stosowanie po rozcieńczeniu, przez maksymalnie 14 dni. Po tym czasie należy zrobić 14 dni przerwy ze względu na możliwość przebarwienia wypełnień kompozytowych. Natomiast roztwory diglukonianu chlorheksydyny o stężeniu 0,05% nie wymagają rozcieńczenia i mogą być stosowane w systemie ciągłym. 
  5. Rozważ umieszczenie w kranach filtrów do zmiękczania wody. 
  6. Regularnie i dokładnie czyść uzupełnienia protetyczne, zwłaszcza ruchome. Jeśli masz protezę wyjmowaną, zdejmuj ją na noc. 

Czyste zęby
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Mity związane z domowymi sposobami na usuwanie kamienia nazębnego 

  • Napar z szałwii. Szałwia ma naturalne zdolności antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego może łagodzić ewentualne stany zapalne dziąseł. Nie zmniejszy jednak ilości odkładanego kamienia nazębnego, a może nawet doprowadzić do przebarwień na zębach. 
  • Soda oczyszczona i węgiel aktywny. Działanie tych substancji polega na ścieraniu cięższych do usunięcia osadów z powierzchownej warstwy szkliwa. Sporadycznie mogą pomóc w usunięciu ciężkich do eliminacji osadów, lecz ich regularne stosowanie może doprowadzić do ubytków szkliwa, a co za tym idzie do nadwrażliwości zębów. 
  • Ocet jabłkowy. Przecieranie zębów octem jabłkowym może prowadzić do kwasowej erozji szkliwa, dlatego nie zaleca się jego stosowania bezpośrednio na zęby. Kwasy obecne w occie mogą ponadto podrażnić dziąsła. 

Po spożyciu octu jabłkowego odczekaj minimum 30 minut przed myciem zębów. 

Obawiam się, że skuteczne domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego nie istnieją. Możemy natomiast postawić na profilaktykę i działać zapobiegawczo.  


Szczoteczki soniczne i irygatory dentystyczne

Przeczytaj również:
Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Med. Tour Press, 2013.
  • White D. J., Dental calculus: recent insights into occurrence, formation, prevention, removal and oral health effects of supragingival and subgingival deposits, Eur J Oral Sci 1997.
  • Palandi S. D. S., Kury M., Picolo M. Z. D. i wsp., Effects of activated charcoal powder combined with toothpastes on enamel color change and surface properties, J Esthet Restor Dent 2020.
  • Willershausen I., Weyer V., Schulte D. i wsp., In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using an electron microprobe, Clin Lab. 2014.
  1. 12 stycznia 2023, 09:41
    Marcin

    Ja też mam ten problem. Bardzo pomógł mi irygator choć nie rozwiązał wszystkich problemów.

  2. 15 stycznia 2023, 06:46
    mimi

    Mój 11-letni syn myje zęby specjalną pastą i płucze je specjalnymi płukankami jak zalecił dentysta. Po usunięciu małego białego kamienia między jedynkami po dwóch tygodniach znowu się pojawił. I co? Żadne cudowne środki nie pomogły choć zęby mu myłam nawet ja, poprawiając po nim. Za parę miesięcy będziemy znowu na lakierowaniu i usuwaniu kamienia…

  3. 29 stycznia 2023, 16:22
    M

    O ile zbyt częste stosowanie sody i węgla może być szkodliwe dla szkliwa o tyle szałwia już nie . Ważne jest by zachować umiar i nie robić takich zabiegów dzień w dzień tylko tak samo jak peeling twarzy Max raz w tygodniu

  4. 1 lutego 2023, 09:54
    Katarzyna

    Można też płukać zęby olejem np. oliwą z oliwek i unikać jedzenia cukrów.

  5. 2 lutego 2023, 17:42
    Queen drama

    Ja straciłam zęby przez między innymi warunki genetyczne i kamień 🙁 Na szczęście dostałam się do programu TVN i mam implanty, ale dwa miesiące od zabiegu już miałam usuwany kamień. W jednym miejscu najbardziej lubi się robić. Przykra sprawa, a dbałam o higienę, chodziłam do dentystów. Zero próchnicy, zero bólu. Nagle diagnoza: ostre zapalenie przyzębia. Zęby nie do uratowania.

  6. 16 lutego 2023, 15:38
    Ewa

    Metoda oil pulling. Najlepiej olej kokosowy lub słonecznikowy.

  7. 17 lutego 2023, 22:37
    M

    Wszystkim, ktorym szybko tworzy sie kamień polecam wykonać badanie z krwi – poziom parathormonu wydzielanego przez przytarczyce. Koszt ok. 30 zł. Ja przed diagnozą miałam kamień usuwany co 3-4 miesiące, a o higienę dbałam bardzo. Okazało się, ze mam pierwotną nadczynność przytarczyc polegającą na nadprodukcji wapnia w organizmie. Musiałam usunąć dwie przytarczyce i odtąd usuwam kamień nazębny co 3-4 lata. Choroba jest okropna, bo zwapnia się trzustka, tworzą się kamienie w przewodach żółciowych, w nerkach… Pierwszym sygnałem sa problemy z kamieniem nazębnym.

  8. 21 lutego 2023, 13:07
    Darek

    Na NFZ można raz do roku usunąć kamień.

    1. 29 sierpnia 2023, 14:06
      Marcja

      Niedługo mam mieć usunięte chirurgicznie 2 zeby. Niestety z jednego coraz częściej leci krew i zapach z tego zeba jest gnilny. Mam pytanie czy nie dostanę krwotoku z dziasla po ekstrakcji. Właśnie tego się boję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  9. 10 lutego 2024, 19:36
    Mariuszdadacz

    Barzododry

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę