Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kod SEMA
X - Espefa Aspar
X - Hagi
X - Aurovitas LipiForma
X - Dermedic
X - Lierac
X - MAMY wszystko dla MAMY
X - Bądź eco
X - Niezbędnik majówkowy
X - Dostawa DPD
23

Jęczmień i gradówka. Czym się różnią?

Słuchaj artykułu

Jęczmień i gradówka to jedne z najpopularniejszych dolegliwości skóry powiek. Jakie są przyczyny ich powstania i jak je od siebie odróżnić? Czy można się ich skutecznie pozbyć? Czy można wyleczyć je domowymi sposobami? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Jęczmień i gradówka. Czym się różnią?

Gradówka a jęczmień – różnice

Gradówka to przewlekły stan zapalny na powiece, spowodowany zablokowaniem ujść gruczołów tarczkowych Meiboma. Objawia się jako torbiel, której towarzyszy obrzęk i tkliwość powieki w okolicy guzka. Zmiana ta zazwyczaj ustępuje same.  

Jęczmieniem natomiast nazywamy ostre gronkowcowe zakażenie gruczołów powiek. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: 

  • zewnętrzny – zapalenie gruczołów łojowych Zeissa, potowych Molla i związanych z nimi mieszków rzęs, 
  • wewnętrzny – jest wynikiem wtórnego nadkażenia gradówki, czyli gruczołu tarczkowego Meiboma.  

Różnica pomiędzy gradówką a jęczmieniem polega na tym, że jęczmień zawsze pojawia się na skutek infekcji bakteryjnej.  

Jak wygląda jęczmień na oku? 

Objawy jęczmienia różnią się w zależności od jego umiejscowienia. Jęczmień zewnętrzny zazwyczaj pojawia się jako swędzące, zaczerwienione zgrubienie na powiece. Wraz z dojrzewaniem jęczmienia pojawia się żółty lub różowy czubek, podobny do krosty. Cała powieka może być obrzęknięta i obolała. W oku może być odczucie obecności ciała obcego, może pojawić się zwiększona wrażliwość na światło.  

Jęczmień wewnętrzny powoduje większy ból, ale jest zazwyczaj niewidoczny. Dopiero lekkie odchylenie powieki pozwala dostrzec żółtawą grudkę, któa zazwyczaj zanika sama w ciągu 3-4 dni.  

Jęczmień na oku – przyczyny 

Jęczmień powstaje w wyniku kontaktu z bakteriami, zazwyczaj z gronkowcem złocistym. Wiele czynników może sprzyjać zakażeniu.  

Zaliczamy do nich: 

  • nieodpowiednie zmywanie makijażu z okolicy rzęs i powiek, 
  • stosowanie przeterminowanych kosmetyków, 
  • pocieranie powiek brudnymi rękami, 
  • nieodpowiednie nawilżenie, przewlekłą suchość oczu, 
  • stosowanie soczewek kontaktowych, 
  • nieodpowiednią higienę soczewek kontaktowych, 
  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. 

Wśród przyczyn predysponujących do powstawania jęczmienia na powiece wymienia się osłabioną odporność, niedobór witamin, choroby skóry takie jak łojotokowe zapalenie skóry, AZS, trądzik różowaty.  

Jęczmień na oku – leczenie 

Jęczmień jest dolegliwością, która zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 5-10 dniach. Jeśli jęczmień nie ustąpi po tym czasie, obrzęk będzie na tyle duży, że utrudni widzenie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Na wizytę lekarską warto się udać także w przypadku, gdy jęczmieniowi towarzyszy gorączka, silny ból, obecność ropy, zaburzenia widzenia. Lekarz może zalecić stosowanie maści lub kropli z antybiotykiem. W przypadku cięższych zakażeń, gdy na oku pojawi się kilka jęczmieni, lekarz może zalecić antybiotykoterapię doustną. W rzadkich przypadkach konieczne jest chirurgiczne nacięcie jęczmienia i usuniecie z niego ropy.  

Maść na jęczmień 

Bez recepty można otrzymać maści do stosowania na powieki w przypadku gradówki i jęczmienia zewnętrznego. Zawierają one substancje łagodzące podrażnienia, w tym miód manuka, pantenol, aloes oraz substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych, np. olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z kory cynamonowca, olejek manuka.  


Jęczmień na oku – domowe sposoby 

Aby przyspieszyć gojenie jęczmienia i zniwelować dolegliwości z nim związane, można zastosować domowe sposoby na jęczmień.  

  • Ciepłe okłady – przykładanie ciepłego okładu i delikatny masaż mogą przyspieszyć dojrzewanie jęczmienia oraz łagodzą ból i obrzęk. 
  • Higiena powiek – dokładne oczyszczenie brzegów powiek za pomocą specjalnego płynu czy chusteczek do pielęgnacji powiek pozwoli oczyścić je z zanieczyszczeń i bakterii. 
  • Punktowe okłady z ziół, np. rumianku, nagietka czy szałwii – okład wykonuj tylko ze świeżo przygotowanego, ostudzonego naparu. Możesz nałożyć go za pomocą jednorazowego patyczka higienicznego lub gazika.  

Pamiętaj, aby nigdy nie próbować wyciskać jęczmienia ani samodzielnie go nacinać. Może to spowodować rozniesienie infekcji na cała gałkę oczną lub uszkodzenie powieki i gałki ocznej.   

Czy jęczmień jest zaraźliwy? 

Sam jęczmień nie jest zaraźliwy. Można jednak przenieść bakterie odpowiedzialne za jego rozwój na drugą osobę. Ważne jest, aby nie korzystać z cudzych pędzli czy kosmetyków do makijażu. Warto także dbać o czystość ręczników, zwłaszcza tych stosowanych do osuszania twarzy.  


Wspomaganie leczenia
Darmowa dostawa Gemini

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Niżankowska M., Okulistyka. Podstawy kliniczne, PZWL, 2007.
  • Pogrzebielski A., Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka, Medycyna Praktyczna dla pacjentów.
  • Bowling B., Okulistyka kliniczna Kanski, 2017. 
  • Kubicka-Trząska A. i in., Farmakoterapia bakteryjnych schorzeń narządu wzroku, Okulistyka po Dyplomie, 2018/03. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę